Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

PKN Orlen

PKN ORLEN notowania spółki

PKN ORLEN to spółka, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Największy petrochemiczny koncern w Polsce i Europie-Środkowej to jedna z najbardziej rozległych polskich spółek i największych. Wchodzi w skład WIG20, a na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie spółka zadebiutowała w 2003 roku. Zajmowanie się produktami ropopochodnymi, sprzedaż i dystrybucja paliw odbywała się przed 2000 rokiem w postaci koncernu Centralne Produkty Naftowe „CPN”. Ostatecznie właśnie w 2000 roku władze podjęły decyzje o zmianie nazwy na Polski Koncern Naftowy ORLEN. Zmiana była komentowana jako zdecydowanie potrzebna pod względem marketingu oraz wizerunku, który nie miał się kojarzyć z czasami PRL jak dotychczas, lecz miał być nowoczesny, choć patriotyczny (stąd nawiązanie do orła). Notowania PKN ORLEN są jednymi z bardziej stabilnych z całej warszawskiej giełdy. Patrząc na notowania w perspektywie od początku wejścia na giełdę do dnia dzisiejszego, widać, że ORLEN powoli, choć stabilnie pnie się w górę. Wpływ na to mieć może zaufanie klientów, bez którego spółka z pewnością z większym trudem wychodziłaby z napotykanych co kilka lat problemów finansowych (co poniekąd uwidocznione zostało w skonsolidowanych raportach). Trzeba pamiętać, że PKN ORLEN to jedna z największych sieci stacji paliw w Polsce. Ponadto, spółka prowadzi także działalność w wielu pozostałych państwach Europy, jak np. Litwa, Niemcy czy Czechy, a w Kanadzie zajmuje się wydobyciem ropy naftowej.

Polski Koncern Naftowy ORLEN SA kurs akcji

Istniejąca na polskiej giełdzie od 2003 roku spółka jest intratną pozycją do inwestycji. W chwili obecnej kurs akcji ORLENU wynosi ok. 125 zł i widać tendencje wznoszące, które de facto utrzymują się na giełdzie od kilku lat. Raczej więc nie można przewidywać bardzo radykalnego spadku – przynajmniej w okresie najbliższych miesięcy. W zakresie podstawowych informacji wskazać należy na wysokość obecnego poziomu dywidend: 2,40%; kapitalizacja natomiast wynosi: 45,40 miliardów złotych, co odpowiednio świadczy o wielkości i relewancji spółki PKN ORLEN. Patrząc na długoletnie wykresy giełdowe spółki łatwo zobaczyć, że prawdziwy sukces rozpoczął się w 2014 roku. W tym okresie dostrzec można coraz częstsze występowanie linii wsparcia, które na dłuższą metę przyniosły spółce bardzo korzystne wyniki giełdowe. W historii spółki odnaleźć możemy również znaczący spadek wartości akcji pod koniec 2007 roku; silne linie oporu dominowały aż do połowy 2009 roku. Sytuacja ta powiązana była z globalnym kryzysem finansowym, zapoczątkowanym przez upadłość ogromnego amerykańskiego banku inwestycyjnego – Lehman Brothers.

PKN ORLEN giełda – analiza techniczna

Aby skutecznie, czyli z zyskiem, zaplanować inwestycję w PKN ORLEN S.A. należy umiejętnie posługiwać się analizą techniczną. Jest to narzędzie pozwalające inwestorom i analitykom na przewidzenie przyszłej wartości udziałów. Im bliższa rzeczywistości okaże się prognoza, tym skuteczniejsza była zrealizowana analiza w procesie przygotowawczym. W przypadku potencjalnych inwestycji krótkoterminowych, zwłaszcza tak zwanego day trading, ryzyko jest stosunkowo większe. Wynika to między innymi z faktu, że obecne wskaźniki giełdowe są bardzo zróżnicowane – część poleca kupno akcji ORLENU, część natomiast ich sprzedaż. Ogólny rezultat, będący sumą tych wskaźników, jest więc neutralny w tym momencie. Z pomocą przychodzi jednak analiza fundamentalna, która efektywna okazuje się przede wszystkim w bardziej długoterminowym lokowaniu środków na tego rodzaju instrumencie finansowym. Biorąc pod uwagę raporty skonsolidowane, wydawane przez spółkę, a także szereg czynników okołoekonomicznych, dla choć trochę zaawansowanego inwestora zakup akcji PKN ORLEN S.A. może być nader korzystny.

PKN ORLEN prognozy giełdowe

Jak powiedzieliśmy, właściwe ocenienie dalszego kursu ORLENU z jednej strony może nie nastręczać nas o zawrót głowy (w przypadku dłuższych czasowo inwestycji), z drugiej zaś – jest trudne do zrealizowania (w przypadku jednodniowych inwestycji). Starając się jednak przewidzieć dalsze zachowania spółki na giełdzie należy mieć na uwadze nie tylko czynniki ekonomiczne, co również polityczne. Sprawdza się ta zasada w przypadku ORLENU szczególnie, co widać na przykładzie tego, jak spółka zareagowała (pozytywnie) na uszczelnienie systemu fiskalnego państwa (zmiany te mocno dotykają właśnie firmy z sektora działalności petrochemicznych oraz sprzedaży paliw).