Reklama
WIG83 007,32-0,13%
WIG202 457,83-0,25%
EUR / PLN4,31-0,08%
USD / PLN3,97-0,11%
CHF / PLN4,51-0,03%
GBP / PLN5,04-0,04%
EUR / USD1,09+0,04%
DAX17 549,00+0,72%
FT-SE7 685,78+0,02%
CAC 407 948,40+0,23%
DJI38 917,49-0,39%
S&P 5005 062,01-0,15%
ROPA BRENT83,47+2,12%
ROPA WTI78,71+1,43%
ZŁOTO2 035,40+0,21%
SREBRO22,54+0,04%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

dlaczego notowania ropy rosną

Dziś widzimy duży ruch na cenie ropy po zaskakującej decyzji OPEC. Co dalej z Czarnym Złotem? A co z tym „normalnym” złotem? I czy notowania gazu znajdą dno? Zapytaliśmy znanych polskich analityków.

Dużo się ostatnio dzieje na surowcach. Oczywiście, one zawsze cechują się wysoką zmiennością, ale dzisiejszy wystrzał ceny ropy w reakcji na niespodziewaną decyzję krajów OPEC+ o cięciu produkcji surowca mówi sam za siebie.

 

Reklama

 

Jak zwykle na początku miesiąca zapytaliśmy znanych polskich analityków z poważanych instytucji finansowych, w jaki sposób będą kształtowały się w rozpoczynającym się miesiącu ceny uncji złota, baryłki ropy oraz gazu. Oto co nam powiedzieli.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

ZŁOTO

Jarosław Jamka (WealthSeed): „1 950 – 2 000 USD/oz. Stabilizacja blisko poziomów maksymalnych. W strefie 2 000 USD/oz znajduje się istotny opór, który bez nadzwyczajnego czynnika może być trudny do sforsowania. Ewentualne dalsze problemy w sektorze bankowym bądź pojawienie się tzw. czarnego łabędzia mogłyby być impulsem do kontynuacji wzrostów.”

Michał Krajczewski (BNP Paribas): „Spadek. Poprawa nastrojów na globalnych rynkach (risk-on) może nie sprzyjać dalszym wzrostom kruszcu, tym bardziej, iż aprecjacja została zatrzymana na ważnym oporze przy 2 000 USD.”

Ole Hansen (dyrektor ds. strategii rynku surowców, Saxo Bank): „Ceny złota wzrosły o 8% w ciągu miesiąca, ponieważ stres związany z sektorem bankowym i płynnością spowodował gwałtowny spadek rentowności obligacji, zmieniając jednocześnie perspektywę dalszych podwyżek stóp w USA. W kwietniu rynek może mieć trudności z osiągnięciem dalszych zysków powyżej 2000 USD, jeśli obawy związane z sektorem bankowego ustąpią. To pozwoli ponownie skupić się na inflacji i ocenie ryzyka dalszych działań Fedu, które doprowadzą do jej obniżenia. Takie działanie uwydatniłoby duży rozdźwięk między oczekiwaniami rynku i Fed. Podtrzymujemy naszą długoletnią byczą perspektywę dla złota, srebra i platyny, ale uważamy, że rynkowi niezbędne jest potwierdzenie szczytowego poziomu stóp, zanim złoto będzie mogło ruszyć wyżej, w kierunku rekordu z 2022 r.”

Reklama

Analitycy XTB: „Cena pozostaje wysoko na koniec marca, co może powodować chęci do realizacji zysków przy ważnym oporze. Z drugiej strony dalszy spadek rentowności w USA powinien sprzyjać notowaniom kruszca. Możliwe niewielkie wzrosty z celem do 2 050 USD.”

Łukasz Zembik (TMS Oanda): „Ze względu na  lekki zwrot w polityce monetarnej Fed-u, oczekuję dalszych spadków rentowności amerykańskich obligacji oraz deprecjacji dolara. Zakładam, że złoto ponownie osiągnie poziom 2 000 USD, lub nawet go przebije.”

Zobacz również: Złoto – uncja po 10 000 dolarów? Banki centralne robią szalone zakupy, analitycy stawiają szalone prognozy

 

Notowania złota w 2023

Źródło: TradingView

Reklama

 

ROPA

Jarosław Jamka (WealthSeed): „70-75 USD. Stabilizacja cen. Obawy związane z ryzykiem wstrzymania niektórych dostaw z Iraku będą miały krótkoterminowy wpływ na rynek. Hamulcem dla wzrostów ceny ropy jest spowolnienie gospodarcze na świecie obniżające popyt na surowiec.”

