Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy i jak odzyskać krypto przeniesione do niewłaściwej sieci? Przewodnik po świecie cyfrowych aktywów

|
selectedselectedselected
Czy i jak odzyskać krypto przeniesione do niewłaściwej sieci? Przewodnik po świecie cyfrowych aktywów
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
Podczas wypłaty lub wpłaty kryptowalut na swoje konto Binance, zwróć szczególną uwagę na wybraną sieć. Łatwo jest pomylić Binance Smart Chain (BEP-20) z Ethereum (ERC-20) i wysłać swoje tokeny na niewłaściwy blockchain. Jeśli portfel kryptowalutowy, do którego zdeponowałeś(-aś) środki, obsługuje tokeny BEP-20 i ERC-20, możesz wysłać krypto z powrotem na Binance w kilku prostych krokach.  Jeśli Twój portfel obsługuje tylko ERC-20 lub BEP-20, będziesz musiał(-a) zaimportować prywatny klucz swojego portfela do nowego portfela, który obsługuje oba blockchainy. 

Wpłata na niewłaściwy blockchain na koncie Binance, inną giełdę kryptowalut lub portfel kustodialny jest trudniejsza do rozwiązania. W takim przypadku skontaktuj się z zespołem pomocy swojego portfela, aby sprawdzić, czy mogą Ci pomóc.

 

Wprowadzenie

Jeśli dokonywałeś(-aś) wypłat z Binance, prawdopodobnie zauważyłeś(-aś), że niektóre monety mają dostępne różne sieci transferowe. Nawet doświadczeni HODL-erzy czasami zastanawiają się nad wyborem odpowiedniego blockchaina do swoich transakcji. Który wybierzesz, wypłacając krypto do innego portfela? 

Krótko mówiąc, powinieneś(-aś) wybrać tę samą sieć, z której korzysta docelowy portfel odbiorczy. Z technicznego punktu widzenia będzie to zależeć od używanego standardu tokena, takiego jak ERC-20, BEP-20 lub BEP-2.

Jeśli wysłałeś(-aś) swoje krypto na niewłaściwy blockchain, ważne jest, aby dowiedzieć się, do jakiego portfela je wysłałeś(-aś). Jeśli możesz uzyskać dostęp do swojego klucza prywatnego lub frazy seed, masz portfel niekustodialny. Jeśli nie, masz portfel kustodialny. Dzięki tym informacjom możesz wypróbować nasze trzy możliwe rozwiązania.

 

Wysłałem(-am) środki do niewłaściwej sieci. Co robić?

Reklama

Przede wszystkim nie panikuj. Jeśli wysłałeś(-aś) tokeny ERC-20 (jak ETH) za pomocą Binance Smart Chain (BSC) lub wysłałeś(-aś) tokeny BEP-20 przez sieć Ethereum, powinieneś(-naś) być w stanie je odzyskać. Istnieją trzy różne sytuacje, każda z własnym rozwiązaniem:

1. Wysłałeś(-aś) tokeny do portfela obsługującego BSC i Ethereum. 

Możesz wysłać tokeny z powrotem do właściwej sieci na Binance.

2. Wysłałeś(-aś) tokeny do portfela, który obsługuje tylko BSC lub Ethereum.

Będziesz musiał(-a) uzyskać dostęp do swojego klucza prywatnego, aby zaimportować go do portfela, który obsługuje oba.

Reklama

3. Wysłałeś(-aś) tokeny do portfela kustodialnego lub giełdy krypto.

Poproś dostawcę portfela lub obsługę klienta giełdy o pomoc. W tym wypadku odzyskanie środków może nie być możliwe.

Zanim zaczniesz pracować nad rozwiązaniem, warto zrozumieć, co się stało, aby uniknąć tego samego problemu w przyszłości.

 

Jaka jest różnica między BEP-20 a ERC-20?

