Polski złoty (PLN) pod presją! Aprecjacja wisi mu nad głową i nie daje odpocząć

W poniedziałek niewiele działo się na krajowym długu. Niskiej zmienności sprzyjał pusty kalendarz makro, remisowa sesja na Wall Street oraz brak sygnałów z bazowego FI. Inwestorzy również czekają na połowę tygodnia, gdy GUS opublikuje dane o krajowej koniunkturze za kwiecień. W kontrze do zachowania SPW na długim końcu delikatnie spadały stawki PLN IRS, co spowodowało kolejne rozszerzenie marży ASW – o 4 pb. do 56 pb na tenorze 10Y.
Ostatecznie zmiana dochodowości na głównych węzłach krajowej krzywej wyniosła -4, -1 oraz +1 pb. do odpowiednio 5,33% (2Y), 5,50% (5Y) oraz 5,68% (10Y). Podobnie jak wczoraj nie widzimy potencjału do wygenerowania pozytywnych sygnałów z bazowego FI dla SPW. W rezultacie spodziewamy się handlu na 10Y w przedziale 5,65-5,70%.
Za nami kolejna spokojna sesja na bazowym FX. Po lekkim wzroście na początku poniedziałkowych notowań wycena EURUSD delikatnie obniżała się w kolejnych godzinach, ale skala spadków był marginalna i zamkniecie wypadło na poziomie 1,0860 (-0,1%). Pierwsze wtorkowe kwotowania pary w Europie również nie przynoszą większych zmian. Zaplanowane na dziś dane makro oraz wystąpienia przedstawicieli FOMC mają ograniczony potencjał do wybicia EURUSD z konsolidacji. Rynek może więc czekać na drugą część tygodnia, a szczególnie na czwartkowe odczyty PMI ze strefy euro.
Wahania wyceny złotego były wczoraj ograniczone, ale dało się zaobserwować delikatną presję na dalszą aprecjacji krajowej waluty. Po południu kurs EURPLN stopniowo obniżał się, co spowodowało testu poziomu 4,2500 (najniżej od lutego 2020 r.). Ostatecznie zamknięcie na parze wyniosło 4,2520 (-0,2%). Złoty jednocześnie delikatnie umocnił się do czeskiej korony (o 0,2%) i był stabilny w relacji do forinta.
Notowania złotego sugerują utrzymujący się apetyt na krajową walutę, ale podobnie jak wczoraj na razie nie oczekujemy skutecznego zejścia poniżej 4,25. Ocenimy, że dopiero kolejny silny impuls z rynków bazowych zwiększający globalny optymizm mógłby sprowadzić wycenę euro poniżej tego poziomu.
Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)! Obserwuj FXMAG>>
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję