Reklama
WIG82 622,25+1,30%
WIG202 431,79+1,54%
EUR / PLN4,31-0,13%
USD / PLN3,99-0,03%
CHF / PLN4,42+0,37%
GBP / PLN5,04+0,12%
EUR / USD1,08-0,11%
DAX18 491,48+0,08%
FT-SE7 973,25+0,52%
CAC 408 212,63+0,10%
DJI39 765,02+0,01%
S&P 5005 251,41+0,06%
ROPA BRENT86,29+0,69%
ROPA WTI82,37+0,80%
ZŁOTO2 213,45+0,99%
SREBRO24,82+1,02%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

apple pay

Od dłuższego czasu zastanawiano się, która ze spółek na amerykańskiej giełdzie jako pierwsza osiągnie kapitalizację rynkową o wartości  biliona dolarów. Wśród faworytów znalazły się: Apple, Amazon, Alphabet i Microsoft. Na sesji giełdowej 2 sierpnia 2018 r. wynik rywalizacji o największą kapitalizację rynkową został rozstrzygnięty. Po znakomitych wynikach za drugi kwartał 2018 r. to właśnie spółka Apple jako pierwsza w historii osiągnęła rekordową kapitalizację.

 

Wyścig o największą kapitalizację

Na amerykańskiej giełdzie od dawna trwała rywalizacja wśród największych spółek o kapitalizację w wysokości biliona dolarów.

Według danych z 24 lipca w pierwszej dziesiątce największych spółek znalazły się:

  1. Apple Inc. (NASDAQ: AAPL) - 948 mld USD
  2. com Inc. (NASDAQ: AMZN) - 890 mld USD
  3. Alphabet Inc. (NASDAQ: GOOGL) - 863 mld USD
  4. Microsoft Corp. (NASDAQ: MSFT) - 833 mld USD
  5. Facebook Inc. (NASDAQ: FB) - 610 mld USD
  6. Berkshire Hathaway Inc. (NYSE: BRK-A) - 499 mld USD
  7. JPMorgan Chase & Co. (NYSE: JPM) - 387 mld USD
  8. Exxon Mobil Corp. (NYSE: XOM) - 349 mld USD
  9. Johnson & Johnson (NYSE: JNJ) - 345 mld USD
  10. Visa Inc. (NYSE: V) - 313 mld USD
Reklama

Wśród faworytów znalazły się Apple, Amazon, Alphabet i Microsoft.

Apple – spółka znana z komputerów i elektroniki użytkowej, pod koniec lipca osiągnęła kapitalizację przekraczającą 900 mld USD.

Amazon – gigant handlu internetowego,pod koniec lipca mógł pochwalić się kapitalizacją rynkową wynoszącą około 880 mld USD.

Alphabet – to ogromny konglomerat, w którym największym przedsiębiorstwem jest Google, którego najważniejszym produktem jest znana wyszukiwarka internetowa.Pod koniec lipca kapitalizacja spółki Alphabet wyniosła około 870 mld USD.

Czwartą spółką, która była brana pod uwagę w tym rankingu, był Microsoft – jedno z największych na świecie przedsiębiorstw informatycznych. Firma zasłynęła jako producent systemów operacyjnych i oprogramowania biurowego. Kapitalizacja tej spółki również przekraczała 800 mld USD.

Reklama

31 lipca spółka Apple przedstawiła rekordowe wyniki kwartalne. Na zamknięciu najbliższej sesji giełdowej kapitalizacja spółki wyniosła 990 mld USD. Na kolejnej sesji – 2 sierpnia cena akcji wzrosła do 207 USD, dzięki czemu spółka osiągnęła upragniony przez inwestorów bilion dolarów kapitalizacji rynkowej, tym samym przechodząc do historii.

 

Słynne „jabłko”

Każdy rozpoznaje logo firmy Apple w postaci nadgryzionego jabłka. Sama nazwa firmy zaskakuje swą prostotą. Powstało wiele teorii dotyczących pochodzenia zarówno tej nazwy, jak i logo firmy. Wyjaśnienie może być znacznie prostsze niż się wydaje. Dzięki książce biograficznej „Steve Jobs” autorstwa Waltera Isaacsona można się dowiedzieć, że Steve Jobs wymyślił taką nazwę, gdyż właśnie wrócił z farmy z jabłkami i przyszło mu na myśl, że nazwa „Apple” („jabłko”) byłaby prosta i zabawna, a zarazem byłaby na wcześniejszej pozycji w książce telefonicznej niż inna znana firma z branży komputerowej – Atari. Można się zastanawiać, czy to wyjaśnienie jest zgodne z prawdą, czy też był toprzemyślany chwyt marketingowy. Faktem jest, że nazwa łatwo zapada w pamięć, a logo firmy jest bardzo charakterystyczne i rozpoznawalne.

