Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Stopa bezrobocia w Polsce otwiera kalendarz ekonomiczny. Czy niemiecka koniunktura zaskoczy po raz kolejny?

|
selectedselectedselected

Poniedziałkowy kalendarz otwiera odczyt stopy krajowego bezrobocia za kwiecień. Prawdopodobnie GUS potwierdzi szacunki MRPiPS z początku miesiąca (5,1%). O tej samej godzinie poznamy indeks Ifo za bm. Kluczowy wskaźnik dla niemieckiej koniunktury zaskakiwał pozytywnie w minionych dwóch miesiącach i teraz prawdopodobnie rynek oczekuje analogicznej niespodzianki (kons. 90,4 pkt, poprz. 89,4 pkt).

Stopa bezrobocia w Polsce otwiera kalendarz ekonomiczny. Czy niemiecka koniunktura zaskoczy po raz kolejny?
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kolejna porcja danych napłynie dopiero jutro po południu – indeks cen nieruchomości w USA. Poza tym poznamy również nastroje konsumentów według Conference Board. Inwestorzy będą obserwować, czy potwierdzą one negatywne zaskoczenie ze strony publikacji Uniwersytetu Michigan. W środę przed południem zaczną napływać majowe odczyty inflacji z poszczególnych niemieckich landów (kons. dla całego kraju 0,2% m/m oraz 2,4% r/r). Wieczorem Fed opublikuje Beżową Księgę za bm. W czwartek napłynie CPI z Hiszpanii oraz kolejne przybliżenie amerykańskiego PKB za I kw. Tydzień zakończy krajowa dynamika cen konsumenckich i HICP ze strefy euro. Poza tym poznamy deflator PCE z USA oraz wydatki oraz dochody amerykanów za kwiecień.

 

Zobacz także: Dane inflacyjne z USA i strefy euro dodadzą nam dawki emocji na koniec tygodnia

 

Bazowy FI czeka na kolejne impulsy

Za nami spokojna sesja na 10Y UST. Dochodowość benchmarku była lekko podbijana na starcie kwotowań za Oceanem, ale później notowania wróciły do poziomu otwarcia. W tle poznaliśmy zamówienia na dobra trwałe z amerykańskiego przemysłu. Odczyt za kwiecień był wyraźnie powyżej prognoz (+0,7% m/m, kons. -0,8% m/m), ale dane za poprzedni miesiąc zostały zrewidowane silnie w dół (z +2,6% m/m do +0,8% m/m). Zaskoczenie w przypadku składowej z wyłączeniem środków transportu było mniejsze (+0,4% m/m, kons. +0,1% m/m), ale i rewizja również okazała się być symboliczna (z +0,2% m/m do +0,0% m/m). W rezultacie dane można odebrać neutralnie. Pozytywnym natomiast ocenimy rewizję przez Uniwersytet Michigan oczekiwań inflacyjnych za maj. We wstępnym odczycie wypadły one na poziomie 3,5% (jednoroczne), a finalny został obniżone do 3,3% (poprz. 3,2%). Tuż po wstępnych danych sugerowaliśmy, że ankiety przeszacowują skalę negatywnego zaskoczenia. Potwierdziły to stabilne oczekiwania inflacyjne badane przez nowojorski oddział Fed oraz piątkowa rewizja UoF.

Ostatecznie amerykańska krzywa przesunęła się na głównych węzłach o +2, -1 oraz -1 pb. do odpowiednio 4,93% (2Y), 4,46% (10Y) oraz 4,57% (30Y). Spokój towarzyszył również papierom na Starym Kontynencie. Zmiana dochodowości Bunda na głównych węzłach wyniosła +1, 0 oraz -2 pb. do odpowiednio 3,09% (2Y), 2,58% (10Y) oraz 2,69% (30Y). Dziś, ze względu na Dzień Pamięci, rynek Treasuries pozostanie zamknięty. W związku z tym prawdopodobnie zmienność na Bundach także będzie ograniczona.

Reklama

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama