Reklama
WIG81 264,27-1,11%
WIG202 398,38-1,09%
EUR / PLN4,32+0,04%
USD / PLN3,98+0,06%
CHF / PLN4,50+0,02%
GBP / PLN5,06+0,05%
EUR / USD1,09-0,05%
DAX17 716,17-0,11%
FT-SE7 640,33-0,55%
CAC 407 956,41+0,28%
DJI38 989,83-0,25%
S&P 5005 130,95-0,12%
ROPA BRENT82,75-0,05%
ROPA WTI78,63-0,17%
ZŁOTO2 114,66+0,02%
SREBRO23,87-0,13%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny ropy naftowej wciąż mocno zniżkują. Notowania miedzi pod presją danych z Chin

Dorota Sierakowska | 12:21 16 sierpień 2023

Ceny ropy naftowej wciąż mocno zniżkują. Notowania miedzi pod presją danych z Chin | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Spadek zapasów ropy naftowej w USA

Początek bieżącego tygodnia przynosi kontynuację spadkowej korekty na rynku ropy naftowej. Ceny tego surowca zniżkują na fali wzrostu awersji inwestorów do ryzyka oraz siły amerykańskiego dolara. Na razie korekta jest niewielka, jednak perspektywy do utrzymania się siły dolara nadal generują presję spadkową na ceny ropy.

Jednak w kontekście fundamentów, inwestorzy na rynku ropy naftowej mają także wiele argumentów podtrzymujących scenariusz utrzymywania się wyższych cen ropy. Jednym z najważniejszych jest niski poziom zapasów tego surowca, na który wpływa ograniczenie wydobycia ropy naftowej m.in. w Rosji i w krajach OPEC.

Przez większość ostatnich tygodni spadają także zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Wczoraj Amerykański Instytut Paliw (API) podał, że zapasy ropy w USA w poprzednim tygodniu spadły o 6,19 mln baryłek. To trzykrotnie większa zniżka niż oczekiwano. Spadły także zapasy benzyny. Dzisiaj swoje obliczenia na temat zapasów przedstawi Departament Energii USA, który bazuje na większej liczbie danych.

 

Reklama

Ceny ropy naftowej wciąż mocno zniżkują. Notowania miedzi pod presją danych z Chin - 1

Ceny ropy naftowej wciąż mocno zniżkują. Notowania miedzi pod presją danych z Chin - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

 

Niewątpliwie jednak w kontekście cen ropy naftowej, inwestorzy obecnie próbują wyważyć wpływ na notowania dwóch głównych czynników. Pierwszym z nich są wspomniane zapasy ropy naftowej, wynikające z podaży tego surowca i planów wydobywczych największych producentów. Drugim czynnikiem jest zaś popyt na paliwa ze strony największych gospodarek świata. O ile dane makro ze Stanów Zjednoczonych, czyli kraju będącego największym konsumentem ropy naftowej, są pocieszające, to dane z Chin od dłuższego czasu rozczarowują (także wczoraj pojawiły się słabe odczyty). To budzi niepewność co do wielkości popytu w kolejnych miesiącach – zwłaszcza że największe instytucje analizujące globalny rynek ropy naftowej (OPEC, EIA, IEA) są rozbieżne w swoich prognozach.

 

Reklama

Ceny ropy naftowej wciąż mocno zniżkują. Notowania miedzi pod presją danych z Chin - 2

Ceny ropy naftowej wciąż mocno zniżkują. Notowania miedzi pod presją danych z Chin - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

 

Miedź pod presją po słabych danych z Chin

Notowania miedzi w bieżącym tygodniu kontynuują słabą passę z poprzednich dni. Cena tego metalu w Stanach Zjednoczonych obecnie znajduje się w okolicach 3,64-3,68 USD za funt. To rejon, który ostatnio był widziany na tym rynku na przełomie maja i czerwca, czyli dwa i pół miesięcy temu.

Duże zniżki na rynku miedzi miały miejsce wczoraj, a impulsem, który je wywołał, były słabe dane makroekonomiczne z Chin. Zawiodły m.in. dynamika produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej za lipiec, niższa od oczekiwań była także dynamika inwestycji w aglomeracjach miejskich. Ogólnie, dane dały inwestorom do zrozumienia, że popandemiczne ożywienie w chińskiej gospodarce jest znacznie mniej dynamiczne niż oczekiwano, a to zapewne będzie negatywnie przekładać się na popyt na ropę w tym kraju.

Reklama

Dziś czeka nas kolejna seria danych makro, w tym dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Są one o tyle istotne, że miedź jest wykorzystywana w szerokim stopniu właśnie m.in. w budownictwie i transporcie.

Zobacz także: Fatalne dane z polskiej gospodarki! Wchodzimy w recesję w niepokojącym tempie

 

Ceny ropy naftowej wciąż mocno zniżkują. Notowania miedzi pod presją danych z Chin - 3

Ceny ropy naftowej wciąż mocno zniżkują. Notowania miedzi pod presją danych z Chin - 3

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej