Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dalsza dezinflacja w Polsce nie pójdzie już tak gładko. Co teraz z kursem złotego (PLN)?

|
selectedselectedselected
Dalsza dezinflacja w Polsce nie pójdzie już tak gładko. Co teraz z kursem złotego (PLN)? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

GE: Dziś o godz. 10:00 poznamy wyliczenie za grudzień indeksu instytutu Ifo, tj. wskaźnika najszerzej obrazującego nastroje w gospodarce Niemiec. Według konsensusu prognoz indeks ten ma poprawić się do 87,7 pkt z 87,3 pkt w listopadzie, co byłoby czwartym wzrostem z rzędu. Opublikowane w piątek wstępne wyliczenie za grudzień złożonego indeksu PMI dla Niemiec, który spadł do 46,7 pkt z 47,8 pkt miesiąc wcześniej stanowi ryzyko w dół dla tych oczekiwań. Dane te powinny potwierdzić kolejny spadek PKB w Niemczech w 4Q 2023 i recesję w całym 2023 r.

PL: O godz. 14:00 Narodowy Bank Polski opublikuje wyliczenia za listopad miar inflacji bazowej. Szacujemy, że najszerzej analizowany wskaźnik inflacji bazowej – CPI po wyłączeniu cen żywności i energii - obniżył się do 7,4% r/r z 8,0% r/r, w październiku, tj. do najniższej wartości od marca 2022 r. W 2024 r. inflacja bazowa powinna nadal się obniżać, aczkolwiek wolniej niż w ostatnich miesiącach. Obniżenie się inflacji bazowej do celu to naszym zdaniem perspektywa 2025 r.

 

Dalsza dezinflacja w Polsce nie pójdzie już tak gładko. Co teraz z kursem złotego (PLN)? - 1Dalsza dezinflacja w Polsce nie pójdzie już tak gładko. Co teraz z kursem złotego (PLN)? - 1

 

Wydarzenia i komentarze

Reklama

PL: Według finalnego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego inflacja CPI w listopadzie wyniosła 6,6% r/r, podobnie jak w październiku. Wynik ten jest nieco wyższy od wstępnego szacunku sprzed dwóch tygodni (6,5% r/r). Po ośmiu miesiącach wyraźnych spadków rocznego wskaźnika CPI, przestrzeń do dalszej dezinflacji wyczerpuje się. Przedłużenie obowiązywania części działań osłonowych w zakresie cen nośników energii oraz żywności, co deklarują przedstawiciele nowego rządu, otwiera drogę do spadków wskaźnika CPI na początku 2024 r., jednak powrót inflacji do celu NBP pozostaje odległą perspektywą.

 

Zobacz także: Dekarbonizacja i elektryfikacja robią ogromne postępy! Sprawdź jak inwestować, żeby na tym skorzystać

 

 

EZ: Według wstępnych danych złożony indeks PMI dla strefy euro obniżył się w grudniu do 47,0 pkt z 47,6 pkt w listopadzie, co okazało się negatywną niespodzianką. Indeks ten obejmuje łącznie dane dla przemysłu i dla usług. Za spadek indeksu złożonego odpowiada wskaźnik dla usług, gdyż dane dla przemysłu były na takim samym poziomie jak w listopadzie. Badanie PMI z grudnia wskazuje, że nie można wykluczyć spadku PKB w 4Q 2023 w strefie euro, co oznaczałoby dwa kwartały z rzędu kurczenia się aktywności i wypełnienie definicji technicznej recesji. II poł. 2023 r. była trudna dla gospodarki strefy, zwłaszcza dla Niemiec, które zapewne w całym 2023 r. odnotują zmniejszenie się PKB względem 2022 r. Biorąc pod uwagę nastroje gospodarcze oraz rekordowo wysokie stopy procentowe perspektywy dla koniunktury w tej gospodarce na najbliższe miesiące nie przedstawiają się optymistycznie.

 

Reklama

Dalsza dezinflacja w Polsce nie pójdzie już tak gładko. Co teraz z kursem złotego (PLN)? - 2Dalsza dezinflacja w Polsce nie pójdzie już tak gładko. Co teraz z kursem złotego (PLN)? - 2

 

Rynki na dziś

Rozpoczynamy przedświąteczny tydzień, który tradycyjnie rządzić się powinien swoimi prawami, tj. ograniczoną zmiennością notowań większości aktywów. Jest to tym bardziej prawdopodobne, iż na gruncie globalnym nie ma w naszej ocenie publikacji mogących w istotny sposób wpływać na notowania eurodolara, czy bazowych rynków długu. Tym bardziej, iż jesteśmy świeżo po posiedzeniach największych banków centralnych, a piątkowa sesja w Wielkiej Brytanii będzie skrócona. Lokalnie zaś poznamy rozbudowany zestaw danych z krajowej gospodarki, który jednak nie powinien wpływać na wartość złotego i polskich obligacji. Za najważniejsze wydarzenie tego tygodnia uznajemy zaplanowane na wtorek przyjęcie przez rząd projektu budżetu, który w kolejnych dniach będzie procedowany w Sejmie. W zależności od szczegółów może to być źródło zmian wyceny obligacji skarbowych. Koszt realizacji obietnic wyborczych sprawia, że większe prawdopodobieństwo przypisuje się zwyżce dochodowości skarbowych papierów wartościowych.

 

Dalsza dezinflacja w Polsce nie pójdzie już tak gładko. Co teraz z kursem złotego (PLN)? - 3Dalsza dezinflacja w Polsce nie pójdzie już tak gładko. Co teraz z kursem złotego (PLN)? - 3

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama