Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Litecoin (LTC) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

|
selectedselectedselected
Litecoin (LTC) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Litecoin (LTC) to kryptowaluta o otwartym kodzie źródłowym (ang. open-source), oparta na zdecentralizowanej sieci blockchain, zapewniająca szybkie transfery o niskich opłatach transakcyjnych (ang. transaction fee). W swoim pierwotnym założeniu Litecoin miał być szybszy i tańszy w użyciu od swojego pierwowzoru, jakim był bitcoin (BTC). Sugerowała to również jego nazwa - „lite” oznacza „lekki”. Litecoin oparty jest na zmodyfikowanym kodzie źródłowym bitcoina, jego twórcą i głównym developerem jest Charlie Lee. LTC jest jedną z najstarszych kryptowalut i drugim altcoinem (kryptowalutą inną niż bitcoin) w historii, powstając kilka miesięcy po kryptowalucie Namecoin (NMC). Pierwszy blok Litecoina (ang. genesis block) został wykopany 11 października 2011 r. Litecoin przez długi czas (do października 2014 r.) był drugą pod względem kapitalizacji kryptowalutą, plasując się tuż za BTC. Następnie został wyprzedzony przez Ripple (XRP) i nigdy później nie wrócił już na drugą lokatę w rankingu wartości rynkowej.

 

Nad rozwojem projektu czuwa organizacja Litecoin Foundation, nie jest ona oczywiście emitentem, ani organem sterującym LTC, gdyż ten jest zdecentralizowany, a jego emisja (konkretniej: wydobycie) odbywa się podczas procesu kopania (miningu).

 

Litecoin nie zapewnia anonimowości transakcji (jak np. Monero, czy Zcash), zaś jego blockchain jest publiczny i ogólnodostępny.

Reklama

 

 

Litecoin - podstawowe informacje techniczne

Litecoin technicznie jest bardzo podobny do bitcoina, gdyż oparty jest na jego kodzie źródłowym. Czas bloku (ang. block time) LTC jest czterokrotnie krótszy niż BTC i wynosi 2.5 minuty, zaś jego pojemność ma limit 1 MB (1000 kB), podobnie jak bitcoin. Litecoin jest w stanie obecnie wykonać ok. 56 transakcji na sekundę (ang. TPS - transactions per second). W maju 2017 r. w LTC został zaimplementowany tzw. protokół SegWit (ang. Segregated Witness), który zapewnia mniejszy rozmiar transakcji i wymaga mniej mocy obliczeniowej do jej potwierdzenia. SegWit został opracowany przez developerów Bitcoin Core, jednak jego implementacja dla BTC nastąpiła poźniej niż dla LTC, w sierpniu 2017 r.

 

Podobnie jak w przypadku bitcoina, developerzy Litecoina pracują nad implementacją Lightning Network, który jest tzw. protokołem drugiej warstwy (ang. second layer protcol) oferującym wysoką skalowalność i możliwość wykonywania natychmiastowych transakcji (w tym również mikropłatności) poza siecią blockchain (tzw. transakcje off-chain).

 

Reklama

Średnia opłata transakcyjna (ang. transaction fee) w LTC jest znacznie niższa niż w BTC i wynosi poniżej 5 centów (USD).

 

Maksymalna liczba jednostek (podaż) LTC została ustalona na poziomie 84 mln, z czego w obiegu znajduje się już niemal 70%.

 

Litecoin, podobnie jak bitcoin, oparty jest na algorytmie konsensusu Proof of Work, co oznacza że można go kopać, a za potwierdzanie transakcji, dodawanie nowych bloków do sieci oraz wykopywanie nowych jednostek LTC odpowiadają górnicy (ang. minerzy). LTC diametralnie różni się jednak od bitcoina rodzajem algorytmu kryptograficznego.

 

Reklama

 

Koparka Litecoin i kopanie (mining)

Jak wspomniano w poprzednim akapicie, Litecoin jest kryptowalutą Proof of Work, co oznacza że zachodzi w niej proces kopania (miningu). LTC jest oparty na algorytmie kryptograficznym Scrypt (podobnie jak np. Dogecoin), który ze względu na swoją strukturę (opartą na funkcji derywującej klucze) do kopania wymaga wysokiej prędkości pamięci, co sprawiało, że przez długi czas LTC był kopany za pomocą układów CPU (procesorów komputerowych), a następnie GPU (kart graficznych), gdyż budowa koparek opartych na układach ASIC była nieopłacalna. Pierwsza koparka ASIC (ang. ASIC miner) dla algorytmu Scrypt została wyprodukowana w II poł. 2014 r. - stworzyła ją firma Innosilicon, był to model A4 Dominator. Obecnie najpopularniejszymi koparkami LTC są Bitmain Antminer L3/L3+, zaś najmocniejszą jest Innosilicon A6 LTCMaster (moc obliczeniowa ponad 1.2 GH/s, wg producenta).

 

Obecna nagroda z blok (ang. block reward) dla górników wynosi 25 LTC, jednak zmniejsza się ona o połowę (proces ten to tzw. halving) co każde 840 tys. wykopanych bloków. Kolejny halving, zmniejszający nagrodę za blok do 12.5 LTC szacowany jest na połowę 2019 r.

 

Dostosowanie trudności kopania (ang. mining difficulty adjustment / retarget), podobnie jak w bitcoinie, zachodzi co 2016 bloków transakcyjnych, jednak następuje ono czterokrotnie szybciej ze względu na czas bloku LTC, wynoszący średnio 2.5 minuty (w porównaniu do 10 minut w BTC).

Reklama

 

 

Sprawdź aktualny kurs Litecoin (LTC)

 

 

Jaki portfel do Litecoin (LTC)?

Litecoin, jako jedna z najpopularniejszych kryptowalut, daje swoim użytkownikom duży wybór możliwości przechowywania swoich kluczy prywatnych.

 

Oficjalnym portfelem software’owym jest Litecoin Core, dostępny na systemy operacyjne Windows, MacOS oraz Linux. Jest to portfel full node, co oznacza, że po zainstalowaniu pobiera on całą dotychczasową historię transakcji zawartą w sieci bloków i na bieżąco się z nią synchronizuje. Obecnie rozmiar rejestru transakcji blockchain nie przekracza 20 GB.

Reklama

 

Najpopularniejszym light walletem (niewymagającym pobierania sieci blockchain) jest Electrum-LTC, również dostępny na najpopularniejsze systemy operacyjne. Wśród rozwiązań multiwallet (obsługujących więcej niż jedną kryptowalutę) warto wspomnieć portfel software’owy Exodus oraz Jaxx (dostępny również na urządzenia mobilne z Android oraz iOS). Rekomendowanym przez Litecoin Foundation portfelem mobilnym jest LoafWallet, dostępny na Android i iOS.

 

Portfel online dedykowany do LTC to LiteVault.

 

Litecoin jest również obsługiwany przez portfele sprzętowe (ang. hardware wallets), takie jak Ledger Nano S oraz Blue, a także Trezor ONE oraz Model T.

Reklama

 

 

Kim jest twórca Litecoina - Charlie Lee?

Charlie Lee jest absolwentem informatyki na MIT (Massachusetts Institute of Technology), którego kariera na długo przed powstaniem kryptowalut była związana z technologią i programowaniem. Od 2007 r. pracował m.in. dla Google, współtworzył takie projekty jak Chrome OS, czy aplikację mobilną serwisu YouTube. Swoją przygodę z kryptowalutami rozpoczął od kopania bitcoina. Litecoin nie był jego pierwszym projektem kryptowaluty - kilka tygodni przed powstaniem LTC, stworzył on kryptowalutę Fairbix, która jednak upadła, gdyż była zbyt podatna na ataki i zbyt dużo jednostek zostało poddanych pre-miningowi (zostały wykopane przez twórcę przed publicznym startem sieci).

W październiku 2011 r. opublikował on kod źródłowy Litecoina, którego pierwszy blok został wykopany 11 października. LTC był oparty na kodzie bitcoina, jednak algorytm hashujący Scrypt został zaczerpnięty z poprzedniego projektu Fairbix. Litecoin w swoim założeniu nie miał być konkurencją dla bitcoina, lecz jego tańszą w użyciu i szybszą alternatywą. Po stworzeniu Litecoina,   aż do czerwca 2017 r. pełnił funkcję Dyrektora Technologicznego giełdy Coinbase.

Obecnie jest przewodniczącym Litecoin Foundation.

Charlie Lee, jak sam zapewniał w grudniu 2017 r., sprzedał wszystkie posiadane przez siebie LTC, aby nie być oskarżanym o próby manipulacji cenowej dla własnych korzyści.

Reklama

Lee jest jedną z najpopularniejszych postaci w środowisku walut cyfrowych, jego konto na Twitterze, śledzi niemal 800 tys. osób - więcej obserwujących mają jedynie Vitalik Buterin (twórca Ethereum) oraz John McAfee (kontrowersyjny promotor kryptowalut).

W lipcu 2018 r. Charlie Lee, wraz z Fundacją Litecoina, podjął współpracę z formą TokenPay, otrzymując 10% udziałów banku WEG Bank AG. Celem współpracy ma być stworzenie zintegrowaniem z usługami bankowymi karty płatniczej pozwalającej na płatności kryptowalutowe.

 

Notowania i kurs Litecoin (LTC)

Litecoin jako jedna z pierwszych i najpopularniejszych kryptowalut jest notowana na ponad 110 giełdach walut cyfrowych, z których największy wolumen handlowy mają OKEx oraz Binance. LTC jest dostępny również na najpopularniejszych giełdach, takich jak m.in.: Coinbase (GDAX), Bittrex, czy Bitfinex. Handel w parze z polskim złotym (LTC/PLN) jest dostępny na giełdach BitBay, Exmo, Coinroom oraz BitMarket.

 

Dotychczasową najwyższą cenę (ang. ATH - all time high) Litecoin osiągnął, jak większość altcoinów, pod koniec 2017 r., a dokładnie 18 grudnia, notując cenę 375 dolarów, przy kapitalizacji rynkowej wynoszącej ponad 20 mld dolarów.

Reklama

 

Obecnie Litecoin jest w największym i najdłuższym trendzie spadkowym w swojej historii, trwającym od drugiej połowy grudnia 2017 r. Cena LTC waha się obecnie w granicach 60 USD.

 

 

Bitcoin i Litecoin - różnice

BTC i LTC, mimo tego że pod względem kodu źródłowego są do siebie podobne (LTC został oparty na kodzie BTC), mają wiele zasadniczych różnic. Przede wszystkim Litecoin ma mniejszy średni czas pomiędzy blokami transakcyjnymi, który wynosi ok. 2,5 minuty, podczas gdy w BTC czas bloku to ok. 10 minut. Skutkuje to czterokrotnie szybszym czasem potwierdzenia transakcji w bloku w przypadku LTC. Ma to również swoje wady - w przypadku pełnego wykorzystania pojemności bloków transakcyjnych (w LTC i BTC jest to 1 MB), przyrost objętości sieci blockchain będzie czterokrotnie większy niż w BTC. Obie kryptowaluty są oparte na konsensusie sieci Proof of Work, jednak różnią się od siebie wykorzystanym algorytmem hashującym - w przypadku BTC jest to popularny SHA256, wykorzystywany nie tylko w kryptowalutach, zaś w LTC jest to nowocześniejszy (stworzony w 2009 r.) i bardziej skomplikowany Scrypt, którego wykorzystanie skutkuje m.in. niższą wydajnością kopania. Halving (zmniejszenie o połowę nagrody za blok dla górników) w przypadku bitcoina występuje co 210 tys. bloków, zaś w Litecoinie co 840 tys. bloków, co jest tym samym przedziałem czasowym (czas bloku w LTC jest czterokrotnie wyższy niż w BTC). Litecoin ma również wielokrotnie niższe opłaty transakcyjne, średnio wynoszące ok. 5 centów (USD), w porównaniu do średnio ok. 1 dolara.

Warto jednak zauważyć, że liczba transakcji wykonywanych w BTC jest kilkukrotnie wyższa niż w LTC.

Reklama

 

Mimo tego, maksymalna liczba transakcji na sekundę (TPS) w BTC wynosi jedynie ok. 15, podczas gdy w LTC jest to ok. 56 transakcji.

 

Obie kryptowaluty są deflacyjne, co oznacza że ich maksymalna podaż została ściśle określona w kodzie źródłowym - w przypadku bitcoina jest to wartość 21 mln BTC, zaś w przypadku Litecoina jest to czterokrotność tej liczby, wynosząca 84 mln LTC.

 

W przypadku Litecoina, jego twórca Charlie Lee jest powszechnie znaną osobą publiczną, żaś bitcoin został stworzony przez anonimowego Satoshi Nakamoto (lub grupę osób).

Reklama

 

Bitcoin potocznie nazywany jest „cyfrowym złotem”, podczas gdy fani Litecoina mianowali go odpowiednikiem „cyfrowego srebra”.

 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama