Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Konsument coraz śmielszy. Budownictwo nadal zaskakuje

Konsument coraz śmielszy. Budownictwo nadal zaskakuje | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczoraj GUS publikował sierpniowe dane o sprzedaży detalicznej. Odnotowany został spadek -2,7% r/r, zgodny z naszymi oczekiwaniami i mniejszy od konsensusu. Poprzednio, w lipcu, sprzedaż spadała o 4% r/r. Zatem na rocznych dynamikach widać dość wyraźną poprawę. Coraz lepiej też wygląda strumień sprzedaży po odsezonowaniu.

 

 

Odnotowany został trzeci miesiąc z rzędu wzrostu m/m, tym razem o 1,3%, co składa się na coraz bardziej zauważalne odbicie, po zapaści z pierwszej połowy br. Jest to tendencja zbieżna z naszymi oczekiwaniami poprawy pozycji krajowego konsumenta, wraz z redukcją inflacji. Automatycznie samo utrzymanie dynamiki wydatków nominalnych przekłada się w takiej sytuacji na poprawę dynamiki wydatków w ujęciu realnym. Patrząc na strukturę danych zauważalne jest przede wszystkim lekkie ożywienie w obszarze dóbr konsumpcyjnych trwałych, co dodatkowo można tłumaczyć lepszymi nastrojami gospodarstw domowych. Spodziewamy się, że obserwowane ostatnio tendencje w sprzedaży detalicznej będą kontynuowane w nadchodzących miesiącach, co przełoży się, szczególnie w 4Q’23 oraz kolejnym roku, na przyspieszenie w konsumpcji prywatnej.

Reklama

Konsument coraz śmielszy. Budownictwo nadal zaskakuje - 1

Konsument coraz śmielszy. Budownictwo nadal zaskakuje - 1

 

Budownictwo nadal powyżej oczekiwań. Wczoraj GUS pokazał również dane o sierpniowej produkcji budowlano-montażowej. Wzrost o 3,5% r/r był mocniejszy od oczekiwań naszych i konsensusu uplasowanych w okolicy 1% r/r. Był też wyższy od wzrostu lipcowego na poziomie 1,1% r/r. A zatem budownictwo w tym roku nadal wykazuje się relatywnie dużą odpornością na spowolnienie gospodarcze. Pomagają przede wszystkim inwestycje związane z infrastrukturą, dodatkowo napędzane finiszowaniem wydatków w ramach poprzedniej perspektywy unijnej. Ale w sierpniu doszło też pewne ożywienie w budowie budynków. Po części wynikające z niższej bazy statystycznej z ub. roku. Ale też warto zwrócić na sytuację na rynku mieszkaniowym. Zauważalna jest pewna reakcja podaży na popyt generowany w ramach ożywienia w kredytach hipotecznych. Liczba rozpoczętych budów nowych mieszkań od maja stopniowo rośnie, a w sierpniu osiągnęła najwyższą tegoroczną wartość, ok. 18 tys. To nie są jeszcze poziomy z najlepszych czasów (sierpień’21 blisko 24 tys.), ale jest już dość blisko np. do poziomów z sierpnia’19 (19,5 tys.).

Konsument coraz śmielszy. Budownictwo nadal zaskakuje - 2

Konsument coraz śmielszy. Budownictwo nadal zaskakuje - 2

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama

Czytaj dalej