Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jak wygrać z inflacją

Stabilny kurs waluty krajowej i brak przedwczesnych obniżek stóp to warunki niezbędne do skutecznej walki z inflacją. Tak wynika z badania Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

 

  • Stabilna waluta to jeden z czynników niezbędnych do walki z inflacją.
  • W miesiąc kurs EURPLN urósł o 3,3% po obniżce stóp przez RPP.
  • Jakie inne czynniki są niezbędne do zwalczenia inflacji?

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Po obniżce stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej mnożą się analizy oraz prognozy. Wszyscy eksperci debatują nad tym, czy ta obniżka o 75 pb. do 6% była uzasadniona i jak wpłynie na wskaźnik CPI oraz kurs złotego w średnim i długim terminie.

Bo jak wiadomo, w krótkim terminie na złotego wpłynęła negatywnie. Podobnie jak wypowiedzi prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego. W kilka dni po decyzji kurs EURPLN skoczył z okolic 4,46 do 4,70. W ciągu miesiąca umocnił się o 3,3%, do poziomu najwyższego od początku kwietnia 2023.

Tymczasem okazuje się, że zatrzymanie nominalnej deprecjacji waluty krajowej jest jednym z warunków koniecznych do opanowania inflacji. Tak wynika badania MFW opisanego zgrabnie przez mBank Research.

 

Zobacz również: Polska gospodarka, inflacja i stopy procentowe - 30 kont na Twitterze / X które warto obserwować

 

Notowania EURPLN – 12m  grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: TradingView

 

Stabilny kurs i brak przedwczesnych obniżek stóp to warunki walki z inflacją

Jak wiadomo, w ostatnich kwartałach światowa gospodarka zmaga się z inflacją. Jest to skutek m.in. pandemii oraz wojny na Ukrainie. Banki centralne przyjęły różne postawy wobec tego zjawiska.

MFW wziął na tapet 100 szoków inflacyjnych w 56 krajach począwszy od lat 70 poprzedniego wieku. Wyciągnął z nich 7 podstawowych faktów.

I jednym z nich jest ten mówiący, że utrzymywanie stabilności nominalnego kursu walutowego było niemal zawsze czynnikiem, który pomagał opanować inflację. Stabilna waluta zawsze pomagała w walce z inflacją. To niezwykle ważne, w obliczu osłabienia PLN z ostatnich tygodni.

Kolejnym ważnym faktem wysnutym z badania MFW jest ten, że większość nierozwiązanych problemów inflacyjnych wynikało z przedwczesnego ogłoszenia sukcesu.

Reklama

„W około 90% epizodach inflacyjnych inflacja szybko spadła w ciągu pierwszych 3 lat po pojawieniu się szoku, niemniej następnie zakorzeniła się na podwyższonym poziomie, bądź ponownie przyspieszyła. MFW przypisuje to efektom bazy. Mianowicie, w ich wyniku po pierwotnym szoku szeroki wskaźnik inflacji spada dość gwałtownie pomimo faktu, że zasadnicza presja inflacyjna (wynikająca z silnego popytu krajowego, mocnego rynku pracy) pozostaje znaczna. Innym wyjaśnieniem takiego obrotu sprawy jest niewłaściwa reakcja po stronie polityki pieniężnej - zbyt wczesne obniżki stóp procentowych. Sądzimy, że obecna sytuacja w Polsce idealnie wpisuje się w opisywany wyżej obraz” – komentuje badanie zespół mBank Research.

 

Zobacz również: Ceny paliw na stacjach Orlen spadają. Czy to duży problem dla giganta z GPW? TYLKO NA FXMAG!

 

Epizody przedwczesnej celebracji triumfu nad inflacją

  grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: MFW

 

Walka z inflacją musi być konsekwentna, by była wygrana

Reklama

To nie są jedyne fakty, które wynikają z badania MFW. Niezwykle ważny fakt mówi, że inflacja jest uporczywa zwłaszcza w wyniku szoku terms-of-trade. Tylko w niespełna 60% przypadków (szoków) problem inflacji został rozwiązany w ciągu 5 lat od pojawienia się szoku (inflacja spadła do poziomu sprzed szoku +/- 1 pkt. proc.), a jeśli skupiać się wyłączenie na szokach terms-of-trade okazuje się, że sztuka ta udała się w mniej niż 50% przypadków – wskazują analitycy mBanku.

Nie ulega również wątpliwości, że pomyślne rozwiązanie problemu inflacji związane było zazwyczaj z utrzymywaniem restrykcyjnego stanowiska polityki pieniężnej. „Średnio rzec biorąc, kraje, które zdołały obniżyć inflację w trwały sposób, podniosły efektywną, realną stopę krótkoterminową o ok. 1 pkt. proc. w porównaniu do środowiska sprzed wystąpienia szoku. W krajach, w których problem inflacji pozostał nierozwiązany, taka stopa obniżyła się średnio o 4,5 pkt. proc. w analogicznym okresie” – wskazują analitycy mBank za MFW.

Walka z inflacją musiała być konsekwentna, by odnosiła skutek. „Okazuje się, że tam, gdzie z sukcesem pokonano inflację, nominalny wzrost szerokiej podaży pieniądza pozostawał negatywny przez kilka lat od wystąpienia szoku” – wynika z cytowanego badania.

I kolejne ważne fakty. Kraje, które zdołały wykorzenić inflację, doświadczyły spadku nominalnego wzrostu płac w porównaniu do okresu tuż po wybuchu szoku. Pokonanie inflacji oznaczało niższy wzrost PKB w krótkim okresie, ale nie w horyzoncie 5 lat.

 

Zobacz również: Polska gospodarka, inflacja i stopy procentowe - 30 kont na Twitterze / X które warto obserwować

Czytaj więcej

Artykuły związane z jak wygrać z inflacją