Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Piąty wzrostowy tydzień w USA i trzeci na krajowym rynku. Indeksy ciągle pną się w górę

|
selectedselectedselected
Piąty wzrostowy tydzień w USA i trzeci na krajowym rynku. Indeksy ciągle pną się w górę | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rynki akcji

Najważniejsze giełdy w USA zanotowały w minionym tygodniu piąty wzrost z rzędu. Natomiast listopad dla głównych amerykańskich indeksów giełdowych, okazał się najbardziej udanym pod kątem osiągniętej stopy zwrotu miesiącem w tym roku: indeks spółek technologicznych NASDAQ Composite wzrósł o 10,70%, S&P 500 wzrósł o 8,92%, a Dow Jones zyskał 8,77%. Indeks spółek o małej kapitalizacji Russel 2000 wzrósł w listopadzie o 8,83% i był to drugi po styczniu najlepszy miesiąc dla tego indeksu w tym roku.

Spadek inflacji ożywił także inwestorów zza naszej zachodniej granicy, dzięki czemu końcówka listopada była udana również na giełdach europejskich. W całym listopadzie niemiecki DAX wzrósł o 9,5%, najwięcej w ujęciu miesięcznym w tym roku.

Polski indeks szerokiego rynku WIG rósł trzeci tydzień z rzędu, w piątek wybijając się na historyczne maksima powyżej poziomu 75 000 punktów. Stopa zwrotu z indeksu WIG od początku roku to prawie +33%, co jest do tej pory najwyższą roczną stopą zwrotu od 2009 roku.

 

Zobacz także: Podatek Belki do likwidacji? To może pokrzyżować plany przyszłego rządu

 

Reklama

Tygodniowe zmiany indeksów akcji

Piąty wzrostowy tydzień w USA i trzeci na krajowym rynku. Indeksy ciągle pną się w górę - 1Piąty wzrostowy tydzień w USA i trzeci na krajowym rynku. Indeksy ciągle pną się w górę - 1

Źródło: Opracowanie własne PKO TFI na podstawie danych serwisu Bloomberg. Stan na koniec dnia 01.12.2023 r.

 

Rynki obligacji

Dane makro wskazujące na ustępującą inflację i dotychczas odporną na głęboką recesję gospodarkę, wspierają scenariusz zakładający „miękkie lądowanie” w USA, a rynki dłużne dyskontują możliwość obniżki stóp procentowych w kolejnych kwartałach. Dzięki temu w minionym tygodniu zanotowaliśmy spadki rentowności obligacji na rynkach bazowych i wzrosty wycen dłużnych funduszy inwestycyjnych. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych Stanów Zjednoczonych spadła na zakończenie tygodnia do 4,20%, najniższego poziomu od około trzech miesięcy.

Spadła także rentowność europejskich obligacji skarbowych, ponieważ niższe od oczekiwań dane o inflacji wzbudziły oczekiwania, że Europejski Bank Centralny (EBC) może rozpocząć obniżki stóp procentowych w przyszłym roku. Rentowność niemieckiego bunda spadła do 2,36%, a więc najniższego poziomu od niemalże pięciu miesięcy.

Reklama

Obniżyła się także rentowność polskich papierów skarbowych, a rentowność dziesięcioletnich polskich obligacji wynosi już 5,45%. Stawki kontraktów FRA („Forward Rate Agreement”) nieco spadły w porównaniu do poprzedniego tygodnia. Choć na krajowym rynku długu odnotowaliśmy już spore spadki stóp procentowych, to kontrakty FRA zakładają dalszy spadek stopy referencyjnej NBP o 50 punktów bazowych w ciągu roku, z obecnych 5,75%,

 

Piąty wzrostowy tydzień w USA i trzeci na krajowym rynku. Indeksy ciągle pną się w górę - 2Piąty wzrostowy tydzień w USA i trzeci na krajowym rynku. Indeksy ciągle pną się w górę - 2

Źródło: Opracowanie własne PKO TFI na podstawie danych serwisu Bloomberg. Stan na koniec dnia 01.12.2023 r.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

Największe towarzystwo zarządzające funduszami detalicznymi. Związane kapitałowo z PKO BP. Przez pierwsze lata działalności funcjonowało pod nazwą PKO / Credit Suisse TFI, w którym do 2010 roku Credit Suisse Asset Management było współwłaścicielem i zarządzającym funduszami. Oferuje zarówno fundusze otwarte, jak i FIZ-y skierowane zarówno do klientów detalicznych, jak i przedsiębiorstw czy jednostek samorządowych. Ma w swojej ofercie szereg produktów systematycznego oszczędzania oraz emerytalnych (IKE, IKZE, PPE, PPK).


Reklama
Reklama