Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Zamieszkała z mamą, żeby ratować gospodarkę. Teraz gwałtownie podnosi stopy procentowe

Zamieszkała z mamą, żeby ratować gospodarkę. Teraz gwałtownie podnosi stopy procentowe | FXMAG INWESTOR
ADEM ALTAN/AFP/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Turcja walczy z inflacją, ostatecznie odchodząc od niekonwencjonalnych metod. Po raz kolejny zdecydowano się na podniesienie stóp procentowych, co było zgodne z oczekiwaniami analityków.

 

  • O ile wzrosły w Turcji stopy procentowe?
  • Jak nowa prezes walczy z uporczywą inflacją?
  • Co dalej z turecką gospodarką?  

 

Reklama

 

Stopy procentowe w Turcji - kolejny wzrost 

Postąpiono zgodnie z oczekiwaniami analityków, podnosząc stopę benchmarkową z poziomu 42,50% do 45,00%. Jeszcze w maju wynosiła ... 8,5%. Bank dodał w komunikacie, że stopy procentowe są obecnie na wystarczająco restrykcyjnym poziomie.

Hafize Gaye Erkan to pierwsza kobieta stojąca na czele tureckiego banku centralnego. Ma spore doświadczenie w pracy w amerykańskich instytucjach finansowych. Co więcej, nie należy do zwolenniczek prowadzonej przez prezydenta Erdogana niekonwencjonalnej polityki pieniężnej.  

Po latach pracy w renomowanych bankach wróciła do kraju, przyjmując stanowisko prezeski tamtejszego banku centralnego. Przeprowadzka ze Stanów Zjednoczonych wydaje się niejedynym wyrzeczeniem, z jakim musiała zmierzyć się Erkan. Przyjmując posadę, zaakceptowała wynagrodzenie, które w praktyce nie pozwala jej na wynajęcie mieszkania. Kobieta przekazała mediom, że jest zmuszona mieszkać z matką. 

 

Zobacz również: Inflacja w Turcji poniżej prognoz, w 2023 roku wyniosła blisko 65%

Reklama

 

Czy to pensja jest zbyt niska czy inflacja zbyt wysoka? 

Erkan traktuje swój przypadek jako punkt wyjścia do debaty na temat warunków życia w Turcji. Te w ostatnich latach są szczególnie trudne, gdyż gospodarkę trawi uporczywy wzrost cen. Z raportu Tureckiego Instytutu Statystycznego TUIK wynika, że średnioroczna inflacja wyniosła w 2023 r. 64,8%. 

Od 1 stycznia płaca minimalna wzrosła o 49% względem poziomu z końca grudnia i 100% względem poziomu z początku 2023 r. Minister pracy Vedat Isikhan zapowiedział, że od 2024 r. pracownicy będą zarabiać co najmniej 7 002 liry, czyli nieco ponad 577 USD (ok. 2250 złotych). W kraju ponad 30% zatrudnionych otrzymuje wynagrodzenie minimalne. 

Deprecjacja liry uderza w całą gospodarkę. Na początku ubiegłego roku kurs USD/TRY wynosił 18,69. Pod koniec 2023 r. za 1 dolara amerykańskiego trzeba było zapłacić 29,45 liry tureckiej, co unaocznia skalę problemów. 

 

Reklama

Notowania TRY/USD - 5 lat

Źródło: TradingView 

  

Warto pamiętać, że w przeszłości prezydent odwoływał prezesów banku centralnego, gdy uznał, że stopy są na zbyt wysokim poziomie.

Reklama

"Nominacja Erkan jest, miejmy nadzieję, sygnałem poprawy w stosunku do polityki jej poprzednika. Powracającym pytaniem jest to, czy Erdogan pozwoli bankowi centralnemu podnieść stopy wystarczająco mocno, by obniżyć inflację" - komentował w poprzednim roku Nick Stadtmiller, analityk Medley Global Advisors. 

Niekonwencjonalna polityka to według Erdogana zależność mówiąca o tym, że podniesienie stóp procentowych zwiększa inflację. Jego poglądy na temat tureckiej gospodarki były szeroko dyskutowane w ostatnich latach. Wydaje się jednak, że w 2023 r. zdecydowano się od nich odejść, czego wyrazem miało być mianowanie Mehmeta Simska na stanowisko ministra skarbu i finansów Turcji.

 

Zobacz również: Płaca minimalna ostro w górę - skala wzrostu zaskakuje!

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Agnieszka Patyk

Agnieszka Patyk

Redaktorka portalu FXMAG. Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w rynkach wschodnich. Śledzi sytuację na rynku nieruchomości i analizuje rozwój spółek technologicznych.


Reklama

Czytaj dalej