Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inwestorzy znów uciekają w bezpieczne aktywa. Cena złota i kurs dolara (USD) póz znakiem zapytania

|
selectedselectedselected

Głównym tematem determinującym rynkowe nastroje była pod koniec tygodnia eskalacja napięć pomiędzy Izraelem a Iranem. W piątek wzrost ryzyka geopolitycznego spowodował spadek cen akcji i ucieczkę inwestorów do bezpiecznych aktywów, takich jak obligacje, złoto i dolar. 

Inwestorzy znów uciekają w bezpieczne aktywa. Cena złota i kurs dolara (USD) póz znakiem zapytania
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rentowności Treasuries i Bundów obniżyły się maksymalnie o ok. 10pb. Dolar był w relacji do EUR najmocniejszy od listopada 2023, wyraźnie umocnił się także frank szwajcarski. W piątek ceny ropy wzrosły, pomimo zrewidowanych w dół prognoz IEA odnośnie do tegorocznego globalnego popytu na surowiec. Ceny aluminium i niklu wzrosły w piątek o prawie 10% w reakcji na amerykański i brytyjski zakaz importu tych surowców z Rosji. W nocy z soboty na niedzielę Iran wykonał odwetowy atak za ostrzelanie przez Izrael irańskiej placówki dyplomatycznej w Damaszku. Wojska Izraela, USA, Francji i Wielkiej Brytanii zestrzeliły zdecydowaną większość z wystrzelonych 300 dronów i rakiet. MSZ Iranu stwierdził, że irańska operacja odwetowa została tym samym zakończona, a Persowie nie dążą do wybuchu wojny regionalnej. Jednocześnie Izrael zapowiedział, że Iran w odpowiednim czasie „zapłaci cenę” za ten atak. Zachodni sojusznicy Izraela, szczególnie USA, dążą do deeskalacji konfliktu, a prezydent J.Biden w rozmowie z premierem B.Netanyahu stwierdził, że USA nie będą uczestniczyły w żadnych operacjach zaczepnych przeciwko Iranowi. Dzisiejsze rynkowe otwarcie stało pod znakiem stabilizacji i wzrostu rentowności obligacji, po tym jak nie zrealizował się najgorszy scenariusz eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie, a inwestorzy mają nadzieję, że weekendowe wydarzenia miały charakter jednorazowy. W otoczeniu rosnącej awersji do ryzyka złoty oddał wcześniejsze zyski, kurs EURPLN powrócił w okolice 4,28, a USDPLN wyraźnie przebił poziom 4,00. Krzywa rentowności polskich obligacji przesunęła się w dół.

W tym tygodniu w kraju najważniejsze będą dane o inflacji a globalnie -o aktywności gospodarczej w USA (sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa), w strefie euro (produkcja przemysłowa) oraz w Chinach (PKB za 1q24).

Już dziś poznamy finalne dane o inflacji CPI w Polsce za marzec. Według wstępnego szacunku inflacja w marcu spadła do 1,9% r/r z 2,8% r/r w lutym i po raz pierwszy od początku 2021 była niższa od celu NBP. Do spadku przyczyniły się przede wszystkim ceny żywności i napojów bezalkoholowych, które w ciągu miesiąca obniżyły się o 0,2% - wyraźnie poniżej wzorca sezonowego. Według naszych szacunków obniżyła się też inflacja bazowa bez żywności i energii (dane jutro), która w marcu wyniosła 4,7% r/r (wobec 5,4% r/r w lutym).

Dane z USA o sprzedaży detalicznej (dzisiaj) i produkcji przemysłowej (jutro) za marzec powinny pokazać kontynuację umiarkowanego ożywienia i niewielkie wzrosty względem lutego. Wyniki chińskiej gospodarki za 1q24 (wt.) najpewniej wpiszą się w rządowe oczekiwania, pokazując wzrost na poziomie ok. 5% r/r. Na tle USA i Chin blado mogą wypaść dane o produkcji przemysłowej ze strefy euro za luty, która według konsensu spadła o 5% r/r.

