Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Surowcowy supercykl. Przedsmak ożywienia czy jedynie krótkotrwały skok?

|
selectedselectedselected

Z początkiem tego roku surowcowy indeks CRB rozpoczął wspinaczkę w górę i do dnia dzisiejszego zyskał około 14%, co, biorąc pod uwagę wahania tego indeksu, nie jest specjalnie imponujące.

Surowcowy supercykl. Przedsmak ożywienia czy jedynie krótkotrwały skok?
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Jednak dzięki tym wzrostom indeks wybił się z trendu spadkowego z jakim mieliśmy do czynienia od połowy 2022 roku, a jeśli spojrzymy na wykres w dłuższym terminie, to możliwe, że niedługo trzeba będzie nazwać ten trend tylko korektą hossy zapoczątkowanej w okresie pandemii.

Jeśli uznamy, że owa hossa i późniejsza korekta utworzyły formację, którą analiza techniczna nazywa flagą, to wykreślenie zasięgu tej flagi robi spore wrażenie, a z pewnością prowadzi do niepokojących wniosków osoby, które martwią się przyszłą inflacją. Zasięg ten wskazuje, że indeks CRB powinien znaleźć się ok. 50-65% wyżej, niż jest obecnie, a to oznaczałoby właściwie powtórzenie - pod względem zasięgu - supercyklu surowcowego z lat 1999-2008 (wykres poniżej).

 

surowcowy supercykl przedsmak ozywienia czy jedynie krotkotrwaly skok grafika numer 1surowcowy supercykl przedsmak ozywienia czy jedynie krotkotrwaly skok grafika numer 1

Źródło: stooq.pl

Reklama

 

Czy scenariusz wynikający z analizy technicznej potwierdzają fundamenty? 

W latach 1999 -2008 mieliśmy do czynienia z olbrzymim zapotrzebowaniem na surowce ze strony olbrzymich inwestycji infrastrukturalnych, jakie w tamtym czasie przeprowadzały Chiny. Na dzisiaj, Chiny nie prowadzą i nie planują tak dużych inwestycji, chociaż stymulacja gospodarki przez chiński rząd i bank centralny zapewne zwiększy popyt, zwłaszcza na metale przemysłowe, które w indeksie CRB stanowią 13%. 

Duże znaczenie dla popytu na surowce przemysłowe będzie miał przegłosowany w USA, pod koniec 2021 roku, pakiet inwestycji infrastrukturalnych o wartości 1,2 biliona dolarów (1200 mld USD). Kwota ta ma być wydana w przeciągu 7 lat, a więc do końca 2028 roku. Pakiet ten był jedną z głównych obietnic wyborczych Joe Bidena, powstaje więc pytanie, czy po ewentualnej utracie przez niego władzy ww. plan będzie kontynuowany w takiej skali, przy obecnym zadłużeniu USA i w środowisku wysokich stóp procentowych?

Duży popyt, zwłaszcza na miedź, może wynikać z globalnej transformacji energetycznej, do jakiej w ostatnich latach bardzo prężnie dołączyły Chiny. 

Składnikami indeksu CRB są jeszcze, w dużej mierze, surowce energetyczne, jakie - poza ropą - wykazują w cenach raczej tendencję spadkową, w ostatnich miesiącach. Również surowce rolne są, w większości, w trendzie spadkowym, poza takimi wyjątkami, jak: kakao, które od końca 2022 roku podrożało 4-krotnie. 

Istotny, 7% udział w ww. indeksie mają również metale szlachetne, jakie w ostatnich miesiącach solidnie rosną i wciąż mają potencjał, ale ten temat omówimy przy innej okazji.

Reklama

 

Podsumowanie

Obecnie mamy do czynienia z ważnym sygnałem dla rynku surowców, wynikającym z analizy technicznej, co może zwiastować kolejną falę wzrostową, ale nie sposób jednoznacznie zidentyfikować jego solidne potwierdzenie w czynnikach fundamentalnych. Na dzisiaj najlepsze perspektywy z miksu surowcowego, znajdującego się w indeksie CRB, wydają się mieć metale przemysłowe, a zwłaszcza miedź oraz metale szlachetne.

 

Zobacz także: Cena złota rośnie – szał zakupów w sklepach z monetami i sztabkami!

 

Jacek Maleszewski CFA, Dyrektor Zespołu Doradztwa, iWealth

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


iWealth null

iWealth

iWealth to niezależna firma dostarczająca usługi finansowe starannie wyselekcjonowanych Partnerów, dla zamożnych Klientów indywidualnych i instytucjonalnych. Świadcząc usługę nieodpłatnego doradztwa inwestycyjnego koncentruje się na pomocy w opracowaniu kompleksowej, spójnej strategii finansowej, precyzyjnie dopasowanej do unikatowych potrzeb, indywidualnych preferencji w zakresie ryzyka oraz doświadczenia inwestycyjnego.


Reklama
Reklama