Reklama
WIG81 412,34-0,45%
WIG202 411,43-0,48%
EUR / PLN4,31-0,05%
USD / PLN3,99-0,05%
CHF / PLN4,53+0,11%
GBP / PLN5,04-0,07%
EUR / USD1,08-0,01%
DAX17 118,12+0,29%
FT-SE7 662,51-0,73%
CAC 407 812,09+0,22%
DJI38 513,19-0,13%
S&P 5004 963,44-0,24%
ROPA BRENT82,79+0,23%
ROPA WTI77,64+0,53%
ZŁOTO2 024,07-0,01%
SREBRO22,82-1,13%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cyfrowy yuan coraz bliżej! Waluta weszła w nowy etap testów

Agnieszka Patyk | 15:02 13 lipiec 2023

Cyfrowy yuan coraz bliżej! Waluta weszła w nowy etap testów | FXMAG INWESTOR
Pixabay
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Bank of China znacząco rozszerzył testy wirtualnej waluty. Po zmianach digitalny yuan ma być nie tylko bardziej dostępny, ale również uniwersalny. e-CNY chińskiego banku centralnego (CBDC) używane jest przez coraz większą liczbę obywateli. 

 

  • Chiny przenoszą wykorzystanie cyfrowych juanów na karty SIM i transakcje zbliżeniowe. 
  • System e-CNY został rozszerzony w nowych lokalizacjach, obejmując największe miasta ChRL. 
  • Jednocześnie Chiny nawiązują współpracę z bankami zagranicznymi, aby umożliwić klientom korporacyjnym korzystanie z systemu. 

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Testy chińskiego CBDC weszły na kolejny etap!

Bank of China rozpoczął współpracę z China Unicom i China Telecom. Celem jest testowanie kart SIM i płatności komunikacji bliskiego zasięgu (NFC) powiązanych z RMB. To pilotażowy program, który będzie testowany przez wybranych użytkowników, a następnie rozszerzany. Obecnie testy dotyczą wyłącznie telefonów z Androidem.

 

Reklama

 

Nowy system ma pozwolić użytkownikom na dokonywanie płatności smartfonem poprzez połączenie aplikacji e-CNY banku z serią kart SIM wyposażonych w funkcję komunikacji NFC. Sam proces płatności polega jedynie na zbliżeniu telefonu do terminalu, system działa nawet przy wyłączonym urządzeniu.  

Zobacz również: Transakcja Microsoftu nie zostanie zablokowana! Po tej informacji zyskują notowania dwóch spółek gamedev

 

Cyfrowa waluta chińskiego banku centralnego ma być sukcesywnie rozszerzana na kolejne obszary infrastruktury telekomunikacyjnej. 

Reklama

 

 

“Użytkownicy cyfrowego renminbi muszą jedynie zainstalować kartę SIM wydaną przez operatora telekomunikacyjnego na swoich telefonach, zalogować się do aplikacji Digital Renminbi i aktywować portfel sprzętowy karty SIM” - wyjaśnia bank w komunikacie. 

Zobacz również: Inwestycyjny gigant sporo zarobił na... kopalniach bitcoina. Teraz zwiększa inwestycję w spółki wysokiego ryzyka

Reklama

 

Coraz większy zasięg e-CNY

Aplikacja została opracowana przez Digital Currency Research Institute. Digitalna waluta została natomiast wprowadzona na początku 2022 r. Z danych serwisu theblock.co wynika, że zasięg obowiązywania aplikacji został rozszerzony na 26 lokalizacji w 17 prowincjonalnych miastach i regionach. Tym samym system działa już w takich miastach, jak  Pekin, Szanghaj, Shenzhen i Suzhou. Potencjalne wdrożenie i skutki zastosowania waluty badane są od 2014 r. Pierwszy test w rzeczywistych warunkach przeprowadzono w 2020 r. W maju tego roku Pekin nawiązał współpracę z francuskim bankiem BNP Paribas w celu promowania cyfrowego juana wśród klientów korporacyjnych. Ma to zabezpieczać interesy obu stron. 

“Dzięki bezproblemowej integracji metody pobierania i rozliczania CBDC z istniejącymi systemami płatności naszych klientów pomoże to przygotować ich firmę do cyfrowej przyszłości, w której konsumenci w Chinach będą używać e-CNY do codziennych czynności” - komentuje CEO DBS Bank China, Ginger Cheng. 

Obecnie 11 krajów uruchomiło cyfrową walutę banku centralnego, jednak to e-CNY jest wciąż jedną z najbardziej zaawansowanych pod względem technologicznym. Badania pokazują, że nad wdrożeniem podobnego rozwiązania pracuje obecnie 130 krajów, które odpowiadają za 98% światowego PKB. 

Zobacz również: Inflacja w lipcu - ile wyniesie? Mamy najnowsze szacunki!

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej