Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Tezos aktywuje aktualizację „Mumbai” umożliwiającą przeprowadzanie ponad miliona transakcji na sekundę

Business Wire | 13:18 30 marzec 2023
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Dzięki Mumbai, najnowszej aktualizacji Tezos, nowatorskie rozwiązanie w zakresie skalowania Smart Rollups jest dostępne dla każdego użytkownika.
  • Smart Rollups umożliwia skalowanie ponad miliona transakcji na sekundę w ramach łańcucha bloków Tezos bez uszczerbku dla decentralizacji.
  • Co więcej, teraz programiści mogą wykorzystywać rozwiązania Tezos, stosując języki programowania ogólnego przeznaczenia, takie jak Rust, C i C++.

BERNO, Szwajcaria--(BUSINESS WIRE)--Tezos, pionierski łańcuch bloków do osiągania konsensusu Proof-of-Stake i zarządzania typu on-chain governance, aktywował Mumbai, trzynastą aktualizację swojego podstawowego protokołu. Aktualizacja Mumbai wprowadza Smart Rollups – nowe rozwiązanie do skalowania warstwy 2 wbudowane bezpośrednio w protokół, dzięki któremu Tezos staje się liderem technologii optymistycznych rollupów.


Smart Rollups umożliwia zdecentralizowanym aplikacjom (dApps) korzystanie z własnych specjalnych zasobów sprzętowych do przetwarzania dużej liczby transakcji, podczas gdy integralność i bezpieczeństwo Smart Rollup są gwarantowane przez główny łańcuch Tezos lub warstwę 1.

Stosując to podejście, w 2023 r. ekosystem Tezos będzie w stanie przekroczyć cel jednego miliona transakcji na sekundę bez uszczerbku dla decentralizacji.

Bezpieczne, elastyczne rozwiązanie przyjazne dla programistów

Reklama

Smart Rollups obejmuje najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, takie jak:

  • W pełni zdecentralizowane i otwarte interaktywne mechanizmy ochrony przed oszustwami gwarantują bezpieczeństwo i integralność rollupów pod warunkiem udziału co najmniej jednego uczciwego uczestnika w walidacji rollupów.
  • Środowisko wykonawcze WebAssembly (WASM) umożliwia elastyczny rozwój i wdrażanie różnorodnych zdecentralizowanych aplikacji. Teraz programiści mogą wykorzystywać języki programowania ogólnego przeznaczenia, takie jak Rust, C i C++, do budowania aplikacji, od dostosowanych do potrzeb rozwiązań biznesowych po otwarte platformy publiczne, takie jak łańcuch kompatybilny z EVM oparty na Tezos.
  • Zaawansowane właściwości rollupów ułatwiają interakcje, w tym nadawanie z warstwy 1 do wszystkich rollupów, wywoływanie inteligentnych kontraktów warstwy 1 z warstwy 2 lub przenoszenie aktywów między warstwami.
  • Możliwe są nowe rozwiązania w zakresie dostępności danych, gdyż Smart Rollups wspiera dostosowane do potrzeb kanały danych na potrzeby współdziałania z zewnętrznymi dostawcami danych względem łańcucha bloków Tezos.

Mniejsze opóźnienie, szybsze łańcuchy bloków

Oprócz rollupów Mumbai wprowadza także udoskonalenia w warstwie 1 Tezos. Czas bloku uległ skróceniu z 30 do 15 sekund dzięki zastosowaniu tzw. walidacji potokowej. Zmiana ta ogranicza opóźnienie w sieci oraz ogólnie poprawia doświadczenie użytkownika.

Uaktualnienie protokołu obejmuje także aktualizacje wcześniej istniejących funkcji, takich jak Tickets, która stała się bardziej elastyczna, umożliwiając bezpośrednie transfery między użytkownikami.

Zmiany kierowane przez społeczność

Reklama

Jak w przypadku każdej aktualizacji Tezos, Mumbai została sprawdzona i zatwierdzona przez społeczność w procesie on-chain governance w ramach łańcucha bloków Tezos.

Aktywacja Mumbai stanowi owoc wielomiesięcznej współpracy zespołów programistów i szerszej społeczności Tezos.

Eksperci z Nomadic Labs, Marigold, TriliTech, Oxhead Alpha, Tarides, DaiLambda i Functori zapewnili swój wkład w tę aktualizację, która odsłania nową erę skalowalności i otwiera drzwi dla ekscytujących nowych aplikacji wdrażanych w łańcuchu bloków Tezos.

Informacje o TEZOS

Tezos to inteligentne pieniądze, które na nowo definiują, co oznacza utrzymywanie i wymiana wartości w cyfrowo połączonym świecie. Tezos, samodzielnie aktualizujący się i energooszczędny blockchain typu Proof of Stake o udokumentowanych osiągnięciach, z łatwością wprowadza przyszłościowe innowacje bez zakłóceń w aktualnie wykorzystywanej sieci. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.tezos.com.

Reklama

Informacje o TEZOS FOUNDATION

Tezos Foundation to szwajcarska fundacja non-profit, która wspiera rozwój i długoterminowy sukces protokołu Tezos, energooszczędnego łańcucha bloków z funkcją rozwoju w drodze samodzielnej aktualizacji. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.tezos.foundation.

Oficjalną, obowiązującą wersję niniejszego zawiadomienia stanowi tekst oryginalny sporządzony w języku źródłowym. Tekst tłumaczenia służy wyłącznie celom orientacyjnym, został sporządzony wyłącznie dla celów ułatwienia zrozumienia zawiadomienia i należy interpretować go w odniesieniu do tekstu źródłowego, który jest jedyną wersją mającą skutki prawne.


Contacts

Randall Woods
tezos@sbscomms.com

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Business Wire

Business Wire

Business Wire Official Profile


Reklama

Czytaj dalej