Łukasz Zembik (TMS Oanda): „Cały czas na rynku ropy naftowej dominującymi tematami są podaż z Rosji oraz popyt z Chin. Zakładamy, że brak sprzętu, części zamiennych i fachowej wiedzy, spowodowany zachodnimi sankcjami powinien doprowadzić do wyraźniejszego spadku podaży z Rosji. Z kolei opublikowane w ostatnim czasie dane makro z Chin sugerują, że ożywienie w Chinach po odejściu od polityki zero-Covid zaczyna być zauważalne. Widać pobudzenie popytu oraz normalizację w łańcuchu dostaw. Oczekuje wzrostu cen ropy brent w okolice 85 USD za baryłkę.”

Analitycy XTB: „Ropa pozostanie w konsolidacji, ale na niższych poziomach niż w pierwszych 3 miesiącach tego roku. Z okolic 75 USD dla WTI, powinniśmy zauważyć zejście do 70 USD, ale miesiąc i tak powinien zamknąć się w zakresie konsolidacji.”

 

 

Daniel Kostecki (CMC Markets): „Zwrot w drugiej połowie marca może być kontynuowany. Wydaje się, że okolice 65-66 USD mogą być istotnym wsparciem. Powrót w rejon 78-79 USD wydaje się być możliwy w najbliższych tygodniach.”

Ole Hansen (dyrektor ds. strategii rynku surowców, Saxo Bank):Ropa naftowa, która w marcu spadła o 5%, prawdopodobnie będzie konsolidować się w pobliżu 80 USD, ponieważ wzrosty pozostają ograniczone przez obawy o recesję, a ryzyko spadkowe jest równie ograniczone po tym, jak marcowa wyprzedaż spowodowała dużą redukcję spekulacyjnych długich pozycji. Uważamy, że wzrost produkcji w USA, który obecnie spowalnia, a także wpływ sankcji rosyjskich na dostawy, rosnące zdolności rafineryjne zwiększające popyt na ropę naftową, a także ożywienie w Chinach, będą miały wpływ na ceny. Sądzimy, że w II kwartale ceny pozostaną w przedziale 80 USD, a w II połowie roku wzrosną do 90 USD.”

Zobacz również: UWAGA! Niezwykle ważny moment przed tym surowcem! Traderzy czekają na dynamiczny ruch

 

Notowania ropy w 2023

Reklama

Źródło: TradingView

 

 

GAZ

Analitycy XTB: „Cena kontynuuje spadki, ale trzeba pamiętać o contango, które podczas rolowania powoduje podwyższenie ceny. Przy braku rolowania cena mogłaby zaliczyć cenę 1,8 USD, ale z rolowaniem można liczyć na zejście przynajmniej do 2,0 USD.”

Reklama

Daniel Kostecki (CMC Markets): „GAZ – ceny gazu naturalnego w USA mogą nadal spadać. Potencjalne zasięg mogą wypadać w rejonie 1,6 USD. Dopiero tam może pojawić się długoterminowe wsparcie dla notowań.”

Ole Hansen (Saxo Bank): „Europejskie ceny gazu osiadły w przedziale 40-50 euro i ten przedział prawdopodobnie utrzyma się w nadchodzącym miesiącu. Jednak przy braku premii za ryzyko na obecnych poziomach rynek pozostanie w większości narażony na skoki w górę, zwłaszcza w drugiej połowie roku, kiedy proces uzupełniania zapasów i zwiększona konkurencja ze strony nabywców azjatyckich może wywrzeć pewną presję na wzrost cen. Nie prognozujemy cen gazu w UE, ale na rynku pojawiają się prognozy powrotu do poziomu 100 euro tej jesieni.”

Wojciech Białek (TMS Oanda): „Docelowo - mniej więcej w połowie tego roku - cena kontraktów na gaz ziemny notowanych na NYMEX-ie spadnie do najniższego poziomu od połowy lat 90-tych.”

Zobacz również: Czy warto inwestować w spółki węglowe, skoro nie płacą dywidend?

 

Notowania gazu w 2023

Reklama

Źródło: TradingView

Czytaj więcej