Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Po danych inflacyjnych czas na serie decyzji banków centralnych – na pierwszy rzut idzie Polska

|
selectedselectedselected
Po danych inflacyjnych czas na serie decyzji banków centralnych – na pierwszy rzut idzie Polska | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W zeszłym tygodniu inwestorzy zwracali uwagę na serię wstępnych odczytów inflacji za listopad z krajów europejskich. Dane pokazały dalszy, mocniejszy od oczekiwań spadek inflacji. W Hiszpanii wskaźnik inflacji konsumenckiej (CPI) wyniósł +3,2% r/r przy +3,5% w październiku i oczekiwaniach +3,7%. Analogiczną tendencję obserwowaliśmy również w Niemczech (+3,2% r/r przy +3,8% w październiku i +3,5% wg. konsensusu) oraz we Francji (+3,4% r/r przy +4,0% w październiku i oczekiwaniach na +3,7%). W całej strefie euro inflacja HICP była na poziomie 2,4% r/r (vs 2,9% w październiku i 2,7% wg rynkowego konsensusu).

 

 

Krajowy, wstępny odczyt CPI za listopad również wpisał się w powyższe trendy. Inflacja w Polsce wyniosła +6,5%, czyli nieco mniej niż 6,6% w październiku (i 6,6% wg prognoz). W ubiegłym miesiącu podrożały przede wszystkim paliwa (+8,8% m/m). Nieco wyższe były tez ceny żywności (+0,8% m/m). W związku z tym wg ekonomistów BNP Paribas mocno w dół zaskoczyła inflacja bazowa, która mogła obniżyć się do poziomu 7,2 – 7,4% r/r z 8% r/r w październiku (finalny odczyt 15 grudnia).

Reklama

 

Poza danymi o cenach w zeszłym tygodniu poznaliśmy ważne dane z Polski odnośnie finalnego odczytu PKB za III kwartał. Był on wyższy (+0,5% r/r) niż wstępne szacunki (+0,4% r/r) i pokazał dużą poprawę względem II kwartału (+1,5% kw/kw, -0,6% dynamiki r/r odnotowanej w 2Q). Szczególnie pozytywnym aspektem jest odbicie konsumpcji w III kwartale – tzw. kategoria spożycia prywatnego była wyższa o 0,8% r/r przy oczekiwaniach spadku o 0,5% r/r. Cały czas nieźle wypadają także inwestycje (+7,2% r/r), choć w tym obszarze widać stopniowe spowolnienie w ślad za trudniejszym otoczeniem w globalnej koniunkturze. Dobrze wypadły również dane wyprzedzające - indeks PMI dla polskiego przemysłu wzrósł w listopadzie o 4,2 pkt. do poziomu 48,7. Rynek spodziewał się słabszego wzrostu do 45,3. Wskaźnik znajduje się wciąż poniżej granicznego poziomu 50,0 pkt., może być jednak jednym z pierwszych sygnałów zwiastujących poprawienie się sytuacji w polskim przemyśle, który od początku roku znajduje się w recesji.

 

Zobacz także: Tajni doradcy Glapińskiego. Wyszło na jaw dlaczego NBP nie chce ujawnić ich listy

 

W obecnym tygodniu kluczowym wydarzeniem dla rynków w Polsce będzie zaplanowane na środę posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Nie zakładamy, ze członkowie RPP zaskoczą i uważamy, że pozostawią oni parametry polityki monetarnej bez zmian, w tym stopę referencyjną Narodowego Banku Polskiego w wysokości 5,75%. Nie spodziewamy się również istotnych zmian względem listopadowego posiedzenia w treści towarzyszącego decyzji komunikatu. Przewidujemy, że Rada ponownie zaznaczy, iż obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie. Zdaniem ekonomistów BNP Paribas będzie to jednoznacznie wskazywać, że przed kolejnymi posiedzeniami wyjściowym ustawieniem dla członków Rady pozostaje decyzja o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie RPP wydaje się być obecnie w trybie czuwania „wait and see” i to dopiero napływające dane i/lub zmieniające się perspektywy inflacyjne mogą ewentualnie skłonić Radę do wznowienia cyklu obniżek stóp procentowych.

 

Reklama

Na arenie światowej uwaga uczestników rynku skupi się przede wszystkim na listopadowych danych z amerykańskiego pracy. W ostatnich miesiącach dane nieco rozczarowały przede wszystkim ze względu na nieznacznie rosnącą stopę bezrobocia. Jeśli kolejne statystyki potwierdzą schłodzenie koniunktury, może to definitywnie domknąć drzwi do dalszych podwyżek stop procentowych w USA. Cotygodniowe informacje o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wskazują jednak na odporność amerykańskiego rynku pracy mimo ostatniego osłabienia.

 

Po danych inflacyjnych czas na serię decyzji banków centralnych – na pierwszy rzut idzie Polska - 1Po danych inflacyjnych czas na serię decyzji banków centralnych – na pierwszy rzut idzie Polska - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama