Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kryptowaluty rosną! Ethereum (ETH) podwaja wzrosty Bitcoina (BTC)

|
selectedselectedselected
Kryptowaluty rosną! Ethereum (ETH) podwaja wzrosty Bitcoina (BTC) | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Bitpanda podsumowuje tydzień na rynku kryptowalut  

Bitpanda Pro Market Recap  

18.03 – 25.03.2021  

 

Zielono na rynku kryptowalut

Reklama

Bitcoin i większość głównych altcoinów rozpoczęły tydzień pozytywnie, odbijając się dynamicznie od wyznaczonych poziomów wsparcia. Największa kryptowaluta zanotowała pokaźny wzrost w ciągu ostatnich siedmiu dni, rosnąc o około 9 proc. Jeszcze większe zwyżki zaliczyły niektóre altcoiny, w tym Ethereum, Cardano, Solana czy Dogecoin. Sentyment na rynku uległ znacznej poprawie. Potwierdza to wskaźnik Crypto Fear & Greed Index, który wzrósł w piątek do poziomu 47. Nastroje na rynku przesunęły się zatem z poziomu pesymistycznego do neutralnego, powoli oddalając się od terytorium skrajnego strachu sprzed kilku tygodni. W przeszłości "kupowanie strachu" przynosiło zazwyczaj inwestorom pozytywne wyniki. Ostatnie wahania na rynku są najprawdopodobniej częścią zachodzącego procesu osiągania i odbijania się od dna spadków. Dalszy rozwój jest jednak ściśle uzależniony od rozwoju sytuacji w związku z napaścią Rosji na Ukrainę.

Na wykresie dziennym, notowania BTC utrzymują się wewnątrz klina zwyżkującego, próbując przełamać ważny opór na poziomie 44 tys. dolarów. W ostatnim swoim zrywie Bitcoin pokonał lokalny opór na poziomie 42 tys. dolarów oraz przebił się powyżej 100-dniowej prostej średniej kroczącej.

 

 

Ethereum podwaja wzrosty Bitcoina

Reklama

W minionym tygodniu Ethereum niemal podwoiło wzrost cen Bitcoina. Po raz pierwszy od połowy lutego, ETH przekroczyło techniczny i psychologiczny opór na poziomie 3 tys. dolarów. Tym samym Ether najprawdopodobniej zaliczy drugą z rzędu wzrostową świecę tygodniową.

Dane sieciowe wskazują, że od czasu wprowadzenia aktualizacji EIP-1559 Ethereum spaliło ponad 2 miliony ETH o wartości około 5,5 mld dolarów. Mechanizm spalania został wprowadzony wraz z londyńskim hard forkiem w sierpniu 2021 roku, potencjalnie dając ETH możliwość stania się aktywem deflacyjnym.

Kapitalizacja rynkowa Ethereum wzrosła w zeszłym tygodniu do ponad 370 mld dolarów. Ten wzrost sprawia, że Ethereum posiada obecnie około 19 proc. rynku, podczas gdy Bitcoin utrzymuje się na poziomie 42 proc.

 

Udział przestępstw w transakcjach krypto spada

Kryptowaluty w ostatnim czasie po raz kolejny znalazły się w centrum kontrowersji w związku z rosnącymi obawami, że mogą być wykorzystywane przez Rosję do unikania sankcji. Obawy te mogą jednak okazać się przedwczesne, co potwierdzają dwa ostatnio opublikowane raporty.

Reklama

Raport "2022 Crypto Crime Report" przygotowany przez Chainalysis wykazał, że tylko 0,15 proc. wszystkich transakcji kryptowalutowych w 2021 roku było związanych z nielegalnymi działaniami, co stanowi spadek w porównaniu z 0,62 proc. w 2020 roku i 3,37 proc. w 2019 roku. W innym opracowaniu "National Money Laundering Risk Assessment" Departamentu Skarbu USA stwierdził, że choć kryptowaluty niosą ze sobą ryzyko, m.in. związane z oszustwami cyfrowymi, to tak naprawdę nie odgrywają ważnej roli w praniu pieniędzy, przestępstwach finansowych czy handlu narkotykami.

Jak się okazuje, waluty fiat i bardziej tradycyjne systemy nadal są znacznie częściej wykorzystywane do nielegalnych celów niż kryptowaluty.

 

Komentarz opracował: Lukas Enzersdorfer – Konrad, CPO Bitpanda 

Niniejszy materiał jest jedynie komentarzem do sytuacji rynkowej i nie stanowi analizy finansowej ani rekomendacji. 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Bitpanda

Bitpanda

Bitpanda została założona w 2014 roku w Wiedniu. Stworzyliśmy ją, aby umożliwić inwestowanie każdemu. Od początku naszym celem było przedefiniowanie znaczenia słowa „inwestowanie” poprzez tworzenie łatwych w użyciu produktów finansowych, które dostępne będą dla każdego.

Autora możesz obserwować na LINKEDIN | FACEBOOK TWITTER


Reklama

Czytaj dalej