Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena ropy naftowej runęła ze szczytu. Może być jeszcze gorzej? Prognozy analityków są zaskakujące

Cena ropy naftowej runęła ze szczytu. Może być jeszcze gorzej?  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Cena ropy naftowej spadła od szczytów z marca ubiegłego roku o prawie 50 proc. Kluczowym czynnikiem wpływającym na wcześniejsze rekordy ceny czarnego surowca mogła być napaść Rosji na Ukrainę. Wydaje się jednak, że widmo globalnego spowolnienia, ustabilizowanie łańcuchów dostaw oraz zwiększenie wydobycia tego surowca doprowadziły do obecnych spadków. Czego możemy spodziewać się w przyszłości na tym rynku?

Sprawdź również: Cena złota w górę po komunikacie Fed, ważne zmiany na rynku ropy naftowej

Raport OPEC

Marcowy raport największego kartelu produkującego ropę, czyli OPEC, wykazał, że mimo oczekiwanej recesji średni popyt na ten surowiec wzrośnie o 2,3 proc. r/r. Ma to być spowodowane zapotrzebowaniem z krajów azjatyckich, głównie Chin (wzrost o 4,75 proc. r/r.), Indii (wzrost o 4,96 proc. r/r.) oraz pozostałych państw Azji kontynentalnej (wzrost o 3,83 proc. r/r.). Stanowić będą one 30 proc. globalnego popytu na ropę naftową. Raport przewiduje, że z każdym kolejnym kwartałem zużycie tego surowca będzie stopniowo rosło. 

Wraz ze wzrostem popytu oczekuje się, że wydobycie ropy także będzie rosło. Przy założeniach OPEC w pierwszej połowie tego roku powinniśmy zauważać delikatne niedobory ropy, ale od III kw. zakłada się, że globalne wydobycie zauważalnie się zwiększy, co doprowadzić może do średniego rocznego niedoboru na poziomie 0,4 mln baryłek dziennie (b/d). Wydaje się, że działania z perspektywy producentów mają sens, gdyż mogą doprowadzić do średnioterminowego spowolnienia spadku cen, bądź nawet ich wzrostów, by zwiększyć zapasy ropy i w drugiej połowie wykorzystać rosnący popyt na swoją korzyść.

Sprawdź również: Czy jest szansa na przebicie 2 000 USD za uncję? Zapytaliśmy znanych analityków po posiedzeniu FED

 

Reklama

Źródło: Conotoxia MT5, XTIUSD, Daily

 

Raport EIA

„Short-Term Energy Outlook" (Krótkoterminowe prognozy energetyczne), które są publikowane co miesiąc przez Amerykańską Administrację Informacji Energetycznej (EIA), zawierają zapowiedzi dotyczące produkcji, zużycia i cen energii na rynkach krajowych i międzynarodowych. Wg marcowego raportu oczekuje się, że globalne zużycie paliw płynnych wzrośnie o 1,5 mln baryłek dziennie w 2023 r. i o dodatkowe 1,8 mln b/d w 2024 r., przy czym Chiny napędzą wzrost w 2023 r. Raport sugeruje też, że prognoza zużycia benzyny w USA na lata 2023-2024 została podniesiona o ok. 2% względem poprzednich prognoz. Obecna prognoza ropy naftowej Brent zakłada średnią cenę w 2023 r. na poziomie 77,1, czyli o zaledwie 1 proc. powyżej ceny z ostatniego zamknięcia. Jest to spadek o 1 proc. względem prognozy z lutego. EIA podobnie jak OPEC zakłada, że w pierwszej połowie 2023 r. cena ropy powinna się ustabilizować, by następnie powoli spadać z kwartału na kwartał.

Sprawdź również: 2023 będzie dramatyczny dla dolara. Szokujące Prognozy na nowy rok

 

Reklama

Źródło: EIA, Raport STEO

 

Źródło: Conotoxia MT5, XBRUSD, Daily

Reklama

 

Jak decyzja Fedu może wpłynąć na rynek ropy?

Wczorajsza podwyżka stóp procentowych oraz obecne problemy sektora bankowego w Stanach Zjednoczonych mogą napawać niepokojem i stanowić oznaki kryzysu. Przewodniczący Fed Jerome Powell po ogłoszeniu decyzji powiedział, że inflacja pozostaje daleko powyżej celu długoterminowego banku centralnego. Stawia to bank centralny w szczególnie ciężkiej sytuacji, gdy musi balansować między ciągle wysoką inflacją a widmem pogorszenia się sytuacji w sektorze bankowym. Mimo to ostatnia interwencja ratunku wypłaty depozytów nieobjętych prawnym świadczeniem wypłaty banku SVB jest próbą ratowania innymi środkami obecnej sytuacji sektora bankowego. Zdaje się, że w przypadku kontynuacji serii bankructw sektora bankowego spowolnienie gospodarcze byłoby większe od spodziewanego, co miałoby negatywny wpływ na cenę ropy naftowej w długim terminie.

Sprawdź również: Widmo recesji w USA. Jerome Powell wstrząśnie rynkiem? Czy sektor bankowy wytrzyma?

 

Grzegorz Dróżdż, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Nota prawna Conotoxia Ltd.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Cinkciarz.pl null

Cinkciarz.pl

Portale finansowe Cinkciarz.pl i Conotoxia.com udostępniają usługi wielowalutowe, w tym: wymianę walut, przekazy pieniężne, płatności, karty wielowalutowe, pożyczki w wielu walutach oraz usługi inwestycyjne (Invest.Cinkciarz.pl). Dostawcami usług dla biznesowych oraz indywidualnych użytkowników portali są spółki należące do grupy Conotoxia Holding. Ich biura znajdują się w Zielonej Górze, Warszawie, Chicago i Limassol.


Reklama

Czytaj dalej