Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Akcje Orlenu w opałach: słabe wyniki finansowe za IQ2024 napędzają wyprzedaż na GPW

|
selectedselectedselected

Po tym jak poznaliśmy wyniki za IQ 2024 w wykonaniu Orlenu to notujemy wyprzedaż tej spółki na GPW. W związku tę sytuację skomentował Eryk Szmyd, analityk XTB:
 

Akcje Orlenu w opałach: słabe wyniki finansowe za IQ2024 napędzają wyprzedaż akcje na GPW
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Orlen, podobnie jak inne spółki Skarbu Państwa pozostaje maruderem na tle wyników akcji prywatnych biznesów, notowanych na warszawskiej giełdzie. Słabsze od prognoz wyniki kwartalne przynoszą w pewnym stopniu uzasadnione rozczarowanie i skłaniają wątpiących w długoterminowy wzrost inwestorów do realizacji zysków.

 

Zobacz także: PKN Orlen akcje prognozy na najbliższe dni: kurs runął po kiepskich wynikach finansowych!

 

Reklama

 

 

Wydaje się, że słabszy raport rozwiązał też spekulacyjny worek z obawami wokół samej firmy, która w ostatnich miesiącach znalazła się w centrum zainteresowania po 1,6 mld PLN odpisie i toczących się śledztwach. Jednocześnie biznes detaliczny (notujący teraz pewne spowolnienie), ekspansja poza granicami Polski i potencjalne korzyści z wyższej marzy rafineryjnej i dystrybucji gazu mogą zapewnić synergiczny, wzrostowy potencjał w kolejnych kwartałach. Sam spadek marży netto i niższy zysk wskazują na wysoką cykliczność i rozpiętość wyników biznesu Orlenu, który po przejęciu PGNiG może być traktowany jako ryzykowny.

 

Zobacz także: Inwestorzy napaleni na akcje tej spółki. Wkrótce najważniejsze wyniki finansowe dla całej giełdy

 

Reklama

W otoczeniu potrzebnych wysokich nakładów inwestycyjnych, niezbędnych do realizacji planu strategii do 2030 roku spółka może w kolejnych latach ponosić wyższe koszty, niekoniecznie kompensowane wyższymi marżami i zyskami z głównych segmentów działalności. Mimo to zysk netto choć słabszy od oczekiwań, wypadł solidnie i rekomendowana dywidenda prawdopodobnie utrzyma inwestorów w przekonaniu, że Orlen nadal może korzystać na lepszych sentymentach wokół polskich aktywów i ekspansji polskiej gospodarki. Nie zmienia to faktu, że niższa o 25% sprzedaż i 70% niższy r/r zysk netto Orlenu sugerują, że teoretycznie atrakcyjna wycena fundamentalna może stanowić ‚value trap’, ponieważ model biznesowy firmy jest wysoce podatny na cykliczne fluktuacje wyników, a w kolejnych latach firma będzie ponosić wyższe koszty działalności. Giełda nie daje obecnie Orlenowi szans na pobicie rekordowych wyników z 2022 roku.

 

Zobacz także: Grupa śnieżka: spadek przychodów i zysków w i kwartale 2024

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Eryk Szmyd

Eryk Szmyd

Analityk rynków finansowych XTB, specjalizujący się w rynku kryptowalut. Jest uznawany za czołowego eksperta w Polsce w tej dziedzinie i często udziela komentarzy w mediach. Ponadto, Eryk posiada szeroką wiedzę z zakresu nowych technologii i jest pasjonatem giełdy amerykańskiej. Jego analizy i opinie są cenione przez inwestorów indywidualnych, co czyni go jednym z najbardziej cytowanych analityków w Polsce.

Obserwuj autoraTwitterLinkedIn


Reklama

Czytaj dalej