Reklama

W tym tygodniu poznamy też wyniki badań kwietniowej koniunktury (konsumenckiej z Polski w czw. i indeks ZEW z Niemiec we wt.).

Istotne dla oceny perspektyw polityki pieniężnej w USA mogą być zaplanowane na drugą połowę tygodnia wystąpienia przedstawicieli Fed (M.Bowman, R.Bostic, J.Williams). Przemawiać mają również przedstawiciele EBC (m.in. J.Nagel, I.Schnabel, P.Cipollone, B.Vujcic).

 

Zobacz także: Cena funta może spaść o blisko 50 groszy. Zaskakująca prognoza dla kursu funta (GBP/PLN)

 

Przegląd wydarzeń ekonomicznych:

POL: Saldo obrotów bieżących w lutym zaskoczyło negatywnie i zmalało do 465 mln EUR. W ujęciu 12-miesięcznym nadwyżka skurczyła się do 1,4% PKB z 1,5% PKB po styczniu. Eksport towarów wzrósł o 0,4% r/r (EUR), a import o 0,9% r/r (EUR). Saldo CAB w Polsce pozostaje najwyższe wśród państw CEE. Więcej w Makro Flash: Nominalny spadek, a realny wzrost eksportu.

Reklama

 

 

GER: Zgodnie ze wstępnym szacunkiem i rynkowym konsensusem inflacja CPI w marcu spadła do 2,2% r/r z 2,5% r/r w lutym. Inflacja HICP również była zgodna ze wstępnymi danymi i obniżyła się do 2,3% r/r z 2,7% r/r. Inflacja CPI osiągnęła najniższy poziom od kwietnia 2022 roku. Inflacja bazowa wyniosła 3,3% r/r wobec 3,4% w lutym. Za spadkiem inflacji stoją głównie towary, inflacja cen usług wzrosła i pozostaje na podwyższonym poziomie. Pierwszy raz od lutego 2015 ceny żywności spadły w ujęciu r/r. Pomimo odmrożenia cen energii z początkiem roku oraz wprowadzenia wyższych opłat za CO2, ceny energii również były niższe niż rok wcześniej, o 2,7%.

 

Reklama

 

USA: Nastroje konsumentów według wstępnego odczytu indeksu Michigan w kwietniu pogorszyły się silniej od oczekiwań, indeks spadł do 77,9 pkt. z 79,4 pkt. w marcu, pozostając jednak nadal na wyższym poziomie niż rok wcześniej. Pogorszyły się zarówno oceny bieżącej sytuacji, jak i oczekiwania. Konsumentów martwi zahamowanie dezinflacji i wzrost cen ropy. Oczekiwana inflacja wzrosła w porównaniu do poprzedniego badania i wynosi 3,1% w ciągu następnego roku i 3% perspektywie 5 lat.

 

Reklama

 

POL: Tyrowicz (RPP) stwierdziła, że główna stopa procentowa powinna zostać podniesiona do 7,75%, gdyż obecna stopa, wynosząca 5,75%, nie obniża inflacji do celu wyznaczonego przez NBP. Według J.Tyrowicz stopa 7,75% nie spowoduje spadku popytu na pracowników, tak jak nie wywołał o poziom stóp sprzed obniżek (6,75%). Konsekwencją byłoby raczej spowolnienie tempa wzrostu płac i zwiększenie oszczędności. Członkini RPP podkreśliła, że decyzja o obniżce stóp procentowych jest sprzeczna z projekcjami i opóźnia osiągnięcie celu inflacyjnego. Mniej jastrzębią wymowę miała wypowiedź L.Koteckiego, który wskazał, że istnieje szansa na pierwszą obniżkę stóp pod koniec 2024, chociaż zaznaczył, że preferowałby obniżkę później, na początku 2025. Decyzja w tej materii ma zależeć m.in. od cen energii w 2h24.