ERC-20 i BEP-20 to standardy, które opisują szczegółowe zasady i wytyczne techniczne dotyczące tokenów. Regulują sposób dokonywania transakcji, wpłat i wypłat. Zarówno ERC-20, jak i BEP-20 standaryzują sposób, w jaki token współdziała z różnymi portfelami, projektami i smart kontraktami.

Reklama

Te dwa standardy mają wiele podobieństw w sposobie ich działania, ale ERC-20 występuje wyłącznie w Ethereum, a BEP-20 jest wyłączny w Binance Smart Chain. Mówiąc najprościej, są to standardy tokenów, z których każdy należy do innego blockchaina.

Jeśli twoje krypto znajduje się w niewłaściwej sieci, może nie nadawać się do celów, których potrzebujesz. Na przykład Ethereum wysłane do BSC nie będzie działać w Ethereum DApps i smart kontraktach.

 

Co się stanie, gdy wyślę token BEP-20/ERC-20 na niewłaściwy blockchain?

Jeśli wyślesz token ERC-20 do BSC lub token BEP-20 do Ethereum, token wyląduje na tym samym adresie portfela w wybranej sieci. Twoje adresy portfeli BSC i Ethereum są identyczne i są dostępne za pomocą tego samego klucza prywatnego. 

Na przykład wysłanie ETH do BSC zakończy się tokenem BEP-20 powiązanym z Etherem w adresie twojego portfela na BSC. Możesz użyć BscScan.com, aby to sprawdzić za pomocą identyfikatora transakcji lub Etherscan.io podczas wysyłania tokenów BEP-20 do sieci Ethereum.
Oto przykład (z BscScan) osoby, która wypłaciła ERC-20 ETH i wybrała sieć transferową BSC (BEP-20) w swoim portfelu Binance. Te tokeny pojawiają się teraz jako Binance-Peg Ethereum pod tym samym adresem portfela w BSC.
 
 
 

Na szczęście krypto nie zniknęło. Wszystko, co trzeba teraz zrobić, to odesłać je z powrotem do odpowiedniego blockchaina. Sprawdź poniższe rozwiązania, które pasują do Twojej sytuacji.

 

Odzyskiwanie z portfela obsługującego BSC i Ethereum

Reklama

Nie powinieneś(-aś) mieć problemu ze znalezieniem swoich tokenów w portfelu, który obsługuje oba blockchainy. Sprawdź listę tokenów dla każdej sieci, jeśli nie widzisz jeszcze swojego krypto.

Na przykład MetaMask ma przycisk [Dodaj Token], który umożliwia przeglądanie wszystkich dostępnych monet.

 

 

 
rec-img1
rec-img1
 
 
Jeśli nie widzisz monety na liście, musisz wprowadzić adres kontraktu tokena do swojego portfela. Możesz zobaczyć ten proces w kroku 5 Odzyskiwania z portfela, który obsługuje tylko BSC lub Ethereum.
Jeśli chcesz przywrócić swój token do oryginalnego blockchaina, istnieją dwie opcje: Binance Bridge lub metoda ręczna.

 

Binance Bridge

Binance Bridge to proste narzędzie do konwersji zasobów między blockchainami. Wystarczy podłączyć MetaMask lub Binance Chain Wallet i wybrać, co chcesz przesłać. Nie zapominaj, że będziesz potrzebować BNB do opłat gas BSC lub ETH do opłat gas Ethereum.
Postępuj zgodnie z naszym Wprowadzeniem do Binance Bridge, aby dowiedzieć się więcej o tym procesie.
 
 
 
 
rec-img2
rec-img2

 

Ręczna konwersja 

Ręczna konwersja tokenów wymaga wysłania kryptowaluty z powrotem do Binance. Sieć wpłat w Twoim portfelu spot Binance musi pasować do blockchaina, na którym aktualnie znajduje się Twój token. Po dostarczeniu możesz go poprawnie odesłać z powrotem do zewnętrznego portfela.
Reklama

W tym przykładzie przekonwertujemy Binance-Peg ETH (BEP-20) z powrotem na ERC-20 ETH. Upewnij się, że portfel, z którego wysyłasz, zawiera BNB na opłaty gas.

1. Na stronie wypłat kryptowalut Binance wybierz ETH i sieć wpłaty jako BEP-20 (BSC). Jeśli dokonasz wpłaty w niewłaściwej sieci, Binance nie będzie w stanie odzyskać Twoich środków.
 
 
 
 
rec-img3
rec-img3

 

2. Gdy ETH wróci na Twoje konto Binance, przekonwertuj je na ERC-20, wypłacając je do portfela wspierającego Ethereum i wybierając Ethereum (ETH) ERC20 jako swoją sieć transferową.
 
 
 
 
rec-img4
rec-img4

Twoje środki będą teraz bezpiecznie w drodze do właściwego blockchaina w Twoim zewnętrznym portfelu.

 

Odzyskiwanie z portfela, który obsługuje tylko BSC lub Ethereum

Aby odzyskać tokeny w tej sytuacji, musisz zaimportować klucz prywatny swojego portfela do nowego portfela, który obsługuje oba blockchainy. W zależności od portfela importującego możesz również użyć frazy seed zamiast klucza prywatnego.

Importowanie klucza prywatnego

Reklama

Importując klucz prywatny portfela do innego portfela, uzyskujesz dostęp do środków związanych z tym kluczem prywatnym, nawet jeśli używasz innego portfela. 

Innymi słowy, zaimportowanie klucza prywatnego portfela nie spowoduje wysłania środków do portfela importującego. Po prostu sprawi, że portfel zewnętrzny będzie dostępny z innej aplikacji. Pamiętaj, że portfele kustodialne zazwyczaj nie mają tej opcji, ponieważ nie zapewniają klucza prywatnego.

Najczęściej używane do tego portfele to Metamask, Trust Wallet, Math Wallet, SafePal i TokenPocket.

Ten przykład użyje rozszerzenia MetaMask do Google Chrome i pobierze ETH, które zostało przypadkowo wysłane do BSC.

Odzyskiwanie środków

1. Uzyskaj dostęp do portfela MetaMask lub utwórz nowy, jeśli jeszcze go nie masz. MetaMask jest również dostępny jako aplikacja na iOS i Androida.

 

2. Jeśli tworzysz nowe konto, będziesz mieć możliwość zaimportowania frazy seed swojego starego portfela. 
 
 
 
rec-img5
rec-img5
Reklama

 

3. Jeśli masz już konto, po prostu kliknij pin rozszerzenia MetaMask, a następnie profil swojego konta w prawym górnym rogu.

 

 

 
rec-img6
rec-img6

 

Reklama

4. Kliknij [Importuj Konto], a następnie wprowadź klucz prywatny portfela z brakującym krypto. Kliknij przycisk [Importuj], aby zakończyć. Możesz również przesłać plik JSON, jeśli taki posiadasz.

 

5. Następnie musisz ręcznie dodać sieć BSC do swojego konta MetaMask. Kliknij pin rozszerzenia MetaMask, a następnie menu rozwijane sieci w górnej środkowej części. Kliknij [Niestandardowy RPC] u dołu listy.

 

 

 
rec-img7
rec-img7
 
 
 
rec-img8
rec-img8
Reklama

 

6. Będziesz musiał(-a) dodać szczegóły, aby umożliwić MetaMask'owi dostęp do Binance Smart Chain. Te szczegóły obejmują adres URL Zdalnego Wywołania Procedury (RPC). Ten adres URL umożliwia MetaMask'owi kwerendowanie informacji z blockchaina BSC i wysyłanie żądań transakcji.

Wypełnij poniższe informacje w odpowiednich polach i kliknij przycisk [Zapisz] u dołu.

Nazwa Sieci: BSC Mainnet
Nowy adres URL RPC: https://bsc-dataseed1.binance.org/
ChainID: 56
Symbol: BNB
Adres URL Block Explorer: https://bscscan.com/
 
 
 
rec-img9
rec-img9

 

7. Teraz dodaj poprawny kontrakt tokena do swojego portfela MetaMask. Ten krok pozwoli wybranemu portfelowi obsługującemu BEP-20 odszukanie zagubionego tokena. Możesz znaleźć listę tokenów i kontraktów na BscScan. W przypadku ERC-20 ETH wysłanego do BSC, kliknij Binance-Peg Ethereum Token (ETH), aby znaleźć jego kontrakt tokena.
 
 
 
rec-img10
rec-img10

 

Reklama

8. Skopiuj kontrakt tokena w ramach przygotowań do następnego kroku i zwróć uwagę na pole Liczby po Przecinku.

 

 

 
rec-img11
rec-img11

 

9. Wybierz [BSC Mainnet] z rozwijanej listy sieci, kliknij [Dodaj Token], a następnie kliknij [Własny Token].

Reklama

 

 

 
rec-img12
rec-img12
 
 
 
rec-img13
rec-img13

 

10. Wprowadź Adres Kontraktu Tokena, Symbol Tokena i Liczby po Przecinku. W naszym przykładzie ETH są to:

Adres Kontraktu Tokena: 0x2170ed0880ac9a755fd29b2688956bd959f933f8
Symbol Tokena: ETH
Liczby po Przecinku: 18
Kliknij [Dodaj tokeny], aby potwierdzić.

 
 
rec-img14
rec-img14

 

Reklama

11. W saldzie portfela powinieneś(-naś) teraz zobaczyć utracone tokeny ETH. Stąd masz możliwość wysłania ich z powrotem na adres portfela BEP-20 na swoim koncie Binance. Możesz także użyć Binance Bridge z MetaMask, aby przekonwertować swój token na ERC-20, jeśli chcesz.

Więcej informacji na temat łączenia tokenów można znaleźć w sekcji Odzyskiwanie z portfela obsługującego BSC i Ethereum.

 

➟Chcesz rozpocząć swoją przygodę z krypto? Kup BTC na Binance!

 

Odzyskiwanie z portfela kustodialnego lub giełdy

Jeśli spróbujesz wypłacić swoje środki do portfela kustodialnego bez wsparcia BEP-20, takiego jak inna giełda kryptowalut, będziesz musiał(-a) skontaktować się z powiernikiem portfela.

Niektórzy dostawcy portfeli kustodialnych mogą pomóc za opłatą lub umożliwić dostęp do kluczy prywatnych. Następnie możesz zaimportować klucz prywatny do portfela obsługującego BSC. Większość, w tym giełdy, niestety nie będzie w stanie dostarczyć Ci klucza.

Reklama

Jeśli zdeponujesz tokeny na swoim koncie Binance z niewłaściwym wybranym blockchainem, Binance nie może pomóc Ci odzyskać krypto.

 

Przemyślenia końcowe

Wybór odpowiedniej sieci transferowej to jedna z najtrudniejszych części wypłacania krypto z Binance. Ale kiedy już to wszystko zrozumiesz, nie wyślesz swojego BTC ani ETH do niewłaściwej sieci. W większości przypadków, przy standardowym portfelu Twoje środki są SAFU i można je odzyskać przy odrobinie pracy. 
 
 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Binance

Binance

Binance to wiodący na świecie ekosystem blockchain i dostawca infrastruktury kryptowalut z pakietem produktów finansowych, która obejmuje największą pod względem wolumenu giełdę aktywów cyfrowych. Platforma Binance, której zaufały miliony użytkowników na całym świecie, ma misję zwiększania wolności dostępu i obrotu pieniędzmi dla wszystkich. Platforma oferuje niezrównane portfolio produktów krypto, w tym: handel i finanse, edukacja, dane i research, dobro społeczne, inwestycje i inkubacja, decentralizacja oraz rozwiązania infrastrukturalne i nie tylko.


Reklama

Czytaj dalej