Produkcja sprzedana przemysłu, sprzedaż detaliczna i produkcja budowlano-montażowa spadły w marcu br. odpowiednio o 2,9% r/r, 7,3% r/r i 1,5% r/r. Dane te okazały się słabsze od oczekiwań. W szczególności produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna pogłębiły spadki r/r odnotowane już w lutym. Pomimo negatywnej niespodzianki w tych danych nasz scenariusz makroekonomiczny nie ulega zasadniczym zmianom – rok 2023 to czas słabego wzrostu gospodarczego w warunkach wysokiej inflacji cen konsumenta.
Opublikowane dane wskazują, że nasza prognoza dynamiki PKB w 1Q 2023 wynosząca 0,7% r/r pozostaje aktualna. Wpływ nieco słabszych od oczekiwań danych za marzec jest bowiem rekompensowany spodziewanym lepszym wkładem eksportu netto, po danych za luty oraz wobec słabszej sprzedaży detalicznej w marcu. Warto zauważyć, że wszystkie trzy kategorie: produkcja w przemyśle, sprzedaż detaliczna i produkcja budowlano-montażowa obniżyły się (po korekcie sezonowości) w stosunku do lutego ub. roku odpowiednio o 1,0% m/m, 1,3% m/m i 2,0% m/m, co oznacza, że spowolnienie gospodarcze w marcu uległo pogłębieniu. W naszej ocenie dane te przemawiają za oczekiwaniami dynamiki kw/kw krajowego PKB w 1Q 2023 zbliżoną do 0,0% kw/kw, co oznacza, że kwestia technicznej recesji (dwóch kwartałów z rzędu spadku kw/kw PKB) pozostaje otwarta.
Dane za 1Q 2023 pokazują korektę w krajowej gospodarce, która znajduje się pod wpływem szybko rosnących cen oraz wysokich stóp procentowych. W całym kwartale produkcja przemysłowa spadła o 0,7% r/r, a sektor ten znacząco odczuwa skutki słabnącego popytu z kraju i z zagranicy, co ma też ograniczający wpływ wzrost