Reklama
Kurs euro:  4.35
Kurs dolara:  4.05
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.35
Kurs dolara:  4.05
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jakie prognozy dla kursu srebra

Cena srebra na przełomie 2022 roku ulegała sporym wahaniom. Jego kurs narażony był na częstsze zmiany w porównaniu do kursu złota ze względu na niski udział w produkcji o przeznaczeniu inwestycyjnym. Główną bowiem formą, w jakiej lubują inwestorzy jest srebro papierowe. W zeszłym roku dodatkowym bodźcem, stymulującym nagłe skoki notowań, była postępująca inflacja. Większość z nas poszukiwała sposobów, aby zabezpieczyć swój kapitał i znajdowała go w naturalnych surowcach, takich jak srebro. Dodatkowo rośnie aktualnie jego popyt, który wynika z wzmożonej popularności na ekologiczne rozwiązania, takie jak np. fotowoltaika, które wykorzystują go w swoich projektach.

 

 

Cena srebra w 2023: czy to się opłaca?

Reklama

Produkcja srebra w Polsce porównywana jest z produkcją ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej. Jedynak czy warto w niego inwestować w 2023 roku? Otóż wypowiedzi ekspertów nie są do końca ujednolicone. Obecnie stosunek ceny srebra do złota jest dość mocno rozbieżny. Natomiast, jak wynika z prognoz, ten rok może być zaskakująco pozytywny i doprowadzić do wyrównania szans obu kruszców. Tak jak już wspomnieliśmy, popyt na srebro rośnie w zawrotnym tempie i raczej nie zamierza się zatrzymywać. Wycofanie polityki „zero-covid” w Chinach dodatkowo będzie napędzało jego konsumpcjonizm, ponieważ to właśnie ta część świata jest największym wielbicielem wszelkich wyrobów srebrno-podobnych.

Zobacz także: Instrumenty pochodne na srebro. Jak spekulować na srebrze z dźwignią finansową?

 

Notowania kursu srebra XAG/USD

Źródło: stooq

 

Jak inwestować w srebro? Spółki wydobywcze, fizyczne srebro, ETFy na srebro

Reklama

Inwestycja w srebro może się obywać na podobnych zasadach jak inwestycja w złoto. Mamy tak naprawdę do wyboru trzy możliwości, a mianowicie srebro fizyczne, ETFy na srebro lub akcje producentów srebra. Jeżeli chodzi o jego fizyczną formę, mamy tu na myśli sztabki srebra, srebrne monety, biżuterię, czy inne wyroby. Jest to najstarsza metoda i ogromną zaletą jest fakt, że nie wymaga większego planowania czy kontrolowania transakcji. Ma natomiast jedną wadę – trzeba znaleźć odpowiednie miejsce, aby dobrze zabezpieczyć swój dobytek. Jeżeli jednak chodzi o ETF-y, tutaj możemy śmiało stwierdzić, że są one funduszami w pełni zabezpieczonymi i najbardziej sprawdzą się jako inwestycja długoterminowa. Ostatnią opcją są spółki wydobywcze, a raczej ich akcje, które silnie związane są z aktualnym kursem srebra. Ważne jednak jest, aby wcześniej pozyskać jak najwięcej informacji o danej spółce i ocenić co może wpływać na wahania jej akcji w bliższym lub dalszym czasie.

 

Najciekawsze spółki wydobywcze, na które warto zwrócić uwagę:

  • Hochschild Mining (HOC)
  • First Majestic Silver Corp (AG)
  • Pan American Silver (PAAS)
  • Akcje Fresnillo (FRES)

 

Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Prognozy dla złota i srebra na 2023 rok – FXMAG zapytał analityków o perspektywy dla metali szlachetnych

Czytaj więcej