 

Historia spółki Apple

Kalendarium apple

Kalendarium apple

Reklama

Początki Apple sięgają kwietnia 1976 r., kiedy 21-letni Steve Jobs, 25-letni Steve Wozniak i 41-letni Ronald Gerald Wayne wspólnie założyli tę firmę. Początki były skromne, gdyż firma najpierw mieściła się w pokoju Jobsa, a następnie w garażu. Po niedługim czasie Wayne zrezygnował ze współpracy i w firmie pozostało tylko dwóch wspólników. W tym samym roku, w którym założono firmę, powstał jej pierwszy osobisty komputer – Apple I, którego twórcą był Steve Wozniak. Wyprodukowano 200 sztuk tego komputera, które trafiły do sprzedaży w lipcu 1976 r. po cenie 666,66 USD. Rok później powstała nowa wersja – Apple II, która trafiła do masowej produkcji. Komputer ten był łatwiejszy w obsłudze i miał więcej funkcji w porównaniu z Apple I.Na rynku komputer ten odniósł ogromny sukces. W latach 80-tych i 90-tych Apple II był powszechnie używanym komputerem w amerykańskich szkołach.

W maju 1980 r. trafił na rynek pierwszy komputer osobisty przeznaczony dla użytkowników biznesowych – Apple III. Nie był on zbyt tani, gdyż jego cena zaczynała się od 4340 USD, w związku z tym ten model nie cieszył się zainteresowaniem na rynku.

Firma szybko się rozrastała, zatrudniając coraz więcej pracowników, a jej produkty cieszyły się coraz większą popularnością na rynku.

W grudniu 1980 r. spółka Apple zadebiutowała na giełdzie Nasdaq pod symbolem AAPL. W ramach IPO sprzedano 4,6 mln akcji po cenie 22 dolarów.Debiut spółki okazał się ogromnym sukcesem, w efekcie którego około 300 osób stało się milionerami.

W styczniu 1983 r. firma Apple wprowadziła na rynek model Apple IIe, który stanowił ulepszenie Apple II. Jego cena wynosiła 1298 USD. Model Apple IIe cieszył się dużą popularnością i był produkowany przez 11 lat.

Reklama

Również w styczniu 1983 r. wszedł na rynek komputer „Lisa” dla klientów biznesowych po cenie 9995 USD.Podobnie jak Apple III, nie cieszył się zainteresowaniem ze względu na cenę. Rok wcześniej Steve Jobs został odsunięty od projektu „Lisa” i zaangażował się w równoległy projektprowadzony w firmie – Macintosh, który okazał się sukcesem.

22 stycznia 1984 r. w czasie największej oglądalności telewizji z powodu trwających rozgrywek futbolowych, widzowie mogli zobaczyć w przerwie minutową reklamę komputera Macintosh w reżyserii Riddleya Scotta. Koszt tej reklamy wyniósł 900 000 USD, co stanowiło wówczas astronomiczną kwotę. Dwa dni później na corocznym zebraniu udziałowców spółki, Steve Jobs zaprezentował komputer Macintosh 128K.

ProjektMacintosh narodził się już pod koniec lat 70-tych za sprawą pracownika firmy Apple –JefaRaskina. Celem tego projektu miał być tani i łatwy w użyciu komputer dla przeciętnego użytkownika. Nowy projekt wykorzystywał graficzny interfejs użytkownika zamiast wpisywania linijek kodu, co stanowiło dużą innowację. W 1981 r. Jef Raskin odszedł z firmy, a Steve Jobs przejął prace nad tym projektem.Efektem był nowy komputer sprzedawany wraz z dwiema aplikacjami – edytorem tekstuMacWrite i edytorem grafiki MacPaint w cenie 2495 USD.

W 1986 r. Steve Jobs ze względu na konflikty w firmie rozstał się z Apple na ponad 10 lat. Założył nową firmę - NeXTComputer.

W 1986 r. firma Apple wprowadziła na rynek kolejny komputer – Macintosh Plus po cenie 2600 USD, który stanowił udoskonalenie poprzedniego modelu. Przez najbliższe 4 lata cieszył się on dużym zainteresowaniem na rynku.

