Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Akcje Meta Platforms mocno w dół po raporcie finansowym. Korekta nie chce odstępować giełdom

|
selectedselectedselected

Na rynkach mogliśmy dziś zobaczyć kontynuację korekty. Indeksy europejskie kontynuowały spadki, a najmocniej pogorszenie nastrojów odczuły indeksy amerykańskie. S&P 500 traci -1,2%, Nasdaq 100 -1,4%, a Dow Jones Industrials -1,6%.

Akcje Meta Platforms mocno w dół po raporcie finansowym. Korekta nie chce odstępować giełdom
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W centrum uwagi znajduje się Meta Platforms, które zaprezentowało silne wyniki zmieszane z niższymi od oczekiwań prognozami na następne kwartały, co doprowadziło do spadków cen akcji o prawie -15%. Aż tak mocna korekta wyceny czołowego gracza na rynku technologicznym stawia pod znakiem zapytania sentyment inwestorów, dotychczas bardzo optymistycznie przyjmujących wiadomości ze świata sztucznej inteligencji i nowych technologii.

Trwający sezon wynikowy jak na razie pokazuje, że uwaga inwestorów kieruje się przede wszystkim na oczekiwania i prognozy spółek, a nie twarde dane finansowe. W ujęciu wcześniejszych dynamicznych wzrostów spółek technologicznych opartych na szacunkach i nadziejach dotyczących wzrostu przychodów w przyszłości, konsekwencje następnych konferencji wynikowych zaczynają implikować wyższą zmienność. Widać to w nastrojach inwestorów, którzy wyprzedają dziś czołowe spółki z sektora technologicznego, które pokażą swoje wyniki dzisiaj po zamknięciu rynku: Alphabet traci ok. -3%, a Microsoft spada o -4%.

 

Zobacz także: JSW akcje prognozy na najbliższe dni: na notowaniach leje się krew

 

Reklama

Informacje ze spółek zmieszały się dzisiaj z danymi makroekonomicznymi, które w przypadku USA okazały się niejednoznaczne. Z jednej strony wzrost PKB w Stanach Zjednoczonych w pierwszym kwartale wyniósł 1,6%, co oznacza spowolnienie tempa wzrostu w stosunku do poprzedniego kwartału, a także słabszą dynamikę niż oczekiwał rynek. Wartość ta jednak nie do końca odzwierciedla stan popytu krajowego w USA, gdyż część tego popytu została zaspokojona przez zapasy i dobra importowane, które razem obniżyły tempo wzrostu PKB o 1,2 p.p. Jednakże nawet po korekcie o tę wartość widać, że gospodarka USA zwalnia, co w ujęciu działania w otoczeniu wysokich stóp procentowych nie powinno dziwić.  Z drugiej strony presja inflacyjna wyższa od oczekiwań sprawia, że obecnie coraz mocniej oddala się perspektywa obniżki stóp procentowych, co widać w dynamicznym wzroście rentowności 10-letnich obligacji USA, która przebiła dziś poziom 4,71%. 

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


XTB

XTB

Jesteśmy jednym z największych na świecie brokerów Forex & CFD notowanych na giełdzie. Zapewniamy inwestorom indywidualnym natychmiastowy dostęp do rynków finansowych z całego świata. Posiadamy prawie 20 lat doświadczenia na rynku. W tym czasie otworzyliśmy oddziały w ponad 13 krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chile i innych.


Reklama
Reklama