 

POL: Ministerstwo Finansów zamierza zwiększyć próg przychodów umożliwiający zwolnienie z obowiązku rozliczania VAT do 240 tys. PLN wobec 200 tys. PLN obecnie. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025. Minister A.Domański w wywiadzie przyznał, że Polska najpewniej zostanie objęta przez Komisję Europejską procedurą nadmiernego deficytu. Wskazał, że w toczących się rozmowach z KE Polska argumentuje, że przekroczenie unijnego limitu długu wynika przede wszystkim z wydatków na obronność. Minister powiedział, że na koniec marca deficyt budżetowy wyniósł 24 mld PLN (wobec 7,8 mld PLN po lutym, 13% całorocznego planu), a dochody wzrosły do 146 mld PLN, a wydatki do 170 mld PLN. W ocenie Ministra inflacja w tym roku wyniesie 4-5%.

 

Reklama

ROM: Produkcja przemysłowa w lutym spadła o 2,2% r/r (sa), kontynuując trend spadkowy trwający już 16 miesięcy. Produkcja w ujęciu miesięcznym wzrosła o 2,7% (sa), co jest głównie odbiciem po spadku o 3,4% w styczniu, więc wynik ten nie wskazuje na trwałą poprawę produkcji. Produkcja w przetwórstwie przemysłowym spadała w wolniejszym tempie (-2,2% r/r vs -4,0% r/r w styczniu). Odbiła produkcja w górnictwie i wydobywaniu (+2,5% r/r vs -7,1% r/r). Według naszych prognoz produkcja przemysłowa powróci trwale do wzrostów wraz z ożywieniem popytu zewnętrznego, przewidywanego na 2h24. W okresie styczeń – luty 2024 na rachunku bieżącym bilansu płatniczego zanotowano deficyt w wysokości 2,71 mld EUR wobec deficytu 2,17 mld EUR w analogicznym okresie 2023. Deficyt w obrotach towarowych zmniejszył się o 39 mln EUR, nadwyżka w usługach spadła o 456 mln EUR. Łączna wartość inwestycji bezpośrednich nierezydentów w Rumunii wyniosła 1,23 mld EUR w porównaniu z 1,35 mld EUR w analogicznym okresie roku poprzedniego.

 

HUN: Produkcja budowlana w lutym wzrosła o 3,2% r/r, po gwałtownym wzroście o 17,2% r/r w styczniu. Wzrost produkcji stabilizował się zarówno w budownictwie mieszkaniowym (2,8% r/r z 20,5% r/r w styczniu), jak i budownictwie inżynieryjnym (4,4% r/r vs 11,6% r/r). Wolumen podpisanych nowych kontraktów wzrósł o 84,1% r/r, w tym nowe kontrakty na budowę budynków wzrosły o 30,1 r/r, podczas gdy te na budowę innych konstrukcji były o 150,9% r/r wyższe. Znaczący wzrost tych ostatnich wynikał z niskiej bazy i kontraktów na budowę dróg. Finalny odczyt produkcji przemysłowej wskazał na wzrost w lutym o 1,8% r/r, po spadku o 3,6% r/r w styczniu oraz potwierdził wstępny odczyt. Jest to pierwszy wzrost od grudnia 2022. Ożywienie objęło głównie sektor motoryzacyjny, przemysł spożywczy, branżę napojów i tytoniową.

 

CZE: Nadwyżka na rachunku obrotów bieżących w lutym wzrosła do 39,2 mld CZK, powyżej prognoz rynkowych na poziomie 8,6 mld CZK. Oznacza to najwyższą nadwyżkę od września 2020. Nadwyżka towarów wzrosła do 49,9 mld CZK, saldo rachunku usług nie zmieniło się, utrzymując 8,5 mld CZK nadwyżki.

Reklama

 

Zobacz także: Czarne chmury nad rynkami. Notowania walut, akcji i ropy po ataku Iranu na Izrael

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej