Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ulga na IKZE 2024 - jak odliczyć, kto może skorzystać?

Każdy podatnik może skorzystać z przywilejów, decydując się na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Jest ono szczególnie istotne w momencie rozliczania się z fiskusem. 

freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Jak odliczyć ulgę na IKZE w 2024 roku?
  • Kto może skorzystać z ulgi? 
  • Ile wynosi maksymalny roczny limit wpłat na IKZE?

Ulga na IKZE - obecne przepisy 

IKZE, wraz z OFE i IKE to metody oszczędzania środków finansowych na czas emerytury. Z uwagi na obowiązujące przepisy i preferencyjne formy odliczenia, często postrzega się IKZE jako najatrakcyjniejsze z perspektywy przeciętnego konsumenta. Dlaczego? 

“Jedną z istotnych zalet oszczędzania w ramach Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) są z pewnością korzyści podatkowe. Oprócz zwolnienia zgromadzonych oszczędności z 19% podatku od zysków  kapitałowych (tzw. podatku Belki), istnieje również możliwość skorzystania z tzw. ulgi na IKZE. Preferencja ta umożliwia odliczenie od podstawy opodatkowania kwoty dokonanych w danym roku podatkowym wpłat, obniżając w ten sposób zobowiązanie podatkowe” - komentuje dla FXMAG Ewa Flor, Doradca Podatkowy (nr wpisu 10233). 

Zobacz również: Stopy procentowe w Polsce - zła wiadomość dla kredytobiorców. Jak reaguje kurs PLN?

 

Kto może skorzystać z ulgi na IKZE? 

Reklama

Przepisy regulują, że z ulgi na IKZE może skorzystać każdy podatnik PIT, który wpłaca pieniądze na IKZE. Co więcej, przysługuje ona zarówno osobom prywatnym zatrudnionym na umowę o pracę, czy o dzieło, jak i przedsiębiorcom prowadzącym własną działalność gospodarczą. 
Jak zwraca uwagę nasza rozmówczyni, z perspektywy regulujących ją przepisów, ulga na IKZE w przypadku przedsiębiorców przysługuje niezależnie od wybranej formy opodatkowania zysków. Wyróżnia się na tle innych ulg podatkowych, gdyż te zazwyczaj obowiązują wyłącznie przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych. W praktyce skorzystać z niej może osoba rozliczająca się na podstawie skali podatkowej (zarówno samodzielnie, z małżonkiem lub jako rodzic samotnie wychowujący dziecko), w formie podatku liniowego, jak i  ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

 

Zobacz również: UWAGA! Zapłacisz niższy podatek za 2023 rok, jeśli wykonasz te 2 ważne kroki

 

Jakie wymogi należy spełnić? Jak rozliczyć ulgę na IKZE? 

Jak wskazuje Ewa Flor, ulga podlega rozliczeniu rocznemu. W zeznaniu podatkowym należy wykazać kwotę wpłat na IKZE w odpowiednim formularzu (PIT-28, PIT-36, PIT-37- z załącznikiem PIT/O lub PIT-36L- bezpośrednio). 

Reklama

Warto przypomnieć, że każdego roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej określa maksymalny roczny limit wpłat na IKZE. Suma ta jest o tyle istotna, że stanowi jednocześnie maksymalną kwotę odliczeń. Wysokość będzie z kolei zależeć od wysokości przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia. W tym przypadku różny jest dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą, a pozostałych płatników. Aktualnie w zeznaniu za 2023 r. odliczane wpłaty nie mogą przekroczyć  8322 zł, a w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą- 12 483 zł. Jak to się zmieni w kolejnym roku? Nasza ekspertka wskazuje na limit wpłat na 2024 r. wynoszący 9 388,80 zł, a dla przedsiębiorców-14 083,20 zł.

“Skorzystanie z podatkowej ulgi na IKZE wymaga odpowiedniego udokumentowania dokonywanych w ciągu roku podatkowego wpłat. Nie ma restrykcyjnych wytycznych co formy ich dokumentowania. Najistotniejsze jest, aby dokument zawierał dane osobowe podatnika, dane instytucji, która otrzymała środki oraz wysokość składki i tytuł przelewu. W praktyce najczęściej wykorzystywaną formą dokumentowania wpłat są oczywiście bankowe potwierdzenia przelewów” - kontynuuje Ewa Flor. 

 

Zobacz również: IKE czy IKZE? Porównanie kont emerytalnych. Poznaj różnice pomiędzy IKE i IKZE
 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Agnieszka Patyk

Agnieszka Patyk

Redaktorka portalu FXMAG. Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w rynkach wschodnich. Śledzi sytuację na rynku nieruchomości i analizuje rozwój spółek technologicznych.


Reklama

Czytaj dalej