Reklama
WIG81 973,97+0,04%
WIG202 419,89+0,07%
EUR / PLN4,32+0,09%
USD / PLN3,99+0,05%
CHF / PLN4,50-0,23%
GBP / PLN5,04+0,05%
EUR / USD1,08+0,04%
DAX17 761,98+0,47%
FT-SE7 677,27+0,62%
CAC 407 934,20+0,09%
DJI38 996,39+0,12%
S&P 5005 096,27+0,52%
ROPA BRENT83,17+1,43%
ROPA WTI79,58+1,63%
ZŁOTO2 050,72+0,32%
SREBRO22,67-0,26%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prezes NBP przed Trybunał Stanu? Notowania złotego mogą mocno ucierpieć [OPINIE]

Piotr Rosik | 16:37 22 listopad 2023

Prezes NBP przed Trybunał Stanu? Notowania złotego mogą mocno ucierpieć [OPINIE] | FXMAG INWESTOR
Wojciech Olkusnik/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Jakie skutki dla Polski i złotego miałoby rzeczywiste spełnienie gróźb opozycji – postawienie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu? Przedstawiciele NBP, analitycy i naukowcy są zgodni.

 

  • Czy prezes NBP trafi przed Trybunał Stanu?
  • Czy postawienie go przed Trybunałem jest zgodne z prawem UE?
  • Jak zachowa się złoty i giełda, jeśli do tego dojdzie?

 

Opozycja rozważa postawienie prezesa Narodowego Banku Polskiego, prof. Adama Glapińskiego, przed Trybunał Stanu. Będzie bowiem miała taką możliwość, mając odpowiednią większość w Sejmie.

Reklama

Pytanie jednak: co taka decyzja będzie oznaczała dla NBP, złotego i Polski?

 

„Działania wobec prezesa NBP naruszą unijne traktaty”

Nietrudno się domyślać, że przedstawiciele NBP uważają, iż taka decyzja będzie miała liczne negatywne konsekwencje dla Polski.

„Działania wobec prezesa NBP naruszą unijne traktaty, a także wpłyną na wycenę waluty lub notowania giełdy” – powiedział dziś w rozmowie ze Studiem PAP rzecznik NBP Wojciech Andrusiewicz. "Musimy się z tym liczyć, że atak na niezależność banku centralnego jakiegokolwiek państwa członkowskiego UE będzie skutkował działaniami w zakresie spadku wartości waluty" - podkreślił.

Rzecznik NBP stwierdził również, że po takiej decyzji, możnaby spodziewać się obniżek ratingu Polski. Mogłoby to oznaczać również wejście w spór z UE i Traktatem o Funkcjonowaniu UE. "Jakiekolwiek działania wobec prezesa NBP naruszą art. 130 Traktatu o Funkcjonowaniu UE" - wskazał.

Reklama

Według niego, Trybunał Sprawiedliwości UE musiałby się taką sprawą zajmować. „Naruszenie niezależności jednego prezesa banku centralnego może tworzyć precedens i wówczas staje się to niebezpieczne dla całej sfery działania UE" - stwierdził.

Głos ostrzegawczy pojawił się również ze strony Pałacu Prezydenckiego. Szef gabinetu prezydenta RP Marcin Mastalerek zaapelował, aby politycy pamiętali o notowaniach złotego i stabilności finansowej Polski.

Przypomnijmy, że przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk przyznał, że analizowana jest kwestia postawienia prezesa NBP przed Trybunałem Stanu. Koalicja KO-TD-Lewica ma wystarczającą liczbę głosów w Sejmie by wykonać taki ruch.

 

Atak na Glapińskiego zdestabilizuje złotego

FXMAG zapytał naukowców i analityków o to, co sądzą o takiej ewentualności. Postawienie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu z pewnością miałoby liczne konsekwencje, nie tylko dla samego prof. Glapińskiego.

Reklama

"Raczej traktowałbym ten wątek jako political-fiction. Niezależnie od tego, czy są podstawy do takiego ruchu, czy też nie, zostałby on odebrany, jako sygnał co do możliwości wtrącania się polityków nie tam, gdzie powinni. Postawiłoby to Polskę w negatywnym świetle. W krótkim terminie bylibyśmy świadkami silnej wyprzedaży polskich aktywów, złoty mógłby się osłabić nawet o ponad 20 groszy” – powiedział doświadczony analityk rynku forex Marek Rogalski z DM BOŚ.

Specjalistka od bankowości, prof. Irena Pyka z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, przyznała, że sprawa ewentualnego postawienia prezesa NBP przed trybunałem jest dla niej bulwersująca.

„Pytanie, czy są podstawy merytoryczne do takiego ruchu. Pamiętajmy, że niezależności prezesa NBP broni Ustawa o NBP. Racja jest tam, gdzie argumenty są tworzone głośnym krzykiem. Argumentami się manipuluje. Argumenty przemawiające za postawieniem prezesa Glapińskiego przed Trybunałem Stanu zawsze się znajdą, w przestrzeni medialnej i politycznej nietrudno je dziś stworzyć” – uważa prof. Pyka.

Jakie miałoby to skutki dla NBP i złotego?

„Zamach na niezależność banku centralnego zawsze destabilizuje walutę, system monetarny i finansowy. Dlatego toczy się tak silna walka, przez wieki, o niezależność instytucji banku centralnego we wszystkich wymiarach: instytucjonalnym , polityki monetarnej , finansowym , personalnym” – wskazała prof. Pyka.

Reklama

 

Zobacz również: Minutes FOMC: dlaczego restrykcyjne podejście jest właściwe? Fed wyjaśnia

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej