Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Popyt na złoto w 2022 roku – banki centralne kupiły niesamowitą ilość kruszcu! Dosłownie rzuciły się na króla metali

Popyt na złoto w 2022 roku – banki centralne kupiły niesamowitą ilość kruszcu! | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Całkowity globalny popyt na złoto w 2022 roku sięgnął 4 741 ton, co stanowi wzrost o 18% w stosunku do roku 2021 – podała Światowa Rada Złota.

Pamiętacie „Żyje się tylko dwa razy” – film z serii o przygodach Jamesa Bonda z Seanem Connerym w roli głównej? Jego premiera odbyła się w 1967 roku. To było bardzo dawno temu, dokładnie 56 lat temu.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Dlaczego o tym piszemy?

W roku 2022 banki centralne kupiły aż 1 136 ton złota o wartości około 70 mld USD, czyli najwięcej od 1967 roku właśnie - podała Światowa Rada Złota (WGC). Taki szmat czasu musiał minąć, by banki centralne znów dosłownie rzuciły się na złoto.

Czemu banki centralne znów lubią złoto

Reklama

W danych World Gold Council widać zmianę nastawienia do złota od lat 90. Banki z Europy Zachodniej jeszcze 25-35 lat temu sprzedawały złoto. Jednak od czasu kryzysu finansowego z lat 2008-09 wiele się zmieniło i europejskie banki przestały sprzedawać kruszec. Co więcej, wiele gospodarek wschodzących – tutaj należy wymienić Rosję, Turcję, Indie - sporo kupowało.

Co ważne, zakupy banków centralnych miały znaczny wpływ na całkowity globalny popyt na złoto w ubiegłym roku, który urósł do 4 741 ton, co stanowi wzrost o 18% w stosunku do roku 2021. Popyt na kruszec był najwyższy od 2011 roku.

 

Popyt na złoto w podziale na źródła

 

Źródło: WGC

Reklama

 

Banki centralne doskonale zdają sobie sprawę, że złoto to „bezpieczna przystań”, że utrzymuje ono generalnie swoją wartość w czasach wojen i kryzysów. Poza tym, nie ciąży na nim ryzyko emitenta. Złoto jest więc świetnym uzupełnieniem portfela, w którym są np. USD czy obligacje rządowe.

„Widać kontynuację pewnego trendu – banki centralne znów lubią złoto. W roku 2022 ten trend przybrał na sile, bo na froncie geopolitycznym i makroekonomicznym było dużo niepewności i zmienności” – komentuje analityk World Gold Council Krishan Gopaul.

Zobacz również: Polacy w 2022 roku rzucili się na złoto inwestycyjne

 

Zmiana rezerw złota banków centralnych od 1950 r.

 

Reklama

Źródło: WGC

 

Które banki centralne kupują i mają najwięcej złota

Banki centralne spowolniły tempo zakupów złota w trakcie pandemii, ale w II połowie 2022 roku kupiły aż 862 tony kruszcu. Wiadomo, że kupowały je banki centralne Turcji, Chin, Egiptu i Kataru. Jednak zakupy aż 2/3 złota były anonimowe. Niewiele wiadomo o ruchach i rezerwach banków centralnych Chin i Rosji.

Zdaniem analityków WGC, zakupy banków centralnych w 2023 roku prawdopodobnie nie dorównają poziomom z 2022 roku.

A które kraje mają największe złote rezerwy? Odpowiedź poniżej:

Reklama

 

Zobacz również: Ceny złota szaleją – dlaczego i co dalej z kruszcem? Zapytaliśmy najbardziej znanych polskich analityków rynku surowców

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej