Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Komentarz giełdowy: Mieszane nastroje na rynku akcji w Europie i próba utrzymania kierunku na Wall Street

Łukasz Stefanik | 21:29 17 październik 2023
Komentarz giełdowy: Mieszane nastroje na rynku akcji w Europie i próba utrzymania kierunku na Wall Street | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Podczas dzisiejszej sesji obserwowaliśmy mieszane nastroje na rynku akcji. Sesja na Starym Kontynencie rozpoczęła się od wzrostów, po czym indeksy zawędrowały w rejony wczorajszych minimów, by pod koniec dnia doszło do odreagowania (za sprawą wzrostów w USA). Ostatecznie dzień dla większości indeksów z Europy zamknął się nieznacznie nad kreską. Niemiecki indeks giełdowy DAX zyskał 0,09%, francuski CAC40 dodał 0,11%, a londyński FTSE100 zanotował 0,58% wzrosty. Pod kreską dzień zamknęły natomiast włoski FTSE MIB (-0,09%), czy szwajcarski SMI (-0,67%).

Dużo lepiej sytuacja przedstawia się na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Główny indeks na GPW zyskał dziś 1,87%, co jest napędzane pozytywnymi nastrojami związanymi z potencjalną zmianą rządu w naszym kraju. WIG20 przedłużył więc wczorajszy rajd, który przypomnijmy - sięgnął aż 5,31%! Najlepiej z grona blue chipów poradziły sobie dziś akcje Pepco, PGE i Grupy Kęty. Akcje Polskiej Grupy Energetycznej zyskiwały w pewnej chwili nawet 12% i to mimo negatywnej informacji o utworzeniu rezerwy w związku z rozporządzeniem dotyczącym obniżki cen prądu (wzrosty spółki zostały ograniczone do niecałych 5,3%). Z kolei pod kreską dzień zamknęły KGHM, JSW i PKN Orlen.

Po południu opublikowane zostały dane ze Stanów Zjednoczonych dotyczące m.in. sprzedaży detalicznej, która to wzrosła we wrześniu o 0,7% m/m, przy oczekiwaniach zakładających 0,3% m/m (poprzednio 0,8% m/m). Z kolei dane o produkcji przemysłowej w USA pokazały wzrost 0,3% we wrześniu przy oczekiwaniu utrzymania poziomu 0,0% jak w poprzednim miesiącu. Amerykańskie indeksy próbują iść w górę po dzisiejszych danych, które to mogą być sygnałem, że Fed nie zakończy cyklu podwyżek stóp na obecnych poziomach (dolar amerykański i rentowności 10-letnich obligacji skarbowych zyskały po mocnych danych makro). Z drugiej strony poza danymi trzeba mieć na uwadze wciąż utrzymujące się pewne ryzyko związane z geopolityką, a to ze względu na zaangażowanie armii amerykańskiej w Izraelu. W momencie przygotowywania tego komentarza (18:35) większość amerykańskich indeksów giełdowych zdołała wymazać początkowe straty i notuje niewielkie wzrosty. Dow Jones i S&P500 zyskują niecałe 0,2%,z kolei Nasdaq ledwo utrzymuje się nad kreską. Na uwagę zasługuje jednak Russell 2000, zrzeszający spółki o małej kapitalizacji, gdzie wzrosty sięgają 1,5%.

 

Reklama

Nota prawna

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Łukasz Stefanik

Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB. Trader obecny na rynku OTC nieprzerwanie od 2009 roku. Specjalizuje się głownie w geometrii rynkowej oraz układach opartych o liczby Fibonacciego. Transakcje i analizy Łukasza możesz śledzić na TradingDot.

Autora możesz obserwować na LINKEDIN 


Reklama

Czytaj dalej