Reklama

Kolejnym produktem Apple był Macintosh II, który wykorzystywał procesor firmy Motorola, udoskonaleniu uległa też grafika. Był on wyposażony w wewnętrzny dysk twardy, co stanowiło innowację w stosunku do wcześniejszych modeli komputerów tej firmy.

W firmie Apple został wydzielony odrębny segment zajmujący się oprogramowaniem.

W kolejnych latach wzrost postępu technologicznego i rosnąca konkurencja na rynku spowodowała obniżenie cen. W latach 90-tych trwała ogromna konkurencja między systemami operacyjnymi Macintosha a systemami Microsoft Windows. W efekcie spadła cena Maców. Model Macintosh Classic był sprzedawany za 999 USD. Powstało też wiele innych modeli Maca oraz nowa linia PowerBook.

W 1996 r. Apple przejęło firmę NeXT za 429 mln USD, dzięki czemu Steve Jobs powrócił do firmy, którą niegdyś założył.Rok po powrocie Jobsa do Apple, firma ta wprowadziła na rynek pierwszy komputer all-in-one o nazwie iMac. Standardem łączności w nowym urządzeniu stały się porty USB, a stacja dyskietek została zastąpiona przez CD. Nowe komputery okazały się ogromnym sukcesem. W ciągu 139 dni firma sprzedała ponad 800 tysięcy iMaców, a roczny zysk w 1998 r. wyniósł 309 mln USD.

W 1999 r. w sprzedaży pojawił się iBook– pierwszy notebook Apple przeznaczony na rynek konsumencki. W sprzedaży pojawiło się też wiele innych nowych produktów.

Reklama

Od 2006 r. zaczęto wykorzystywać procesory Intela. Oprócz rozwijanego do tej pory systemu Mac OS, stało się też możliwe zainstalowanie systemu Windows na komputerach Apple.

9 stycznia 2007 r. na konferencji MacWorld Steve Jobs poinformował o zmianie pełnej nazwy spółki z Apple Computer Inc. na Apple Inc. Zapowiedział, ze firma skupi się nie tyle na komputerach, co raczej na innych urządzeniach mobilnych.

Wkrótce zaprezentowano iPhone’a. Chociaż nie było to pierwsze tego typu urządzenie na rynku, to wzbudziło ogromny entuzjazm nabywców swą prostotą, designem i dostępem do internetu. Prace nad nim rozpoczęły się w 2005 r. W kolejnych latach pojawiły się nowe wersje iPhone’ów firmy Apple.

Między 2001 r. a 2007 r. sprzedaż Maców stopniowo wzrastała. W III kwartale 2007 r. sprzedano ponad 2 miliony Maców. W kolejnym kwartale spółka Apple osiągnęła rekordowy przychód 10,17 mln USD, sprzedając ponad 22,7 mln iPodów, ponad 4 mln iPhonów oraz 2,5 mln Maców.

W kwietniu 2010 r. Steve Jobs zaprezentował iPada. Również nie było to pierwsze urządzenie tego typu na rynku, jednak to właśnie Apple odniosło największy sukces ze sprzedaży tego typu urządzeń. W ciągu pierwszych 80 dni po wprowadzeniu na rynek, sprzedano około 3 mln iPadów.

Reklama

6 października 2011 r. Steve Jobs zmarł w wieku 56 lat, pozostawiając po sobie firmę o wartości ponad 300 mld USD. Obecnie CEO Apple jest Tim Cook.

 

Wyniki finansowe Apple

Przychody i zysk netto spółki Apple na przestrzeni ostatnich 10 lat przedstawia wykres 1. Wyniki finansowe spółki w tym okresie systematycznie rosły. Wzrost przychodów przekładał się na wzrost zysku netto.

Roczne przychody spółki wzrosły z 37,5 mld USD w 2008 r. do 229,2 mld USD w 2017 r. Stanowi to ponad 6-krotny wzrost przychodów w ciągu tych lat.

Roczny zysk netto również wzrósł z 6,1 mld USD w 2008 r. do 53,4 mld USD w 2015 r. W kolejnym roku zysk netto uległ obniżeniu do 45,7 mld USD, jednak w kolejnych okresach powróciła tendencja wzrostowa. W 2017 r. zysk netto wyniósł 48,3 mld USD i był niemal 8-krotnie wyższy niż w 2008 r.

Reklama

Wykres 1 Apple

Wykres 1 Apple
  

Dobre wyniki finansowe osiągane przez spółkę oznaczają również wyższy zysk na akcję, co pozwala na dzielenie się zyskami z akcjonariuszami w postaci dywidendy (wykres 2). Zysk na akcję w 2008 r. wyniósł 0,97 USD, a w 2015 r. było to już 9,22 USD. Podobnie wysokim zyskiem na akcję spółka mogła pochwalić się również w 2017 r. Na przestrzeni ostatnich 10 lat zysk na akcję zwiększył się ponad 9-krotnie.

W latach 2008 – 2011 spółka nie wypłacała dywidendy. Jednak od 2012 r. zaczęła ją wypłacać, a jej wartość systematycznie wzrastała. W 2012 r. dywidenda wyniosła 0,38 USD na akcję, a w 2017 r. było to już 2,4 USD.

Wykres 2 apple

Wykres 2 apple
 

Co sprzedaje się najlepiej?

Sprzedaż poszczególnych produktów i jej zmiany procentowe rok do roku przedstawia tabela 1.

Reklama

Biorąc pod uwagę ostatnie 5 lat, sprzedaż iPhone’óww latach 2013 – 2015 systematycznie rosła od 150,3 mln sztuk do 231,2 mln sztuk w 2015 r. W 2016 r. sprzedaż iPhone’ów spadła o 8%. Natomiast w 2017 r. w porównaniu do 2016 r. wzrosła o 2%.

Sprzedaż iPadów na przestrzeni ostatnich 5 lat spadała. Z 71 mln sztuk w 2013 r. nastąpił spadek sprzedaży do 43,7 mln sztuk w 2017 r.

Sprzedaż Maców wzrosła od 16,3 mln sztuk w 2013 r. do 20,6 mln sztuk w 2015 r. W 2016 r. sprzedaż uległa obniżeniu o 10%. W 2017 r. wzrosła natomiast o 4%.

W przedstawionym okresie czasu rok 2016 był najsłabszym okresem dla spółki.

Najwyższe przychody spółka uzyskuje ze sprzedaży iPhone’ów. Stopniowo w kolejnych latach rosną przychody ze sprzedaży usług i innych produktów. Dokładne dane na temat poszczególnych źródeł przychodów są przedstawione w tabeli 2.

Reklama

FXMAG akcje pierwsza spółka, która osiągnęła bilion dolarów kapitalizacji apple apple inc cfd apple apple pay steve wozniak steve jobs iphone imac mac 1

FXMAG akcje pierwsza spółka, która osiągnęła bilion dolarów kapitalizacji apple apple inc cfd apple apple pay steve wozniak steve jobs iphone imac mac 1

  

Wyniki spółki Apple w 2018 r.

Spółka podała wyniki finansowe za pierwsze trzy kwartały roku fiskalnego 2018. Przychody netto ze sprzedaży wyniosły 202,7 mld USD.

Sprzedano 170,8 mln sztuk iPhone’ów, 33,8 mln sztuk iPadów i 12,9 mln sztuk Maców. Wzrosły przychody ze sprzedaży usług i oprogramowania. Wyniosły one 27,2 mld USD. Przychody ze sprzedaży innych produktów wyniosły 13,2 mld USD.

Zysk netto za okres trzech kwartałów wyniósł 45,4 mld USD. Zysk na akcję za ten okres wynosi 8,96 USD. Dywidenda z ostatnich kwartałów wyniosła 1,99 USD.

Reklama

Spółka podała prognozę przychodów w następnym kwartale. Są one szacowane na 60-62 mld USD. Według spółki powinny być one wyższe niż w trzecim kwartale, kiedy wyniosły 53,3 mld USD.

 

Ulubiona spółka Warrena Buffetta

Potencjał spółki Apple do wzrostu już dwa lata temu dostrzegł słynny inwestor Warren Buffett. Po raz pierwszy zainteresował się Apple w 2016 r., kiedy większość inwestorów podchodziła do tej spółki  z pewną nieufnością ze względu na obniżenie sprzedaży iPhonów. Jednak wyniki kwartalne spółki dla Warrena Buffetta nie były tak ważne. Gdy inni inwestorzy nie mieli przekonania do akcji Apple, słynny miliarder zakupił 9,8 mln akcji tej spółki za pośrednictwem Berkshire Hathaway – należącego do niego funduszu. Pakiet ten wówczas był wart około 1,1 mld USD. Warren Buffett nie zmartwił się początkowym spadkiem wartości swego pakietu o kilkanaście procent.  Od początku traktował on akcje Apple jako inwestycję długoterminową. Od tej pory zwiększał liczbę zakupionych akcji. W lutym 2017 r. Berkshire Hathaway posiadał już 133 mln akcji o wartości około 17 mld USD.

4 maja Warren Buffet poinformował rynek o dokupieniu kolejnego pakietu 75 mln akcji. Już wówczas kapitalizacja rynkowa spółki wynosiła ponad 900 mld USD. Swój zakup znany miliarder podsumował następującymi słowami:

„To zaskakujące, gdy czyta się opinie inwestorów po raportach, te wszystkie analizy i wszyscy zastanawiają się, co wydarzy się z Apple w kolejnym roku. Nikt nie kupuje farmy na podstawie tego, czy sądzi, że będzie padać w przyszłym roku. Ludzie kupują farmę, bo uważają, że to dobra inwestycja na 10 czy 20 lat. Odpowiednie pytanie, gdy patrzysz na kupno jakiegoś biznesu - a robisz to, kupując akcje - to gdzie on będzie za następnych 10 czy 20 lat.”

Reklama

Obecnie akcje Apple są największą inwestycją w portfelu funduszu Berkshire Hathaway. Fundusz ten posiada 5% udziałów w Apple. Wartość tego pakietu na początku sierpnia wyniosła około 50 mld USD. 

Spółka Apple pozwoliła inwestorom na większe zyski niż indeksy obejmujące największe amerykańskie spółki.Spółka radzi sobie lepiej niż indeks S&P 500 i Nasdaq 100, co przedstawia wykres 3.

Wykres 3 apple

Wykres 3 apple

 

Znane osoby o Apple…

W 1997 r., kiedy spółka Apple miała słabe wyniki finansowe, Michael Dell – założyciel i CEO znanej firmy komputerowej Dell stwierdził, że gdyby był na miejscu Steve’a Jobsa, „zamknąłby ją i oddał pieniądze akcjonariuszom”.

Reklama

W 2010 r. ówczesny prezydent Rosji – Dmitrij Miedwiediew, w czasie swej wizyty w USA odwiedził Dolinę Krzemową i siedzibę Apple. Jako pamiątkę otrzymał od Steve’a Jobsa pierwszego najnowszego iPhone’a 4. Po jego śmierci powiedział: „Tacy ludzie, jak Steve Jobs zmieniają świat”.

W 2016 r. Donald Trump, zanim został wybrany na prezydenta, obiecywał, że jeśli nim zostanie, Apple wszystkie swoje urządzenia będzie produkować w USA zamiast w innych krajach.

W 2017 r. już jako prezydent, Donald Trump poinformował, że CEO Apple – Tim Cook obiecał mu, że w USA powstaną „trzy duże, duże, duże fabryki Apple”.

W maju 2018 r. współzałożyciel Microsoftu Bill Gates nazwał Apple „zadziwiającą spółką”. Stwierdził, że największe spółki technologiczne mają bardzo mocną pozycję, jeśli chodzi o zyski, ale Apple ma największą.

 

Podsumowanie

Reklama

W latach 70-tych nikt nie przypuszczał, że spółka, która rozpoczynała skromną działalność w garażu, stanie się kiedyś w przyszłości gigantem technologicznym. Cena akcji w chwili wejścia na giełdę wynosiła 22 dolary, a w momencie osiągnięcia rekordowej kapitalizacji przekroczyła 200 USD. Osoby, które uwierzyły w przyszłość tej spółki i kupiły jej akcje, mają powody do zadowolenia, tym bardziej, że spółka płaci hojne dywidendy. Apple jest obecnie ogromną korporacją, której produkty są znane na całym świecie.

 

Źródła:

  1. https://247wallst.com/investing/2018/07/24/how-the-top-10-us-companies-rank-in-the-1-trillion-market-cap-race/
  2. https://www.cnbc.com/2018/04/19/cramer-on-apple-amazon-alphabet-and-microsofts-race-to-1-trillion.html
  3. https://www.cnbc.com/2018/07/30/which-us-tech-giant-will-be-first-to-hit-1-trillion-in-market-cap.html
  4. http://www.globalgsm.pl/blog/nowosci/czemu-akurat-nadgryzione-jablko-kilka-slow-o-logo-firmy-apple/
  5. https://www.chip.pl/2011/10/historia-firmy-apple-i-jej-zalozyciela-wizjonera-stevea-jobsa/
  6. http://investor.apple.com/financials.cfm
  7. https://www.cnbc.com/2018/05/07/apple-is-an-amazing-company-says-bill-gates.html
  8. https://www.businessinsider.com/aapl-stock-price-warren-buffett-bull-case-for-apple-2018-5?IR=T
Czytaj więcej