Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek chce wyższego bezrobocia. Co przyniesie tydzień? - dr Przemysław Kwiecień

|
selectedselectedselected
Rynek chce wyższego bezrobocia. Co przyniesie tydzień? - dr Przemysław Kwiecień | FXMAG INWESTOR
xtb.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ostatnie cztery miesiące na rynku ropy związane były z dynamicznym wzrostem cen surowca, co w obecnej sytuacji jest absolutnie kluczową kwestią dla inwestorów. Droższa ropa oznacza bowiem wyższe ceny na stacjach benzynowych, a to silnie pro-inflacyjny czynnik, który z pewnością nie jest po myśli Fed. Czy amerykański rynek pracy wykaże w końcu oznaki słabości?

 

 

Joe Biden, uwalniając w ubiegłym roku strategiczne rezerwy ropy naftowej pozbawił się geopolitycznego “asa w rękawie”, co bezwzględnie wykorzystują teraz kraje OPEC+. Pod koniec września, za baryłkę ropy WTI płacono około 90 USD, jednak analitycy są niemal zgodni co do tego, że cena czarnego złota bez problemu może przekroczyć barierę 100 USD za baryłkę.

Rynek doskonale wie, że poziom inflacji w Stanach Zjednoczonych wzrośnie w kolejnych miesiącach - choćby ze względów statystycznych. Droga ropa naftowa może jednak spotęgować ten efekt, niwecząc dotychczasowe wysiłki Fed w walce z inflacją. Dlatego uwaga uczestników rynku skupia się na amerykańskim rynku pracy - bowiem jeśli popyt w gospodarce zostanie zduszony gorszymi warunkami zatrudnienia, odbicie poziomu inflacji może być niewielkie.

Reklama

Przy mocnej presji na wzrost rentowności obligacji, część uczestników rynku mogłaby mieć nadzieję na spowolnienie programów redukcji bilansów, które coraz mocniej dają się we znaki uczestnikom rynków akcji. Patrząc jednak krótkoterminowo na rynek, niektóre wskaźniki sugerują możliwość wystąpienia lokalnego dołka. Czy ten jednak rzeczywiście będzie mieć miejsce?

 

Zobacz także: Stopy procentowe w Polsce - co za bałagan! RPP znów pogrąży kurs polskiego złotego?

 

W dzisiejszym webinarze:

  • Wzrost ropy i co dalej?
  • Co nam mówią dane makro?
  • Co dalej z rynkami akcji?


Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


XTB

XTB

Jesteśmy jednym z największych na świecie brokerów Forex & CFD notowanych na giełdzie. Zapewniamy inwestorom indywidualnym natychmiastowy dostęp do rynków finansowych z całego świata. Posiadamy prawie 20 lat doświadczenia na rynku. W tym czasie otworzyliśmy oddziały w ponad 13 krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chile i innych.


Reklama
Reklama