Rekordy notują indeksy w Niemczech, Francji, a przede wszystkim najlepiej oddający nastroje całej Europy Stoxx 600. Sygnalizowane przez BoE cięcia stóp latem i pierwsza obniżka ze strony Riksbanku ewidentnie zaostrzają apetyty na działania EBC, przy wyraźnie niższych niż na konkurencyjnych rynkach rozwiniętych wycenach może się okazać, że w 2Q2024 giełdy UE przyniosą wyższe stopy zwrotu niż popularniejsi w ostatnim czasie konkurenci.
WIG20 spadł w piątek o 1,66%, sWIG80 o 0,08%, jedynie mWIG40 wzrósł o 0,40%. Obroty sięgnęły 2,15 mld zł. Pewną zagadką pozostaje, co sprawiło, że na
S&P500 wzrosło w piątek o 0,16%, NASDAQ spadł o 0,03%. Zmienność w Nowym Jorku niemal zniknęła, VIX notuje kolejne dołki. W piątek dobrze radziły sobie spółki półprzewodnikowe, ale o 2,04% spadała Tesla, o 1,50% Eli Lilly, o 1,07% Amazon.
W godzinach porannych sesja w Azji ma mieszany przebieg, lekko spada Nikkei, dość wyraźnie rośnie Hang Seng, któremu nadmiernie nie przeszkadzają nawet doniesienia o podwyżkach amerykańskich ceł na chińskie samochody elektryczne. Notowania kontraktów futures sugerują niewielkie wzrosty na otwarciu w Europie, nietypowy charakter piątkowego załamania w polskim sektorze finansowym daje nadzieję, że GPW będzie się dziś wyróżniać na tle kontynentu. Sesja nie będzie miała dużego znaczenia prognostycznego – kluczowe dla przebiegu tygodnia będą jutrzejsze (PPI), a przede wszystkim środowe (CPI) dane o amerykańskiej inflacji.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję