Reklama
Kurs euro:  4.36
Kurs dolara:  4.07
Kurs funta:  5.16
Kurs franka:  4.56
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088
Kurs euro:  4.36
Kurs dolara:  4.07
Kurs funta:  5.16
Kurs franka:  4.56
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

krach cen

  • W najbogatszych dzielnicach Londynu sprzedaż spadła o nawet jedną trzecią rok do roku
  • Inny deweloper stracił blisko 40% na swojej 6-letniej inwestycji
  • Jak wygląda sytuacja na rynku luksusowych nieruchomości w Londynie?

 

 

Pokaźna strata: 30% w 10 lat na luksusowej nieruchomości w Londynie

Jak wynika z informacji przekazanych przez Bloomberg, ekskluzywna rezydencja w dzielnicy Belgravia, położona między Hyde Parkiem a Pałacem Buckingham w Londynie, sprzedana została za 23,5 mln funtów, choć kupiona była za 34 mln funtów 10 lat temu.

Reklama

Jest to zatem o 30% mniej! Trzeba przy tym zaznaczyć, że ta różnica nie uwzględnia inflacji. Jeśli weźmiemy ją pod uwagę, to kamienica, która sprzedana została o 50% taniej. Trudno przebić tak fatalną inwestycję na rosnącym rynku nieruchomości w Europie na przestrzeni ostatnich 10 lat 

Lokalizacja jest przecież świetna. Trudno wyobrazić sobie bardziej luksusowe miejsce w Londynie niż sąsiadowanie bezpośrednio z rodziną królewską. Z drugiej strony, gdy sąsiad dokucza lub jego decyzje polityczne uważa się za wątpliwe, zawsze można przejść się do Hyde Parku i wygłosić tam swoją dezaprobatę.

Wcześniejszym posiadaczem, a teraz sprzedawcą nieruchomości był Bobby Arora. To brytyjski miliarder i dyrektor handlowy sieci detalicznej B&M European Value Retail.

Wspomniana nieruchomość była częścią projektu przekształcenia zestawu kamienic w luksusowe apartamenty. To jedna z najdroższych transakcji mieszkaniowych w Londynie w ubiegłym roku.

Jak donosi Bloomberg, najbogatsi londyńscy sprzedawcy domów muszą obniżać ceny z uwagi na kulejący popyt. Wyceny ekskluzywnych nieruchomości zaliczyły w Londynie pokaźny krach w ostatnich latach, po tym gdy ceny dekadę temu osiągnęły szczyt.

Reklama

Deweloperzy zmagają się z kolei z marnymi nastrojami wśród konsumentów, częściowo spowodowanymi wyższymi stopami procentowymi. Nieciekawą perspektywą dla bogaczy są także spodziewane surowe podwyżki podatków dla najzamożniejszej warstwy społeczeństwa.

 

Czytaj również: Kryzys mieszkaniowy w USA - koszty posiadania domu są rekordowo wysokie

 

Jak stracić na nieruchomości w Londynie 38% w 6 lat

To nie jedyny przykład olbrzymiej straty na luksusowej nieruchomości w Londynie. Południowoafrykański deweloper sprzedał działkę mieszkaniową w Kensington, sąsiedniej dzielnicy do Belgravii, za około 80 mln GBP pod koniec 2023 roku. 

To o 30 mln GBP funtów mniej od ceny zapłaconej w 2017 roku. Zatem, w ciągu 6 lat inwestycja ta przyniosła stratę w wysokości blisko 38%, nie uwzględniając inflacji. 

Reklama

Według firmy badawczej LonRes, w najbogatszych dzielnicach Londynu sprzedaż spadła w listopadzie o około jedną trzecią w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej.

Mimo to rynek nieruchomości z wyższej półki w stolicy Wielkiej Brytanii pozostał stosunkowo silny, nawet gdy bank centralny Wielkiej Brytanii zaostrzył politykę pieniężną w ostatnich latach.

Według firmy Savills, w 2023 roku niektórzy zamożni nabywcy z zagranicy wydali ponad 100 mln GBP na nieruchomości w Londynie, a Belgravia stanowiła 10% wszystkich transakcji o wartości powyżej 5 mln GBP.

 

Zobacz również: Nadchodzi kryzys nieruchomości - nowojorski bank to “śmieć”, ostrzegają agencje

Czytaj więcej