Reklama
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Raport przed decyzją FOMC: czy Fed zasugeruje wygaszanie QE i doprowadzi do ogromnych wzrostów notowań amerykańskiego dolara?

|
selectedselectedselected
Raport przed decyzją FOMC: czy Fed zasugeruje wygaszanie QE i doprowadzi do ogromnych wzrostów notowań amerykańskiego dolara? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Czwartkowy odczyt inflacji w USA pokazał wyjątkowo wysoką dynamikę cen, co sprawia, że nadchodzące posiedzenie FOMC jeszcze bardziej zyskuje na znaczeniu. Inwestorzy będą wypatrywać sygnałów, że bank rozważa zmniejszenie tempa luzowania ilościowego, co może wpłynąć na umocnienie dolara.

Otwarciu gospodarek i podaży zbyt małej w stosunku do rosnącego popytu towarzyszy gwałtowny wzrost inflacji. W żadnym z krajów rozwiniętych nie jest to tak widoczne jak w Stanach Zjednoczonych, co może stanowić pewien problem dla decydentów na czerwcowym posiedzeniu FOMC, którego wynik poznamy już w tę środę. Inflacja CPI w USA osiągnęła poziom 5% w skali roku, co jest największym jej wzrostem od 2008 r. Być może bardziej istotne jest zwiększenie się mniej zmiennej inflacji bazowej, która w maju osiągnęła najwyższy od 29 lat poziom: 3,8% (Wykres 1), a jej trzymiesięczna zanualizowana stopa – aż 8,3%.

Wykres 1: Inflacja CPI w USA (2009 – 2021)

Raport przed decyzją FOMC: czy Fed zasugeruje wygaszanie QE? - 1

Raport przed decyzją FOMC: czy Fed zasugeruje wygaszanie QE? - 1

Reklama

Źródło: Refinitiv Datastream Data: 11.06.2021

W ostatnim czasie członkowie FOMC raczej nie przejmowali się wzrostem presji inflacyjnej i w większości komunikatów podawali, że wzrost cen okaże się prawdopodobnie przejściowy. To stanowisko z pewnością zostanie poddane próbie na posiedzeniu w tym tygodniu. Dane makroekonomiczne dla USA publikowane od ostatniego zebrania FOMC były w większości dobre, co naszym zdaniem powinno zaowocować mniej gołębią oceną niż w kwietniu. Inwestorzy będą wypatrywać sygnałów, że bank rozważa zmniejszenie tempa skupu aktywów. Dostrzegamy możliwość, że przewodniczący Jerome Powell stwierdzi, że rada rozpoczęła dyskusję o kalendarzu ograniczania zakupów, ale oficjalne oświadczenie pojawi się raczej w późniejszej części roku – być może we wrześniu.

W świetle ostatnich wyższych od oczekiwań odczytów inflacji uważamy,

że Fed ogłosi w środę także znaczną rewizję swoich prognoz inflacji na 2021 r. i umiarkowaną, jeśli chodzi o projekcje opisujące dłuższy horyzont. Najważniejsze jednak będą najpewniej zaktualizowane projekcje Fedu dotyczące stóp procentowych, czyli dot plot. Uważamy, że większość decydentów będzie zdeterminowana, by utrzymać stopy procentowe na obecnym poziomie, póki nie zobaczą oznak trwałego wzrostu cen. Mimo to oczekujemy także, że część z nich zaktualizuje swoje projekcje w horyzoncie prognozy. Prawdopodobnie zaowocuje to medianą, która wskaże na wzrost stóp przed końcem 2023 r. w kontraście do projekcji z marca, sygnalizujących brak podwyżek przed 2024 r.

Podsumowując,

spodziewamy się nieco mniej gołębiego niż w kwietniu tonu ogłoszenia Fedu i konferencji prasowej Powella. Jeśli chodzi o reakcję rynku walutowego, wszelkie sygnały ze strony przewodniczącego FOMC, że bank omawia kalendarz ograniczania luzowania ilościowego, mogą być pozytywne dla dolara. Znaczne podniesienie projekcji banku dotyczących inflacji i stóp procentowych mogłoby spowodować umocnienie waluty, dlatego uważamy, że bilans ryzyk dla niej w kontekście posiedzenia jest skierowany lekko w górę.

Decyzje i nowe projekcje Fedu poznamy w środę o 20:00; konferencja prasowa Powella rozpocznie się o 20:30.

Reklama

Informacje zawarte w niniejszym dokumencie służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane dla konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady. Ebury nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje działań podjętych na podstawie informacji zawartych w raporcie.

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Enrique Diaz-Alvarez

Enrique Diaz-Alvarez

Analityk Ebury międzynarodowej firmy specjalizującej się w usługach finansowych dla małych i średnich przedsiębiorstw, która posiada status instytucji pieniądza elektronicznego. Ebury to fintech, który pomaga przedsiębiorstwom rozwijać biznes na rynkach zagranicznych, eliminując bariery w obszarze rozliczeń, transakcji walutowych oraz zarządzania ryzykiem walutowym.

Firma umożliwia transakcje w ponad 140 walutach, w tym wielu walutach odległych krajów (m.in. lira turecka, rupia indyjska, chiński juan, real brazylijski, tajski bat, meksykańskie peso) oraz dostarcza sprawdzone rozwiązania w handlu zagranicznym, dotychczas niedostępne dla polskich firm.


Reklama

Czytaj dalej