Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ze skrajności w skrajność. Oczekiwania odnośnie wielkości obniżek stóp w USA

|
selectedselectedselected

Przyglądając się zachowaniu globalnych rynków na początku II kwartału, trudno oprzeć się wrażeniu, że są wyraźnie bardziej „rozdrażnione” niż w trakcie dość spokojnego I kwartału. Wystarczy tylko spojrzeć na gwałtowną reakcję na lekkie zaskoczenie w najnowszych danych o inflacji w USA. 

Ze skrajności w skrajność. Oczekiwania odnośnie wielkości obniżek stóp w USA
pexele.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wskaźniki inflacji wyższe od konsensusowych prognoz w marcu o… 0,1 pkt. proc. (i to po zaokrągleniu) przyczyniły się do dosłownie drastycznych przetasowań, jeśli chodzi o rynkowe oczekiwania odnośnie polityki Fedu. Szacunki wielkości obniżek stóp gwałtownie runęły, co pokazujemy na wykresie. Podczas gdy jeszcze na początku roku rynek był niemal pewien, że w tym roku Fed zetnie stopy łącznie o co najmniej 100 punktów bazowych (co by oznaczało cztery małe obniżki rozłożone w czasie), to teraz oczekiwania takiej serii cięć w ciągu kolejnych 12 miesięcy zmalały poniżej 20 proc. Gwałtownie obniżyły się też oczekiwania mniejszej skali obniżek. Rynek nie jest już nawet 100-procentowo pewien, czy Fed w ogóle dokona jakiegokolwiek cięcia do końca 2024.

 

 

Reklama

Taka nagła zmiana zdania przez rynek wywołała jednocześnie wyraźną przecenę amerykańskich obligacji. Rentowność papierów o 10-letnim terminie do wykupu podskoczyła w okolicę 4,5 proc., a rentowność 2-latek dotknęła niemal pułapu 5 proc., po raz pierwszy od listopada ub.r.

Jakie są implikacje inwestycyjne? Widać, że od czasu zakończenia cyklu podwyżek w lipcu 2023, oczekiwania rynkowe poruszają się „od bandy do bandy”. Podczas gdy na przełomie roku rynek kreślił obraz mocno gołębiego Fedu – co jak widać na razie nie chce się sprawdzać – to teraz kreśli obraz coraz bardziej jastrzębiego banku centralnego. Po czwartkowym ruchu można się zastanawiać, czy nie obserwujemy przypadkiem przereagowania w drugą stronę względem sytuacji z początku roku.

Jeżeli teza o przereagowaniu jest słuszna, to można się zacząć zastanawiać, czy amerykańskie obligacje nie stają się znów ciekawą propozycją do portfela. Trudniej natomiast przesądzić, czy mamy już do czynienia z punktem krytycznym owego przereagowania. Przysłowiową kropką nad i mogłoby być całkowite wyzerowanie rynkowych oczekiwań na 4 obniżki stóp w kolejnych 12 miesiącach oraz spadek wycenianych przez rynek szans na 3 obniżki poniżej 20 proc., czyli powtórka sytuacji z września-października ub.r. Będziemy monitorować sytuację.

Odkręcanie oczekiwań na obniżki stóp, szczególnie w tak gwałtownym tempie, dało się też w pewnym stopniu we znaki giełdom. Można powiedzieć, że to dobry pretekst do korekty mocno rozgrzanych notowań amerykańskich akcji. W poprzednich tygodniach informowaliśmy o ich silnym technicznym wykupieniu – ostatnio zaczęło się wyraźnie zmniejszać.

 

Zobacz także: Inflacja w Polsce w kwietniu 2024: mamy już nowe szacunki

Reklama

 

Tomasz Hońdo CFA, Starszy Ekonomista Quercus TFI, Redaktor Qnews.pl

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


iWealth null

iWealth

iWealth to niezależna firma dostarczająca usługi finansowe starannie wyselekcjonowanych Partnerów, dla zamożnych Klientów indywidualnych i instytucjonalnych. Świadcząc usługę nieodpłatnego doradztwa inwestycyjnego koncentruje się na pomocy w opracowaniu kompleksowej, spójnej strategii finansowej, precyzyjnie dopasowanej do unikatowych potrzeb, indywidualnych preferencji w zakresie ryzyka oraz doświadczenia inwestycyjnego.


Reklama

Czytaj dalej