Za nami druga w tym roku decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Po raz kolejny nie spodoba się ona kredytobiorcom. Czy RPP utrzyma dotychczasowy, „jastrzębi” kurs przez kolejne miesiące?
Na posiedzeniu RPP w lutym stopy procentowe pozostały bez zmian
Jest to kolejna decyzja Rady w pełni zgodna z oczekiwaniami analityków, którzy spodziewają się utrzymania obecnego poziomu oprocentowania co najmniej przez kolejne miesiące
W czwartek odbędzie się konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego
Na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej w lutym po raz czwarty z rzędu przegłosowano pozostawienie stóp procentowych NBP bez zmian.
Oznacza to, że stopy procentowe pozostaną na dotychczasowym poziomie:
stopa referencyjna: 5,75% w skali roku,
stopa lombardowa 6,25% w skali roku;
stopa depozytowa 5,25% w skali roku;
stopa redyskontowa weksli 5,80% w skali roku;
stopa dyskontowa weksli 5,85% w skali rocznej,
stopa rezerwy obowiązkowej 3,50% w skali rocznej, czyli bez zmian od 31 marca 2022 roku
Drugie w tym roku posiedzenie RPP również zakończyło się bez niespodzianek - scenariusz obniżki stóp procentowych w lutym nie był bowiem brany pod uwagę przez analityków.
Po zeszłorocznych wyborach parlamentarnych i dwóch „przedwyborczych” obniżkach stóp, łącznie o 100 punktów bazowych, Rada Polityki Pieniężnej straciła swoje gołębie nastawienie.
Zapraszamy do obejrzenia komentarza live głównego analityka walutomat.pl Macieja Przygórzewskiego po decyzji RPP:
Reklama
Kolejne posiedzenie RPP odbędzie się w marcu (decyzją ws. stóp procentowych poznamy w środę 5 marca) i będzie ono o tyle istotne, że NBP opublikuje również najnowsze projekcje makroekonomiczne, dotyczące inflacji i tempa wzrostu gospodarczego. To właśnie od treści projekcji w sporej mierze będzie zależała marcowa decyzja RPP. Obecnie jednak znacznie mniejsza grupa analityków bierze pod uwagę potencjalny powrót do obniżek stóp na marcowym posiedzeniu.
Dla przypomnienia, ostatnia (listopadowa) projekcja NBP zakłada, że przy pozostawieniu stóp na obecnym poziomie wskaźnik CPI w 2025 roku ukształtuje się na poziomie 3,8 proc., czyli wyższym niż w lipcowej projekcji (3,6 proc). Ostatnia projekcja zakłada więc, że nawet w 2025 roku nie uda się „dotknąć” górnych widełek celu inflacyjnego, który wynosi 2,5 proc. z odchyleniem o 1 pkt. proc. w obie strony.
Wyjątkowo, jak ma to miejsce w lutym, nie znamy jeszcze wstępnych danych na temat styczniowej inflacji - te bowiem zostaną opublikowane przez GUS dopiero w przyszłym tygodniu, 15 lutego.
Grudniowa inflacja była nieco niższa od oczekiwań i wyniosła 6,2 proc. w skali roku, natomiast analitycy spodziewają się spadku dynamiki cen w styczniu nawet poniżej 5 proc. w ujęciu rocznym.
Coraz większa grupa analityków uważa, że w całym 2024 roku może nie dojść do jakiejkolwiek obniżki stóp - takiego zdania są m.in. ekonomiści mBanku, zwracający uwagę na to, że w drugim półroczu inflacja w Polsce znów zacznie rosnąć: „W konsekwencji nie widzimy potencjału do obniżek stóp w 2024 r., choć jednocześnie istnieje pewne ryzyko takiego ruchu pod koniec roku, jeśli listopadowa projekcja wskazałby inflację w celu NBP”. Podobnego zdania są analitycy Banku Pekao: „Nasza prognoza zakłada, że RPP przez co najmniej cały 2024 rok utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie. RPP zobaczy w marcowej projekcji zapewne dalszy spadek inflacji w krótkim okresie, nawet do 2,5 proc. w marcu – czyli znajdzie się w celu. Jednak spadek inflacji do takiego poziomu będzie przejściowy”.
Bartosz Sawicki, główny analityk walutowy cinkciarz.pl, również nie widzi przestrzeni do obniżek stóp procentowych w najbliższym czasie: „nie spodziewam się cięć stóp przed końcówką 2024 roku”.
Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję