Reklama
Kurs euro:  4.32
Kurs dolara:  4.02
Kurs funta:  5.12
Kurs franka:  4.55
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.32
Kurs dolara:  4.02
Kurs funta:  5.12
Kurs franka:  4.55
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

co to ropa naftowa

Notowania ropy naftowej przez sporą część wczorajszej sesji znajdowały się pod presją podaży, a przez chwilę ceny tego surowca znalazły się na najniższych poziomach od tygodnia. Niemniej, w późniejszych godzinach cena ropy nadrobiła te straty z nawiązką, kończąc całą sesję na plusie.

Najważniejszym pozytywnym akcentem na rynku ropy naftowej był raport EIA (Energy Information Administration), czyli statystycznej odnogi Departamentu Energii USA. EIA w swoim wczorajszym komunikacie podała, że tegoroczna produkcja ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych ma spaść bardziej niż dotychczas oczekiwano. Spadek produkcji dla całego 2021 r. ma wynieść średnio 290 tysięcy baryłek dziennie. To niższa prognoza niż w poprzednim raporcie, zakładającym spadek o średnio 270 tys. baryłek dziennie. Ostatecznie więc średnia dzienna produkcja ropy naftowej w tym kraju ma wynieść w tym roku 11,02 mln baryłek.

EIA podtrzymała jednak swoje wyliczenia na 2022 rok. Instytucja ta zakłada, że w przyszłym roku produkcja ropy naftowej w USA wzrośnie o 820 tysięcy baryłek dziennie do poziomu 11,84 mln baryłek dziennie.

Większy niż oczekiwano spadek produkcji ropy w USA.  - 1

Większy niż oczekiwano spadek produkcji ropy w USA.  - 1

Reklama

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Kolejną ciekawą statystyką z wczorajszego raportu jest prognoza wzrostu konsumpcji benzyny w USA w sezonie letnim do 9 mln baryłek dziennie. To o 1,2 mln baryłek dziennie więcej niż w poprzednim roku, ale mimo wszystko o prawie 600 tysięcy baryłek dziennie mniej niż latem 2019 roku.

Ogólnie, dane EIA miały pozytywny wydźwięk. Z kolei późniejszy raport API, dotyczący zapasów ropy naftowej, nie przyniósł niespodzianki, ani pozytywnej, ani negatywnej – pokazał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA spadły o 2,53 mln baryłek, czyli niewiele mniej od oczekiwań. Dzisiaj EIA poda kolejny ważny raport, właśnie na temat zmiany zapasów ropy w USA – i to on może dzisiaj mieć istotny wpływ na ceny tego surowca.

Większy niż oczekiwano spadek produkcji ropy w USA.  - 2

Większy niż oczekiwano spadek produkcji ropy w USA.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

SOJA - Soja w USA najdroższa od prawie 9 lat

Reklama

Notowania soi nie zatrzymują się w drodze na północ. Cena tego towaru w Stanach Zjednoczonych wczoraj wyraźnie zwyżkowała, a dzisiaj kontynuuje ruch w górę, docierając obecnie do poziomów niemal 16,50 USD za buszel. To najwyższy poziom notowań soi od lata 2012 roku, czyli od prawie 9 lat.

Zwyżkę notowań soi napędza duża konsumpcja tego surowca i topniejące globalne zapasy soi, wynikające głównie z dużego popytu na pasze dla zwierząt. Niemniej, wzrost notowań soi ma również komponent spekulacyjny, ponieważ inwestorzy zawierają pozycje pod dzisiejszy raport Departamentu Rolnictwa USA, który ma zostać opublikowany w późniejszej części dzisiejszej sesji.

Raport departamentu ma przedstawić informacje na temat produkcji i konsumpcji wielu towarów rolnych. W przypadku soi, oczekiwane jest obniżenie prognozy produkcji tego towaru, zwłaszcza w Brazylii. Kraj ten ostatnio zmagał się z problemami pogodowymi w postaci niedostatków deszczu – a susze stały się jeszcze bardziej dotkliwe na początku maja.

Większy niż oczekiwano spadek produkcji ropy w USA.  - 3

Większy niż oczekiwano spadek produkcji ropy w USA.  - 3

Notowania soi w USA – dane dzienne

Reklama

Nota prawna

Czytaj więcej