Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Gracze versus kopanie kryptowalut - najpopularniejsze akcje w I kwartale 2021. Wśród nich m.in. GameStop (GME), Amazon (AMZN), PayPal (PYPL) oraz stały bywalec zestawienia

|
selectedselectedselected
Gracze versus kopanie kryptowalut - najpopularniejsze akcje w I kwartale 2021. Wśród nich m.in. GameStop (GME), Amazon (AMZN), PayPal (PYPL) oraz stały bywalec zestawienia  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

- Globalne akcje kontynuowały zwyżkę w pierwszym kwartale przy zwiększonej zmienności, co było szczególnie widoczne w przypadku kilku mocno shortowanych akcji na początku roku, takich jak GameStop i AMC. Wiele z nich nadal cieszy się zainteresowaniem inwestorów detalicznych, choć wydaje się, że niektóre straciły już na popularności. Nieustannie zachęcamy inwestorów do zachowania ostrożności i monitorowania ryzyka podczas handlu tymi akcjami o bezprecedensowo wysokiej zmienności – mówi Peter Garnry, dyrektor ds. strategii rynków akcji w Saxo Banku.

- Tesla pozostaje popularną spółką wśród wszystkich naszych klientów. Rosnąca konkurencja kłóci się nieco z jej obecną wyceną, jednak spółka nadal zaskakuje, produkując w I kwartale 170 tys. pojazdów, co przewyższyło szacunki analityków. Było to głównie spowodowane dużym wzrostem sprzedaży Modelu Y w Chinach, wokół którego istniała pewna niepewność i który napędzał krótkoterminową dynamikę kursu akcji spółki. Jednak generowanie wolnych przepływów pieniężnych przez Teslę jest ograniczone, co - biorąc pod uwagę rosnącą konkurencję - będzie długoterminowym tematem do obserwacji przez inwestorów – dodaje Garnry.

- Naszym zdaniem w okresie nadchodzącej reflacji inwestorzy powinni zwiększyć swoją ekspozycję na sektor towarowy i wysokiej jakości spółki o niskim zadłużeniu. Rosnące stopy procentowe prawdopodobnie spowodują korektę w dół wycen akcji w najbardziej spekulacyjnych segmentach wzrostowych, takich jak e-commerce, gry, zielona transformacja i medycyna nowej generacji. Również z tego powodu obserwujemy rotację w kierunku sektorów cyklicznych, które będą korzystać z ożywienia gospodarczego i środowiska reflacyjnego – pisze Peter Garnry.

Najpopularniejsze akcje wśród polskich inwestorów Saxo

- W pierwszym kwartale 2021 roku spółki najczęściej wybierane przez polskich inwestorów Saxo Banku można podzielić na dwie kategorie: bezprecedensowych wydarzeń na rynkach finansowych oraz kryptowalut, co doskonale widać na poniższym wykresie – mówi Tomasz Szymula, analityk Saxo Banku.

Reklama

Gracze kontra kopanie kryptowalut - najpopularniejsze akcje w I kwartale 2021 r - 1

Gracze kontra kopanie kryptowalut - najpopularniejsze akcje w I kwartale 2021 r - 1

- Najpopularniejsze wśród polskich klientów Saxo były: GameStop, Amazon, PayPal, Marathon Digital Company oraz Tesla. Co stało za ich popularnością? Poniżej mój komentarz dotyczący poszczególnych spółek – pisze Tomasz Szymula.

GameStop (GME:xnys)

- siła Internetu oraz ulicy. Kto wygrał? Wall Street czy internetowo skrzyknięci młodzi inwestorzy korzystający z aplikacji umożliwiających darmowy trading? W mojej opinii padł remis. Udało się opanować sytuację na giełdach, nie doprowadziła ona do bankructwa żadnego z hedge-fundów czy innej instytucji. Trzeba pamiętać, iż zaangażowanie amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych oraz straty poniesione przez fundusze nie mogą zostać zignorowane.

