Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Krach na rynku kryptowalut to dopiero początek? Cena Litecoina padła o ponad 42%, Polkadot o 51%, Chainlink - o przeszło 54%! Dalsze spadki są nieuniknione?

|
selectedselectedselected
Krach na rynku kryptowalut to dopiero początek? Cena Litecoina padła o ponad 42%, Polkadot o 51%, Chainlink - o przeszło 54%! Dalsze spadki są nieuniknione?
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Od przeszło miesiąca, jednym z głównych tematów rozmów pomiędzy inwestorami jest gwałtowna przecena na rynku kryptowalut. Oceniając sytuację przez pryzmat ostatnich tygodni, można stwierdzić, że mamy do czynienia z prawdziwym krachem. Bitcoin, który jeszcze pod koniec marca walczył z oporem sprzedających w rejonie 47 500 USD obecnie kosztuje nieco ponad 30 000 USD. W tym samym okresie Ethereum, druga pod względem kapitalizacji rynkowej kryptowaluta straciła nieco ponad 38% swojej marcowej wyceny. Cena Litecoina w przeciągu zaledwie 8 tygodni spadła o ponad 42%, Polkadot o 51%, natomiast Chainlink - o przeszło 54%. Istnieją jednak aktywa, które w trakcie krachu rynku kryptowalut straciły jeszcze więcej.

 

Czy krach na rynku krypto to dopiero początek?

Cena Bitcoina zatrzymała się w rejonie 30 000 USD - poziomie ostatni raz testowanym pod koniec lipca 2021 roku. Dla wielu uczestników rynku, test takiego poziomu wsparcia jest okazją do zakupu - sentyment inwestorów nadal wskazuje na ekstremalny strach, co w wielu przypadkach z przeszłości prowadziło do odreagowania i wzrostów cen. Jednak brak zdecydowanej reakcji strony popytowej i trwająca od kilku dni konsolidacja na wykresie Bitcoina każe zadać pytanie, czy historia powtórzy się i tym razem?

Krach na rynku kryptowalut to dopiero początek? Będą dalsze spadki?  - 1

Krach na rynku kryptowalut to dopiero początek? Będą dalsze spadki?  - 1

Reklama

Odczyt na poziomie 12 wskazuje na bardzo słabe nastroje rynku kryptowalut. W przeszłości często zwiastowało to odreagowanie i wzrost cen. Źródło: alternative.me

Rynek kryptowalut nie działa w próżni - z cyfrowymi aktywami związane są obecnie spółki sektora finansowego czy technologicznego. Jedną z takich spółek jest silnie skorelowane z cenami Bitcoina Coinbase. Jednak kłopoty firmy zaczęły się na długo przed ostatnim krachem na rynku kryptowalut.

 

To nie koniec spadków na rynku krypto?

Notowana na Nasdaq giełda kryptowalut Coinbase mocno rozczarowała rynek swoimi wynikami za pierwszy kwartał tego roku. Spółka - wbrew oczekiwaniom inwestorów - poinformowała o stracie rzędu 430 mln USD oraz odnotowała spadek liczby aktywnych użytkowników o blisko jedną piątą. Coinbase, które jest w posiadaniu przeszło 256 mld USD zarówno w walucie fiat jak i kryptowalutach ostrzegło również w raporcie, że w przypadku ewentualnego bankructwa firmy - środki użytkowników mogą również przepaść. Choć CEO Coinbase, Brian Armstrong próbował tłumaczyć fakt ujawnienia czynników ryzyka wymogami amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, to jednak doniesienia o możliwości utraty całości swoich środków z pewnością nie zostały ciepło przyjęte przez inwestorów.

Krach na rynku kryptowalut to dopiero początek? Będą dalsze spadki?  - 2

Krach na rynku kryptowalut to dopiero początek? Będą dalsze spadki?  - 2

Reklama

Silnie skorelowane ze sobą COIN.US oraz Bitcoin konsolidują na lokalnych minimach. Źródło: xStation 5 Należy pamiętać, że informacje i badania oparte o historyczne dane lub wyniki nie gwarantują zysków w przyszłości.

Zarówno Bitcoin, jak i akcje Coinbase (COIN.US) znalazły się pod średnimi długoterminowymi. Dodatkowo, oba te aktywa są wyraźnie ze sobą skorelowane, a konsolidacja na lokalnych minimach może być odczytana jako słabość kupujących. I choć w obu przypadkach może dojść do korekty ostatnich spadków, to w momencie dość skomplikowanej sytuacji makroekonomicznej oraz tak wyraźnie negatywnego sentymentu na rynku kryptowalut, wzrosty mogą być krótkotrwałe.

 

CFD na Kryptowaluty w XTB

Stale rozszerzana oferta XTB już teraz daje możliwość wykorzystania zmienności aż dwudziestu, najpopularniejszych kryptowalut. Udostępniane kontrakty CFD (ang. Contract For Difference) dają inwestorom korzyści w postaci zerowych prowizji, niskich spreadów oraz możliwości wykorzystania dźwigni finansowej. Dzięki niej, inwestor potrzebuje jedynie część środków by otworzyć pozycję. Przykładowo, decydując się na otworzenie pozycji o wartości 10 000 USD, depozyt zabezpieczający pozycję wyniesie tylko 5000 USD. Należy pamiętać, że zmienność na rynku kryptowalut jest ogromna - nawet bez uwzględniania dźwigni finansowej. Za jej pomocą, inwestorzy mają szansę osiągnąć bardzo wysokie zyski, jednak należy pamiętać, że mechanizm ten może również wywołać głębokie straty.

POZNAJ RYNEK KRYPTOWALUT Z XTB

Reklama

XTB to polski dom maklerski o zasięgu globalnym, notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Fakt ten pozwala na wgląd w finanse firmy, która dodatkowo jest nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego i jej zagraniczne odpowiedniki. W przeciwieństwie do giełd kryptowalut - działalność XTB nie opiera się wyłącznie na jednym rynku. Handlując CFD nie potrzebujesz również zakładać oddzielnych kont na zagranicznych giełdach, ani tworzyć portfela kryptowalut, a wpłaty jak i wypłaty środków odbywają się na kilka, różnych sposobów. W trakcie przeszło 17 lat działalności zaufało nam przeszło 495 tys. klientów na całym świecie.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Nota prawna XTB

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


XTB

XTB

Jesteśmy jednym z największych na świecie brokerów Forex & CFD notowanych na giełdzie. Zapewniamy inwestorom indywidualnym natychmiastowy dostęp do rynków finansowych z całego świata. Posiadamy prawie 20 lat doświadczenia na rynku. W tym czasie otworzyliśmy oddziały w ponad 13 krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chile i innych.


Reklama

Czytaj dalej