Reklama
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Nieprzewidywalna RPP i październikowa decyzja. Czy tym razem prognozy pokryją się z wynikiem posiedzenia?

|
selectedselectedselected
Nieprzewidywalna RPP i październikowa decyzja. Czy tym razem prognozy pokryją się z wynikiem posiedzenia? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Głównym wydarzeniem tego tygodnia jest posiedzenie RPP, która w środę ogłosi decyzję o parametrach polityki pieniężnej. Silniejszy spadek inflacji we wrześniu, a także perspektywa jej dalszej zniżki w październiku (według naszych szacunków do ok. 7% r/r) to argumenty dla zwolenników luźnej polityki pieniężnej, które mogą być pretekstem do kolejnej obniżki stóp. Spodziewamy się kolejnego cięcia stóp w tym tygodniu, choć w mniejszej sali niż we wrześniu.

 

 

Reklama

W naszym bazowym scenariuszu zakładamy jej spadek o 50 pkt. baz. Nie wykluczamy jednak obniżki stóp o 25 pkt. baz. Szczególnie, że po silnym osłabieniu złotego wywołanym agresywnym cięciem stóp we wrześniu RPP wyraziła zaniepokojenie skalą osłabienia polskiej waluty, co może skłonić do większej ostrożności obecnie. Biorąc pod uwagę, że obniżkę stóp w październiku rynek już w dużej mierze wycenił, stąd decyzja ta nie powinna mieć silnego wpływu na notowania. Reakcja rynku zależeć może od wymowy konferencji prezesa NBP, która odbędzie się w czwartek (godz. 15:00).

 

Jeśli cięciu stóp towarzyszyć będzie sygnalizacja przerwy w łagodzeniu polityki pieniężnej w kolejnych miesiącach, to złoty nie musi silnie negatywnie zareagować na decyzję Rady. Utrzymanie łagodnej narracji RPP i utrzymanie otwartej drogi do kolejnych obniżek, przy utrzymaniu jastrzębiego nastawienia Fed i EBC, będzie natomiast źródłem presji na osłabienie złotego. W naszej ocenie po korekcie stóp w październiku RPP przejdzie w tryb „wait-and-see”. Uważamy, że w przyszłym roku, ze względu na silne i szybkie cięcie stóp proc., a także niewielki zakres spadku inflacji w 2024 r. przestrzeń do dalszego luzowania będzie mniejsza i RPP będzie ostrożniej dozowała cięcia stóp. Z tego punktu widzenia uważamy, że aktualne oczekiwania rynkowe wciąż wyceniają zbyt agresywną ścieżkę łagodzenia polityki pieniężnej w Polsce.

 

Zobacz także: Czy RPP zaskoczy i tym razem? Decyzja w centrum uwagi

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama

Czytaj dalej