Reklama
WIG81 991,86+0,06%
WIG202 418,52+0,02%
EUR / PLN4,32+0,09%
USD / PLN3,99+0,05%
CHF / PLN4,50-0,24%
GBP / PLN5,04+0,05%
EUR / USD1,08+0,04%
DAX17 764,50+0,49%
FT-SE7 677,53+0,62%
CAC 407 933,15+0,07%
DJI38 996,39+0,12%
S&P 5005 096,27+0,52%
ROPA BRENT83,18+1,44%
ROPA WTI79,56+1,61%
ZŁOTO2 051,50+0,36%
SREBRO22,67-0,26%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Św. Mikołaj przyniesie kredytobiorcom niższe stopy? Ostatnia decyzja RPP w tym roku już za chwilę

Św. Mikołaj przyniesie kredytobiorcom niższe stopy? Ostatnia decyzja RPP w tym roku już za chwilę  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowane na środę posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Uważamy, że stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie (stopa referencyjna równa 5,75%).

 

 

Wsparciem dla naszej prognozy zakładającej status quo w polityce pieniężnej jest treść komunikatu po listopadowym posiedzeniu RPP. Rada podkreśliła w nim niepewność co do kształtu przyszłej polityki fiskalnej i regulacyjnej oraz jej wpływu na inflację, a także dokonane w poprzednich miesiącach dostosowanie stóp procentowych NBP jako główne argumenty na rzecz ich stabilizacji. Decyzja o pozostawieniu stóp na dotychczasowym poziomie w tym tygodniu będzie spójna z konsensusem rynkowym, a tym samym powinna być ona neutralna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji. W tym tygodniu zapewne odbędzie się również zwyczajowa konferencja prasowa z udziałem prezesa NBP, która może rzucić więcej światła na perspektywy krajowej polityki pieniężnej.

Reklama

Św. Mikołaj przyniesie kredytobiorcom niższe stopy? Ostatnia decyzja RPP w tym roku już za chwilę  - 1

Św. Mikołaj przyniesie kredytobiorcom niższe stopy? Ostatnia decyzja RPP w tym roku już za chwilę  - 1

 

W tym tygodniu poznamy istotne dane z USA. Najważniejszą publikacją będą piątkowe dane o zatrudnieniu poza rolnictwem w USA. Prognozujemy, że zwiększy się ono o 170 tys. osób w listopadzie wobec wzrostu o 150 tys. w październiku, przy braku zmian stopy bezrobocia względem października (3,9%). Szybszy wzrost zatrudnienia będzie w znacznym stopniu wynikiem zakończenia strajków w branży motoryzacyjnej, które oddziaływały w kierunku obniżenia zatrudnienia w październiku. Przed piątkową publikacją dodatkowych informacji nt. rynku pracy dostarczy raport ADP o zatrudnieniu w sektorze prywatnym (rynek oczekuje wzrostu o 140 tys. w listopadzie wobec wzrostu o 113 tys. w październiku). Prognozujemy, że wstępny odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan wskaże na nieznaczną poprawę nastrojów amerykańskich gospodarstw domowych (61,8 pkt. w grudniu wobec 61,3 pkt. w listopadzie). Prognozowana przez nas wartość indeksu wciąż jednak sygnalizuje relatywnie słabe nastroje konsumentów, co będzie niekorzystnym czynnikiem dla konsumpcji w bieżącym kwartale i pierwszym kwartale 2024 r. Naszym zdaniem publikacje danych z USA w tym tygodniu będą neutralne dla rynków finansowych.

Św. Mikołaj przyniesie kredytobiorcom niższe stopy? Ostatnia decyzja RPP w tym roku już za chwilę  - 2

Św. Mikołaj przyniesie kredytobiorcom niższe stopy? Ostatnia decyzja RPP w tym roku już za chwilę  - 2

 

Reklama

W czwartek opublikowane zostaną dane dotyczące handlu zagranicznego w Chinach. Rynek oczekuje, że saldo bilansu handlowego zmniejszyło się do 48,7 mld USD w listopadzie z 56,5 mld USD w październiku. Zgodnie z konsensusem dynamika chińskiego eksportu zwiększy się do - 1,5% r/r w listopadzie wobec -6,4% w październiku, zaś dynamika importu wzrośnie do 4,0 % r/r z 3,0%. Zwiększenie dynamik obu wskaźników będzie spójne z postępującym ożywieniem w chińskiej gospodarce sygnalizowanym przez wzrost wskaźników PMI dla przetwórstwa (patrz poniżej). Dane z Chin będą w naszej ocenie neutralne dla rynków finansowych.

 

Dzisiaj poznaliśmy istotne dane z niemieckiej gospodarki. Saldo bilansu handlu zagranicznego zwiększyło się w październiku do 17,8 mld EUR wobec 16,7 mld EUR we wrześniu. Odnotowano wzrost dynamiki eksportu (-0,2% m/m w październiku wobec -2,5% we wrześniu) oraz importu (-1,2% wobec -1,9%). Mimo to październikowe dane wskazują, że niemiecki handel zagraniczny nadal pozostaje pod wpływem spowolnienia w światowej gospodarce. Czynnikiem oddziałującym w kierunku ograniczenia aktywności w światowym handlu, które dotyka niemiecki przemysł, jest dostosowanie poziomu zapasów do słabszej koniunktury. Opublikowane dzisiaj dane o bilansie handlowym są w naszej ocenie neutralne dla złotego i rentowności polskich obligacji. W tym tygodniu poznamy jeszcze dane z Niemiec dotyczące produkcji przemysłowej i zamówień w przemyśle.

 

Zobacz także: Tajni doradcy Glapińskiego. Wyszło na jaw dlaczego NBP nie chce ujawnić ich listy

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej