Reklama
Kurs euro:  4.37
Kurs dolara:  4.09
Kurs funta:  5.18
Kurs franka:  4.59
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088
Kurs euro:  4.37
Kurs dolara:  4.09
Kurs funta:  5.18
Kurs franka:  4.59
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Akcje KGHM zagrały główne skrzypce na warszawskim parkiecie. Słabe nastroje na globalnych rynkach

|
selectedselectedselected
Akcje KGHM zagrały główne skrzypce na warszawskim parkiecie. Słabe nastroje na globalnych rynkach
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczorajsze otwarcie na europejskich rynkach akcji było być może spadkowe, ale skala przeceny była nadzwyczaj skromna. Przez resztę dnia nastroje się jednak niemal nieustannie pogorszały, na głównych parkietach strefy euro notowane były spadki od -0,4% (IBEX) do -0,97% (FTSE MiB). Wyjątkiem na mapie Europy był Londyn, w którym FTSE 100 wzrosło o 0,48%. O 16,1% po wspomnianej we wczorajszym komentarzu ofercie kupna ze strony BHP drożało Anglo American (które dziś rano odrzuciło ofertę), ciągnąc za sobą resztę sektora (przede wszystkim Antofagastę), ale doskonale zachowywały się też Barclays, AstraZeneca i Unilever.

 

WIG20 spadł o 0,9%, mWIG40 o 0,44%, a sWIG80 o 0,87%. Choć taka sytuacja była zbieżna z naszymi porannymi oczekiwaniami, pozostawia niedosyt po doskonałym, dodatnim otwarciu, w którym główną rolę odegrał KGHM (+3,80%), po części za sprawą solidnych wyników za 4Q2023, a po części dzięki dalszym wzrostom cen miedzi i pozytywnej koniunkturze dla spółek wydobywczych na świecie. Sytuacja na rynku wspomnianego surowca zaczyna się robić lekko niezdrowa – przyszły deficyt, który pozostawał niezauważony miesiącami, stał się nagle jednym z głównych tematów rynkowych. Dziś rano miedź drożeje o kolejne 1,5%.

 

Zobacz także: Akcje Meta Platforms mocno w dół po raporcie finansowym. Korekta nie chce odstępować giełdom

Reklama

 

S&P500 spadło w czwartek o 0,46%, a NASDAQ o 0,64%. Jest to znacznie skromniejsza skala przeceny niż sugerowana rano przez kontrakty futures. Efekt jest tym bardziej znaczący, że w trakcie dnia opublikowano dane o amerykańskim PKB za 1Q2024, które okazało się znacznie niższe od oczekiwań (1,6% k/k saar przy prognozach 2,5% k/k saar), m.in. za sprawą wysokiego odczytu deflatora – taki układ był zdecydowanie negatywny rynkowo, rysując dość stagflacyjny obraz. Meta Platforms straciło finalnie 10,56%, ServiceNow 4,03%. Potężny popyt pokazał się jednak na innych kluczowych spółkach – Tesla drożała o 4,97%, nVIDIA o 3,71%, a Broadcom o 2,99%.

 

W godzinach porannych rośnie większość indeksów azjatyckich, wrażenie zaczyna robić zachowanie Hang Seng, który tym razem rośnie o ponad 2% i w kwietniu będzie potencjalnie najsilniejszym spośród głównych globalnych indeksów. Notowania kontraktów futures na S&P500 i NASDAQ notują około procentowe zwyżki. Na głownych rynkach europejskich otwarcie może mieć miejsce około pół procenta na plusie, podobnie powinno być na WIG20, szczególnie, że potężną pozytywną kontrybucję może ponownie wnieść KGHM. Olbrzymią zasługę w zmianie nastrojów odgrywają wczorajsze wyniki Alphabetu i Microsoftu – po świetnych raportach spółki drożały w handlu posesyjnym odpowiednio o 11,59% oraz 4,41%. Bank Japonii na dzisiejszym posiedzeniu nie zrobił zupełnie nic, przyzwalając tym samym na dalsze osłabienie jena. Rynki pozostają nadzwyczaj rozchwiane i wciąż brakuje im wyraźnego kierunku – w jego nadaniu pomoże zapewne dzisiejszy odczyt bazowej inflacji PCE, preferowanej przez Fed miary wzrostu cen.

 


Reklama

 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Kamil Cisowski

Kamil Cisowski

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada licencję Maklera Papierów Wartościowych oraz tytuł CFA. Karierę rozpoczął w 2008 r., a doświadczenie zdobywał w Departamencie Skarbu Raiffeisen Bank Polska, w Domu Maklerskim X-Trade Brokers oraz w PKO Banku Polskim. Od września 2015 r. w MetLife TFI odpowiadał za makroalokację w funduszach zagranicznych, komunikację inwestycyjną, a także rozwój oferty produktowej. Pracę w Domu Inwestycyjnym Xelion rozpoczął w 2017 r.


Reklama

Czytaj dalej