Reklama
WIG82 172,36+0,28%
WIG202 424,70+0,27%
EUR / PLN4,32-0,04%
USD / PLN3,98-0,08%
CHF / PLN4,51-0,05%
GBP / PLN5,04+0,00%
EUR / USD1,08+0,04%
ROPA BRENT83,63+0,28%
ROPA WTI79,93+1,16%
ZŁOTO2 080,95-0,08%
SREBRO23,05-0,35%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena ropy wciąż przy tegorocznych maksimach. Notowania miedzi pod presją Chin

Dorota Sierakowska | 12:21 07 wrzesień 2023

Cena ropy wciąż przy tegorocznych maksimach. Notowania miedzi pod presją Chin | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Strona popytowa na rynku ropy naftowej pozostaje mocna. Notowania ropy gatunku WTI poruszają się w okolicach 87 USD za baryłkę, z kolei cena ropy Brent oscyluje w rejonie 90 USD za baryłkę. Mimo że dziś rano widać na wykresach odreagowanie spadkowe, to i tak notowania ropy pozostają blisko tegorocznych maksimów – i jednocześnie najwyższych poziomów od listopada ubiegłego roku.

W tym tygodniu na korzyść strony popytowej na rynku ropy naftowej działają informacje z Arabii Saudyjskiej i Rosji. Oba kraje, będące obok USA kluczowymi producentami ropy naftowej, zdecydowały się przedłużyć dobrowolne cięcia produkcji i eksportu ropy naftowej na kolejne miesiące. To pokazuje determinację obu producentów do tego, aby nie dopuścić do istotnej nadwyżki na rynku ropy i do dużego spadku notowań.

Mieszanym akcentem były natomiast dane z Chin. Dziś w tym kraju pojawiły się odczyty związane z sierpniową dynamiką handlu zagranicznego i co do zasady, wyraźny spadek importu i eksportu świadczy o pogorszeniu aktywności gospodarczej w tym kraju, budząc pytania o popyt na surowce.

Cena ropy wciąż przy tegorocznych maksimach - 1

Cena ropy wciąż przy tegorocznych maksimach - 1

Reklama

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Niemniej, sam import ropy naftowej do Chin w sierpniu był duży. W poprzednim miesiącu Chiny importowały łącznie 52,8 mln ton ropy naftowej, czyli około 12,43 mln baryłek dziennie. To trzeci najwyższy wynik w historii i istotny wzrost w relacji do wcześniejszych miesięcy. W sierpniu bowiem import ropy do Chin wzrósł o 20,9% w stosunku do lipca i aż o 30,9% w stosunku do sierpnia poprzedniego roku. Sierpień to na ogół czas największego popytu na paliwa w Chinach, co wynika z sezonu letnich wyjazdów. Jednak dalszy popyt na paliwa będzie już w dużym stopniu zależał od wzrostu gospodarczego w Chinach, a jego dynamika budzi dużo niepewności.

Zobacz także: Baryłka za 100 USD śni się wielu, jednak czy to prawdopodobny scenariusz? Sprawdź te prognozy

 

Także zmiana zapasów ropy naftowej wczoraj sprzyjała kupującym. Amerykański Instytut Paliw podał w swoim raporcie, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA spadły o 5,52 mln baryłek. To znacznie większa zniżka niż oczekiwano. Dziś swoje dane przedstawi Departament Energii USA.

Cena ropy wciąż przy tegorocznych maksimach - 2

Cena ropy wciąż przy tegorocznych maksimach - 2

Reklama

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

 

MIEDŹ

Notowania miedzi w ostatnich dniach kierują się na południe. Cena tego metalu w Stanach Zjednoczonych rozpoczęła bieżący miesiąc od odbicia się w dół od linii 200-sesyjnej średniej ruchomej usytuowanej tuż powyżej poziomu 3,90 USD za funt, a spadki notowań są kontynuowane do dzisiaj. Obecnie cena miedzi w USA porusza się w okolicach 3,75-3,76 USD za funt, najniżej od półtora tygodnia.

Notowaniom miedzi szkodzi utrzymująca się siła dolara oraz obawy związane z dynamiką globalnego wzrostu gospodarczego. Wzrok inwestorów jest skierowany przede wszystkim na Chiny, ponieważ to właśnie ten kraj jest największym konsumentem miedzi na świecie – a perspektywy związane z przemysłem chińskim są niepewne.

Dzisiaj pojawiły się dane dotyczące handlu zagranicznego Chin, w tym również informacje związane z importem surowców do tego kraju. W przypadku miedzi, w sierpniu zanotowano import 473,3 tys. ton tego metalu, co oznacza spadek o 5% w ujęciu rdr. Niemniej, ten wynik był nieco wyższy od importu w lipcu br.

Reklama

Dla całych pierwszych ośmiu miesięcy 2023 roku import miedzi do Chin wyniósł 3,51 mln ton i był o 10% niższy w ujęciu rdr. Spadek ten wynika przede wszystkim z osłabienia aktywności niektórych branż lokalnej gospodarki – w tym budownictwa, będącego ważnym źródłem popytu na miedź.

Cena ropy wciąż przy tegorocznych maksimach - 3

Cena ropy wciąż przy tegorocznych maksimach - 3

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Nota prawna

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej