Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polski złoty (PLN) trzyma poziom. Kurs eurodolara (EUR/USD) nie może złapać równowagi

|
selectedselectedselected
Polski złoty (PLN) trzyma poziom. Kurs eurodolara (EUR/USD) nie może złapać równowagi
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

SPW mocniejsze za sprawą sygnałów lokalnych i globalnych

W piątek rynek krajowego długu był zamknięty. Poprzedniego dnia natomiast poznaliśmy słaby odczyt z rodzimego przemysłu. Indeks PMI obniżył się do 45,9 pkt (kons. 47,8 pkt, poprz. 48 pkt), osiągając półroczne minimum. Pogłębienie dekoniunktury w przetwórstwie było spowodowane szybszym spadkiem liczby nowych zamówień oraz zatrudnienia. Towarzyszył temu kolejny, trzynasty z rzędu spadek cen produkcji. Słabe dane z kraju nałożyły się na umocnienie Bunda, co sprowadziło w dół krajową krzywą w dół o 3, 5 oraz 5 pb. do odpowiednio 5,39% (2Y), 5,51% (5Y) oraz 5,68% (10Y).

Oczekujemy, że ze względu na spadek rentowności UST i Bunda w piątek przed nami kolejna dobra sesja na SPW. Spodziewamy się przesunięcia dochodowości 10Y SPW do przedziału 5,60-5,65% podczas poniedziałkowych notowań.

 

Zobacz także: Wróciła nadzieja na obniżki stóp w 2024 roku. Zobacz, co może przekonać Fed do działania

 

Silna, ale krótkotrwała reakcja EURUSD na odczyt NFP

Od początku piątkowej sesji wycena euro do dolara delikatnie podnosiła się (z ok. 1,0730 do 1,0750). Po danych z amerykańskiego rynku pracy para chwilowo przekroczyła 1,0800. W kolejnych godzinach EURUSD nie był w stanie utrzymać większości wzrostów (ISM zamiast pomagać, szkodził) i ostatecznie zamknięcie na parze wypadło na poziomie 1,0760 (+0,35%).

Reklama

Nie widzimy potencjału do podwyższonej zmienności na bazowym FX w kolejnych godzinach (poza tradycyjnie wahliwymi ostatnio kwotowaniami jena). Wycena EURUSD prawdopodobnie będzie kształtować się blisko poziomu 1,0750 w horyzoncie dzisiejszej sesji.

 

Ładowanie...

 

Złoty pozostaje stabilny

Druga część ub. tyg. nie przyniosła przełomu na krajowej walucie. Słaby odczyt krajowego PMI podbił nieco EURPLN (test 4,3350), ale gorszy od konsensusu NFP mitygował presję wzrostową pary. Wycena złotego nie uległa zmianie również na tle podstawowych walut CEE – czeskiej korony oraz forinta. Ostatecznie wiec w porównaniu do środowego zamknięcia EURPLN utrzymał poziom 4,3250.

Pierwsze dzisiejsze kwotowania nie przynoszą większych zmian na złotym. Spodziewamy się handlu na EURPLN w zakresie ostatniego przedziału wahań – 4,3150-4,3350.

 


Reklama

 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama