Czeska inflacja uprzedziła amerykańską gospodarkę! Spore zaskoczenie wsparło kurs korony (CZK)

Dzisiejszy kalendarz startuje odczytem ZEW za maj (godz. 11:00). W minionych miesiącach nastroje niemieckich finansistów sukcesywnie rosły i w kwietniu osiągnęły 42,9 pkt (najwięcej od lutego 2022). Konsensus zakłada ich dalszy wzrost (do 46 pkt), ale wpływ tej publikacji na szeroki FI & FX jest zwykle ograniczony. O godz. 14:00 NBP poda marcowy rachunek bieżący. Nasza i rynku prognoza jest zbliżona – 650 mln euro nadwyżki. Pół godziny później zza Oceanu napłynie kwietniowy PPI (kons. 0,3 m/m oraz 0,2% m/m dla komponentu bazowego). W minionych miesiącach wskaźnik dodatnio koreluje na dynamikach m/m z amerykańskim CPI. Jednocześnie wśród dziesiątki topowych ekonomistów ankietowanych przez Reuters więcej jest odczytów powyżej konsensusu (3) niż poniżej tej wartości (1). W rezultacie nawet delikatne zaskoczenie w dół może wywołać relatywnie silną reakcję i pozwoli rynkowi spekulować na temat analogicznego scenariusza dla jutrzejszego CPI.
Na godz. 16:00 zaplanowany jest udział J. Powella w spotkaniu „Stowarzyszenia Zagranicznych Bankowców” w Amsterdamie. Debacie prawdopodobnie nie będzie towarzyszyć oddzielny dokument, stąd hipotetyczny wpływ wypowiedzi przewodniczącego FOMC na rynek może być ograniczony.
Kwietniowa dynamika CPI w Czechach była wyraźnie powyżej rynkowych prognoz (2,9% r/r vs 2,4% r/r). Głównym winowajcą zaskoczenia był silny wzrost cen w kategorii „żywność, napoje, alkohol i tytoń”. Zamiast oczekiwanego w majowych prognozach banku centralnego spadku cen tej części koszyka (o 0,5% r/r) nastąpił ich wzrost do 1,0% r/r (tutaj). Zmiany pozostałych komponentów CPI były zbliżone do projekcji (w tym inflacja bazowa, która wyniosła 2,6% r/r). Komentarz przedstawiony przez CNB sugeruje, że może to być wydarzenie jednorazowe i dalsza ścieżka inflacji „nadal będzie korzystać ze spadających cen globalnych surowców rolnych i krajowych producentów rolnych”. Reakcja rynku na dane była dość silna. Stawki FRA w pierwszym ruchu wzrosły się o kilkanaście pb., a krzywa IRS przesunęła się na krótszych tenorach o ok. 10 pb. w górę. Umocniła się również korona – o ok. 0,5% do euro.
Choć rynek wycenia ponad 100 pb. cięcia stóp procentowych przez CNB (z obecnych 5,25%), wczorajsze dane zwiększają ryzyko mniej wyraźnego łagodzenia polityki pieniężnej niż spodziewano się do tej pory.
Za nami kolejna spokojna sesja na Treasuries. Rynek zignorował relatywnie jastrzębie komentarze ze strony wiceszefa Rezerwy Federalnej. P. Jefferson zasugerował w poniedziałek, że w przypadku dobrej koniunktury stopy procentowe powinny pozostać na niezmienionym poziomie do momentu ponownego kierowania się inflacji do dwuprocentowego celu. Wczorajsze dane o kwietniowych oczekiwaniach inflacyjnych Amerykanów przygotowane przez nowojorski Fed (tutaj) częściowo potwierdziły ich wzrost widoczny w zeszłotygodniowym badaniu Uniwersytetu Michigan. Spodziewany CPI w perspektywie roku wyniósł 3,3% r/r (poprz. 3,0% r/r). Natomiast w odniesieniu do trzyletniej perspektywy oczekiwania delikatnie obniżyły się – z 2,9% r/r do 2,8% r/r.
Ostatecznie zmiany na głównych węzłach amerykańskiej krzywej dochodowości były symboliczne i wyniosły -1, -2 oraz -1 pb. do odpowiednio 4,85% (2Y), 4,48% (10Y) oraz 4,63% (30Y). Niewiele wydarzyło się również po naszej stronie Atlantyku. Niemiecka krzywa przesunęła się na głównych węzłach o -2, 0 oraz 0 pb. do odpowiednio 2,95% (2Y), 2,51% (10Y) oraz 2,65% (30Y).
W momencie publikacji danych PPI zza Oceanu spodziewamy się podwyższonej zmienności na bazowym FI. Rynek może szukać argumentów do przedłużenia tendencji spadku rentowności rozpoczętej na początku maja. Stąd uważamy, że nawet delikatnie niższy od oczekiwań odczyt PPI z USA może sprowadzić 10-letni benchmark nawet o 10 pb. niżej.
Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)! Obserwuj FXMAG>>
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję