Reklama
Kurs euro:  4.37
Kurs dolara:  4.09
Kurs funta:  5.18
Kurs franka:  4.58
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088
Kurs euro:  4.37
Kurs dolara:  4.09
Kurs funta:  5.18
Kurs franka:  4.58
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czeska inflacja uprzedziła amerykańską gospodarkę! Spore zaskoczenie wsparło kurs korony (CZK)

|
selectedselectedselected
Czeska inflacja uprzedziła amerykańską gospodarkę! Spore zaskoczenie wsparło kurs korony (CZK)
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

PPI otwiera okres podwyższonej zmienności

Dzisiejszy kalendarz startuje odczytem ZEW za maj (godz. 11:00). W minionych miesiącach nastroje niemieckich finansistów sukcesywnie rosły i w kwietniu osiągnęły 42,9 pkt (najwięcej od lutego 2022). Konsensus zakłada ich dalszy wzrost (do 46 pkt), ale wpływ tej publikacji na szeroki FI & FX jest zwykle ograniczony. O godz. 14:00 NBP poda marcowy rachunek bieżący. Nasza i rynku prognoza jest zbliżona – 650 mln euro nadwyżki. Pół godziny później zza Oceanu napłynie kwietniowy PPI (kons. 0,3 m/m oraz 0,2% m/m dla komponentu bazowego). W minionych miesiącach wskaźnik dodatnio koreluje na dynamikach m/m z amerykańskim CPI. Jednocześnie wśród dziesiątki topowych ekonomistów ankietowanych przez Reuters więcej jest odczytów powyżej konsensusu (3) niż poniżej tej wartości (1). W rezultacie nawet delikatne zaskoczenie w dół może wywołać relatywnie silną reakcję i pozwoli rynkowi spekulować na temat analogicznego scenariusza dla jutrzejszego CPI.

Na godz. 16:00 zaplanowany jest udział J. Powella w spotkaniu „Stowarzyszenia Zagranicznych Bankowców” w Amsterdamie. Debacie prawdopodobnie nie będzie towarzyszyć oddzielny dokument, stąd hipotetyczny wpływ wypowiedzi przewodniczącego FOMC na rynek może być ograniczony.

 

Zaskoczenie czeską inflacją

Kwietniowa dynamika CPI w Czechach była wyraźnie powyżej rynkowych prognoz (2,9% r/r vs 2,4% r/r). Głównym winowajcą zaskoczenia był silny wzrost cen w kategorii „żywność, napoje, alkohol i tytoń”. Zamiast oczekiwanego w majowych prognozach banku centralnego spadku cen tej części koszyka (o 0,5% r/r) nastąpił ich wzrost do 1,0% r/r (tutaj). Zmiany pozostałych komponentów CPI były zbliżone do projekcji (w tym inflacja bazowa, która wyniosła 2,6% r/r). Komentarz przedstawiony przez CNB sugeruje, że może to być wydarzenie jednorazowe i dalsza ścieżka inflacji „nadal będzie korzystać ze spadających cen globalnych surowców rolnych i krajowych producentów rolnych”. Reakcja rynku na dane była dość silna. Stawki FRA w pierwszym ruchu wzrosły się o kilkanaście pb., a krzywa IRS przesunęła się na krótszych tenorach o ok. 10 pb. w górę. Umocniła się również korona – o ok. 0,5% do euro.

Reklama

 

 

Choć rynek wycenia ponad 100 pb. cięcia stóp procentowych przez CNB (z obecnych 5,25%), wczorajsze dane zwiększają ryzyko mniej wyraźnego łagodzenia polityki pieniężnej niż spodziewano się do tej pory.

 

Zobacz także: Spółka Inside Park chwilę przed wejściem na NewConnect. Wyniki finansowe zwiastują udany debiut?

Reklama

 

Bazowy FI nadal czeka na inflacyjny impuls

Za nami kolejna spokojna sesja na Treasuries. Rynek zignorował relatywnie jastrzębie komentarze ze strony wiceszefa Rezerwy Federalnej. P. Jefferson zasugerował w poniedziałek, że w przypadku dobrej koniunktury stopy procentowe powinny pozostać na niezmienionym poziomie do momentu ponownego kierowania się inflacji do dwuprocentowego celu. Wczorajsze dane o kwietniowych oczekiwaniach inflacyjnych Amerykanów przygotowane przez nowojorski Fed (tutaj) częściowo potwierdziły ich wzrost widoczny w zeszłotygodniowym badaniu Uniwersytetu Michigan. Spodziewany CPI w perspektywie roku wyniósł 3,3% r/r (poprz. 3,0% r/r). Natomiast w odniesieniu do trzyletniej perspektywy oczekiwania delikatnie obniżyły się – z 2,9% r/r do 2,8% r/r.

Ostatecznie zmiany na głównych węzłach amerykańskiej krzywej dochodowości były symboliczne i wyniosły -1, -2 oraz -1 pb. do odpowiednio 4,85% (2Y), 4,48% (10Y) oraz 4,63% (30Y). Niewiele wydarzyło się również po naszej stronie Atlantyku. Niemiecka krzywa przesunęła się na głównych węzłach o -2, 0 oraz 0 pb. do odpowiednio 2,95% (2Y), 2,51% (10Y) oraz 2,65% (30Y).

W momencie publikacji danych PPI zza Oceanu spodziewamy się podwyższonej zmienności na bazowym FI. Rynek może szukać argumentów do przedłużenia tendencji spadku rentowności rozpoczętej na początku maja. Stąd uważamy, że nawet delikatnie niższy od oczekiwań odczyt PPI z USA może sprowadzić 10-letni benchmark nawet o 10 pb. niżej.

 


Reklama

 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama

Czytaj dalej