Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

dezinflacja koszty

Polska:

Komisja Europejska zakłada, że wzrost PKB w Polsce w 2022 roku wyniesie 4%, w 2023 roku spowolni do 0,7%, a w 2024 roku sięgnie 2,6% - wynika z jesiennych prognoz KE, przedstawionych w piątek. Inflacja CPI w Polsce na koniec 2022 roku ma wynieść 13,3% (wobec 5,2% w 2021 roku), w 2023 roku wzrośnie do 13,8%, a w 2024 roku spadnie do 4,9%. Prognozy dla całej Unii Europejskiej zakładają inflację w 2022 roku na poziomie 9,3%, w 2023 roku 7%, a w 2024 roku 3%. (PAP)

 

RPP (Kotecki):

Zakładana ścieżka dezinflacji w przyszłym roku jest bardzo silna. Jeśli się komuś wydaje, że w tym roku inflacja rosła szybko, to może być dopiero zaskoczony zakładaną przez NBP bardzo silną ścieżką obniżania się inflacji w 2023 r., bo ona ma być szybsza. To moim zdaniem bardzo optymistyczne założenie. Będą silne efekty bazowe. To będzie pomagać, ale czysto statystycznie, bo to nie ma nic wspólnego z procesami cenotwórczymi. Więc potrzebne są bardziej stanowcze decyzje. Inaczej będziemy borykać się z inflacją jeszcze kilka lat. A jej koszty są olbrzymie, dewastujące, chyba jeszcze nieuświadomione przez większość społeczeństwa.

 

USA:

Reklama

Listopadowy odczyt nastroju konsumentów autorstwa Uniwersytetu Michigan spadł do 54,7 wobec 59,9 i okazał się słabszy od mediany prognoz ankietowanych ekonomistów. Dane potwierdziły, że oczekiwania konsumentów odnośnie do przyszłości pozostają pesymistyczne, jednocześnie dane z realnej gospodarki na razie nie odzwierciedlają skali tego pesymizmu. Być może to lusterko wsteczne, a być może konsumenci przeszacowują skalę spowolnienia aktywności gospodarki na ich własną sytuację. Jedno jest jasne, że schemat ten jest dość powszechny nie tylko w USA, ale też innych gospodarkach świata. Warto również nadmienić, iż oczekiwania inflacyjne w horyzoncie roku oraz 5 lat uległy wzrostowi odpowiednio do 5,1% i 3%.

Garść newsów makroekonomicznych: „Zakładana ścieżka dezinflacji w przyszłym roku jest bardzo silna” - 1

Garść newsów makroekonomicznych: „Zakładana ścieżka dezinflacji w przyszłym roku jest bardzo silna” - 1

Garść newsów makroekonomicznych: „Zakładana ścieżka dezinflacji w przyszłym roku jest bardzo silna” - 2

Garść newsów makroekonomicznych: „Zakładana ścieżka dezinflacji w przyszłym roku jest bardzo silna” - 2

 

USA:

Po zwycięstwie w Nevadzie Demokraci utrzymają większość w Senacie (po 50 senatorów i głos decydujący wiceprezydent Kamali Harris). Wciąż nie wiadomo, która z partii będzie miała większość w Izbie Reprezentantów.

Reklama

 

Chiny:

Kraj zdecydował się na kolejne poluzowania dot. polityki zero-COVID. W zaprezentowanym 20-punktowym planie władze skróciły m.in. czas spędzony na kwarantannie dla podróżujących oraz dla osób z bliskiego kontaktu z chorymi.

Chiny przedstawiły również 16-punktowy plan nakierowany na poradzenie sobie z kryzysem na rynku nieruchomości. Działania obejmują nie tylko problemy płynnościowe deweloperów, ale również możliwość wydłużenia okresu spłaty kredytów przez kupujących nieruchomości.

Czytaj więcej