Próby zrealizowania podobnego scenariusza na innych instrumentach nie były już tak skuteczne (patrz cena srebra do poziomu 50 USD, gdzie udało się ją podbić tylko na jeden dzień do 30 USD), choć kilka innych spółek, na których była widoczna spekulacja ulicy, jak AMC czy BlackBerry, również mocno podniosło swoją kapitalizację. Ostatecznie cena GameStop w pierwszym kwartale wzrosła o ponad 1000%, choć nie był to ATH (all-time high), gdyż w pewnym momencie stycznia cena wzrosła aż o 2000%. Trudno oczekiwać by podobna dynamika wzrostów utrzymywała się w kolejnych miesiącach… no chyba, że społeczność Reddita ponownie zaatakuje.

Marathon Digital Company Inc. (MARA:xnas)

– choć spółka zajmująca się kopaniem kryptowalut oraz technologią blockchain urosła znacząco w pierwszym kwartale, to jej umocnienie nie odbiło się takim echem na rynkach jak to GameStopu. Polscy inwestorzy wykazali się jednak doskonałym timingiem inwestując w Marathon. Bitcoin w pierwszym kwartale urósł o około 120%, a akcje Marathon - ponad 336% (przy wynikach sektora Business Services poniżej 1,5%). Warto przyglądać się rozwojowi firmy. Merrick Okamoto (CEO firmy) przekonuje, że spółka zwiększy swoje moce wydobywcze o 4000% w ciągu najbliższego roku. Czy takie perspektywy będą jednak w stanie zapobiec ewentualnym spadkom ceny spółki w przypadku silnej korekty na kryptowalutach?

PayPal (PYPL:xnas) zanotował niecałe 5% wzrostu

Reklama

Lider na rynku rozwiązań płatności online już od ponad 20 lat oferuje swoje usługi. Bez wątpienia czas pandemii to jest środowisko, gdzie oferta spółki mogła zyskiwać kolejnych użytkowników, gdyż nawet najbardziej niechętni zostali zmuszeni przez „nową normalność” do zakupów online. Wyniki finansowe za 2020 rok to potwierdzają. Tym samym spółka weszła w kolejny rok z rozpędem i mimo, iż dynamika wzrostów spadła w związku z ogólnym nastrojem na giełdach, zarząd firmy nie poprzestaje i wprowadza nowe produkty do oferty. Od końca 2020 roku znajdują się w niej kryptowaluty, które mają stać się mocnym punktem oferty. Świadczyć o tym może m.in. przejęcie Curv, dostarczyciela rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo dla cyfrowych aktywów umieszczonych w chmurze. Zarząd spółki oczekuje także podwojenia dochodu z platformy peer-to-peer pod nazwą Venmo. Dzięki solidnym zasobom gotówki (4.8 miliarda w gotówce oraz 8.3 miliarda w inwestycjach krótkoterminowych) PayPal wykazuje spore możliwości inwestycyjne w zupełnie nowe rozwiązania oraz ekspansji na nowe rynki i kierunki geograficzne.

Amazon (AMZN:xnas) oraz Tesla (TSLA:xnas)

- stali uczestnicy tego zestawienia - nie dali powodów do zadowolenia swoim inwestorom. W pierwszym kwartale obie spółki zanotowały spadki o 2.9% oraz 8.5%, mimo iż Tesla pozytywnie zaskoczyła ilością dostarczonych samochodów, znacznie powyżej oczekiwań analityków. Na taki stan rzeczy wpłynęły spadające ceny amerykańskich obligacji, których cena jest odwrotnie skorelowana z ich rentownościami. Poziom 2% nominalnej wartości, do którego przez cały pierwszy kwartał zbliżały się dziesięciolatki (US 10-years Treasuries), co w wyniku rosnącej presji inflacyjnej jest punktem zwrotnym, przy którym wyprzedaż ryzykownych aktywów jest bardzo prawdopodobna, a do takich zaliczane są spółki e-commerce czy EV.

Nota prawna

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Saxo Bank

Saxo Bank

Saxo Bank jest w pełni licencjonowanym i regulowanym duńskim bankiem inwestycyjnym. Zapewnia bezpieczeństwo środków oraz dyweryfikację geograficzną. Bank cieszy się zaufaniem od ponad 30 lat.

Obserwuj autoraTwitterLinkedIn


Reklama

Czytaj dalej