Reklama
Kurs euro:  4.39
Kurs dolara:  4.09
Kurs funta:  5.19
Kurs franka:  4.59
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088
Kurs euro:  4.39
Kurs dolara:  4.09
Kurs funta:  5.19
Kurs franka:  4.59
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rewolucja w ofercie obligacji skarbowych! Resort finansów robi promocję

|
selectedselectedselected

Niezwykle atrakcyjne stają się warunki, jakie oferuje resort finansów w zakresie obligacji indeksowanych inflacją. Ciekawa jest również proponowana promocja.

Rewolucja w ofercie obligacji skarbowych! Resort finansów robi promocję
EastNews / unsplash
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

 

  • Jak zmienia się od czerwca oprocentowanie i marże obligacji?
  • Ile można zarabiać na obligacjach skarbowych?
  • Jaką promocję oferuje Ministerstwo Finansów?
  • Gdzie kupować obligacje skarbowe?

 

Od czerwca Ministerstwo Finansów zmienia oprocentowanie obligacji skarbowych dla klientów detalicznych. W dół idą marże w papierach o stałym kuponie i tych krótkoterminowych. Ale w przypadku obligacji indeksowanych inflacją marże pójdą w górę.

 

Obligacje skarbowe stają się bardziej atrakcyjne

Reklama

Pojawiły się niezwykle ciekawe informacje odnośnie warunków emisji obligacji od czerwca – opublikowany został list emisyjny. Resort finansów znacznie poprawia atrakcyjność papierów antyinflacyjnych, które w ostatnich miesiącach nieco straciły w oczach inwestorów.

MF powiedziało, że chce dostosować warunki oprocentowania obligacji oszczędnościowych do bieżących warunków rynkowych, przy zachowaniu preferencji dla rynku detalicznego względem rynku hurtowego.

Jak dokładnie prezentują się zmiany? Obligacje trzymiesięczne o stałym kuponie (OTS) będą miały oprocentowanie na poziomie 3%. Obligacje roczne o zmiennym oprocentowaniu (ROR) będą dawały w pierwszym miesięcznym terminie odsetkowym 5,95% (w maju było to 6,05%), a w kolejnych miesięcznych okresach odsetkowych stopa NBP + 0 pp. marży (obecnie 5,75%).

 

Czytaj również: Notowania Ethereum wystrzeliły – czy nadchodzi altseason? Prognozy dla altcoinów

 

Reklama

Obligacje 2-letnie o zmiennym oprocentowaniu (DOR) w pierwszym miesiącu dadzą 6,15% (było: 6,3%) a w kolejnych stopę NBP + marża 0,35 pp. (w maju marża wynosiła 0,50 pp.). Trzylatki (TOS) będą dawać 6,2% (spadek z 6,4%). Indeksowane inflacją obligacje czteroletnie (COI) zostają w pierwszym rocznym okresie na poziomie 6,55% ale w kolejnych rocznych okresach odsetki będą równe inflacji powiększonej o stałą marżę w wysokości 1,5%.

Spora niespodzianka jest w przypadku 10-latek (EDO) indeksowanych inflacją. W pierwszym rocznym okresie zostają na 6,8%, ale w kolejnych będzie to stopa inflacji powiększona o 2% stałej marży (wzrost z 1,5%).

Nieco poprawiają się warunki w przypadku obligacji rodzinnych, czyli przeznaczonych dla osób korzystających z programu 800+. 6-latki o stałej stopie procentowej (ROS) w pierwszym rocznym okresie dadzą 6,75%, (tak jak wcześniej), ale w kolejnych oprocentowanie będzie równe inflacji powiększonej o 2% stałej marży (wynosiła 1,75%).

Największa sensacja pojawia się chyba w przypadku 12-latek (ROD). One w pierwszym okresie przyniosą 7,05% (bez zmian), ale w kolejnych stopa inflacji będzie powiększona o marżę 2,5% (było: 2%). To jest – przy takim okresie trwania inwestycji – poważna różnica.

To jeszcze nie wszystko. Jak poinformowało MF, w czerwcu w ramach promocji będzie można kupić - na drodze zamiany - obligacje po niższych cenach. Obniżona będzie cena zamiany obligacji 2-letnich do 99,85 zł, 3-letnich do 99,80 zł i 4-letnich do 99,70 zł. Jeszcze niższą cenę zamiany (99,60 zł) MF zaoferuje osobom, które zdecydują się na zakup obligacji 10-letnich.

Reklama

Nowe obligacje w drodze zamiany można będzie kupować od 27 maja.

Obligacje skarbowe oszczędzający mogą kupować m.in. w PKO BP i Banku Pekao oraz w Biurze Maklerskim PKO BP i w sieci sprzedaży obligacji Banku Pekao.

 

Zobacz także: Notowania spółki z GPW wystrzeliły! Jest porozumienie o przymusowym wykupie akcji

 

Wszelkie meandry nowej oferty obligacyjnej MF świetnie w skrócie wyjaśnił Inwestomat:

Reklama

 

 

Jak kupić obligacje skarbowe?

Istnieje kilka sposobów na kupienie detalicznych obligacji skarbowych. Przede wszystkim trzeba mieć konto w PKO BP lub Banku Pekao, lub też rachunek w Biurze Maklerskim PKO BP.

Jeśli chodzi o zakup online, najłatwiej kupić je przez stronę www.zakup.obligacjeskarbowe.pl. Stacjonarnie, można je kupować w placówkach PKO BP. Co ciekawe, możne je kupować także przez telefon, pod numerami 801 310 210 lub +48 535 66 55.

Przypominamy, że dochód z obligacji skarbowych podlega opodatkowaniu. Stawka podatku wynosi 19% - czyli ma tutaj zastosowanie podatek Belki. Dochód z obligacji może się pojawić na dwa sposoby: z tytułu różnicy między ceną zakupu a ceną sprzedaży, oraz pod postacią odsetek. Dlatego świetnym pomysłem jest inwestowanie w obligacje na IKE lub IKZE.

Reklama

Oczywiście, obligacje skarbowe to jedna z najbezpieczniejszych form inwestowania. Są emitowane przez Skarb Państwa (co oznacza niskie ryzyko inwestycyjne),  oferują stały dochód w postaci odsetek. Dają możliwość przedterminowego wykupu (co daje inwestorom elastyczność).

 

Zobacz również: Dywidendy od spółek giełdowych z GPW 2024 - gdzie szukać okazji

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej