Reklama
WIG83 116,29-0,18%
WIG202 464,05-0,52%
EUR / PLN4,31-0,13%
USD / PLN3,96-0,20%
CHF / PLN4,51-0,10%
GBP / PLN5,03-0,12%
EUR / USD1,09+0,08%
DAX17 423,23+0,02%
FT-SE7 684,30-0,29%
CAC 407 929,82-0,46%
DJI39 069,23-0,16%
S&P 5005 069,53-0,38%
ROPA BRENT81,84+0,12%
ROPA WTI77,78+0,23%
ZŁOTO2 035,29+0,20%
SREBRO22,62+0,40%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ostro o PKN Orlen: polityka cenowa działa na szkodę spółki!

Przemysław Tabor | 14:08 27 wrzesień 2023

Ostro o naftowym gigancie: polityka cenowa działa na szkodę spółki, paliwa po wyborach podrożeją | FXMAG INWESTOR
Stanislaw Bielski/REPORTER
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Polityka cenowa Orlen zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Polski - powiedział nam znany analityk. Jego zdaniem, cena litra paliwa Polsce po październikowych wyborach wzrośnie o nawet 2 zł. Wczoraj biuro prasowe Orlenu poinformowało w oświadczeniu, że Polacy nie powinni oczekiwać zmian w polityce cenowej koncernu.

 

  • Polska ma obecnie najtańszą benzynę w Europie
  • Jest to efekt polityki cenowej Orlenu, który znacznie obniżył ceny hurtowe paliw
  • W tym samym okresie, ropa na globalnym rynku podrożała o blisko 30%

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

 

Polityka cenowa Orlen jest nie do utrzymania - ostrzega analityk

“Polityka cenowa paliw Orlenu będzie musiała się niedługo zmienić i to w bardzo szybkim tempie (zapewne po wyborach)” - podkreślił w rozmowie z FXMAG ceniony w Polsce analityk, który postanowił pozostać anonimowy.

 “Według naszych szacunków ceny paliw (zarówno benzyny jak i oleju napędowego) będą musiały niedługo wzrosnąć o około 2 zł za litr by dopasować się do realiów ekonomicznych.” - zaznaczył analityk.

 “Ceny hurtowe paliw koncernu w Polsce zostały ustawione na tak niskim poziomie, że import paliw jest mocno nieopłacalny. Ceny hurtowe paliw są obecnie najniższe w Europie i to ich eksport jest teraz ekonomicznie uzasadniony. Trzeba pamiętać, że 1/3 konsumpcji oleju napędowego w Polsce pochodzi z importu. Zatem, władze Spółki muszą być świadome, że obecna polityka cenowa Orlenu jest nie do utrzymania. Już obecnie widać braki paliw na niektórych stacjach benzynowych co ma bezpośredni związek z polityką cenową koncernu” - dodał.

Reklama

 “Chociaż tego typu działania mogą być nieoczekiwanym prezentem dla konsumentów w krótkim terminie, to prawdopodobnie będą oznaczać relatywnie zawyżone ceny w dłuższym okresie. Niektórzy importerzy paliw już nie wrócą na rynek, uzupełnianie zapasów paliw w Polsce zawyży ceny w kolejnych miesiącach, a ponowne dostosowanie logistyki importowej będzie wymagało czasu. Konieczność blendowania z biokomponentami może być dużym wyzwaniem” - zaznaczył anonimowy analityk.

 “Polityka cenowa Orlenu jest naszym zdaniem skrajnym działaniem na szkodę Spółki, ale także Skarbu Państwa i akcjonariuszy mniejszościowych. Może grozić zachwianiem bezpieczeństwa energetycznego kraju. Ponadto polityka cenowa Orlenu (jak i komentarz Spółki dotyczący jej polityki cenowej) powoduje erozję zaufania rynków finansowych do Spółki” - dodał.

 Poprosiliśmy biuro prasowe PKN Orlen o komentarz wobec wypowiedzi anonimowego analityka. Zamieścimy go w tym artykule, gdy go otrzymamy.

 

Zobacz także: Orlen nie przewiduje podwyżek cen? Znamy stanowisko koncernu

 

Orlen apeluje o nie kupowanie paliwa na zapas

Reklama

Niskie ceny paliwa w Polsce, które zdaniem analityków nie mają uzasadnienia, kuszą Polaków do tankowania więcej z myślą budowania kanistrowych “rezerw”.

 W enigmatycznym nagraniu udostępnionym we wtorek na profilu twitterowym biura prasowego Orlenu, Adam Kasprzyk, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej w Orlenie, apelował o nie kupowanie paliwa na zapas.

Apelujemy o nie kupowanie paliwa na zapas tak by umożliwić normalną pracę siłą logistyczną obsługującym stację na co dzień” - podkreślił Adam Kasprzyk, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej w Orlenie. 

“Po raz kolejny podkreślamy, że dostawy paliw na stację Orlen oraz do naszych klientów hurtowych, z którymi mamy zawarte umowy, przebiegają bez zakłóceń” - zaznaczył przedstawiciel PKN Orlen.

Zapewnienie stabilnej dostępności paliw w Polsce jest naszym priorytetem. Udowodniliśmy to już wielokrotnie, także w obliczu destabilizacji rynków związanej z konfliktem za naszą wschodnią granicą” - dodał w oświadczeniu Adam Kasprzyk.

Reklama

 

Zobacz także: Koncern sprzeciwia się woli rządu i odmawia sprzedaży paliwa ze stratą!

 

 

Warto przypomnieć, że pojawiły się spekulacje, iż Orlen korzysta ze strategicznych rezerw paliw, by utrzymać niski poziom cen na stacjach. Ma to ograniczyć inflację i wspomóc PiS w wyborach – tak stwierdzono raporcie opublikowanym przez Politykę Insight. “Orlen nie korzysta z rezerw strategicznych produktów naftowych tworzonych na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 2020 r. o rezerwach strategicznych” - odpowiedziała na te zarzuty spółka PKN Orlen.

Reklama

 

Zobacz także: Cuda na stacjach paliw? To tylko magia nadchodzących wyborów

 

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej