Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ważne! W dużych krajach UE inflacja w maju spadała bardziej, niż oczekiwano. Zobacz co dzieje się z kursem euro (EUR)

WAŻNE! Oto kolejny duży kraj UE, w którym inflacja w maju spadła bardziej, niż oczekiwano! Zobacz co się dzieje z kursem euro (EUR) | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wskaźnik CPI we Francji spadł do 5,1% r/r w maju z 5,9% w kwietniu. Oczekiwano spadku do poziomu 5,5% r/r. To pierwszy z dzisiejszych odczytów z największych gospodarek Unii Europejskiej. Z kolei dezinflacja we Włoszech już nie postępuje tak szybko. Euro tanieje dziś do dolara amerykańskiego o 0,5%.

 

  • Wskaźnik CPI we Francji poszedł w dół do 5,1% r/r w maju z 5,9% w kwietniu (zakładano 5,5% r/r).
  • Inflacja w Niemczech wstępnie wyniosła 6,1% r/r (prognoza: 6,5%, poprzednio: 7,2%).
  • We Włoszech wskaźnik CPI spadł do 7,6% r/r z 8,2% w kwietniu (oczekiwano 7,4% r/r).
  • Te dane ukazujące dezinflację mogą zmusić EBC do ostrożności w zakresie dalszych podwyżek stóp procentowych.

 

Inflacja we Francji spadła do najniższego poziomu od roku, ponieważ wzrost cen energii i żywności był umiarkowany, wynika ze wstępnych oficjalnych danych. Przypomnijmy, że wczoraj bardziej, niż się spodziewano, spadła inflacja w Hiszpanii.

Reklama

 

 

Ceny energii spadły we Francji na łeb

W maju inflacja we Francji spadła bardziej, niż oczekiwano. Wskaźnik CPI poszedł w dół do 5,1% r/r w maju z 5,9% w kwietniu, a prognoza mówiła o spadku do poziomu 5,5% r/r.

Reklama

Inflacja cen energii spowolniła znacznie, spadając z 6,8% w kwietniu do 2,0% w maju, podczas gdy inflacja cen żywności również spadła z 15,0% do 14,1%.

Inflacja w usługach spadła do 3,0% z 3,2%. To właśnie inflacja w tym sektorze jest bacznie obserwowana przez Europejski Bank Centralny.

Wedle standardów UE, inflacja we Francji w maju wyniosła 6% r/r, spadając z 6,9% w kwietniu. Przypomnijmy, że cel EBC wynosi 2%.

Zobacz również: Fatalne nastroje w przemyśle USA, a najważniejsze dane dopiero przed nami

 

Dezinflacja we Włoszech już nie tak postępowa

Inflacja CPI we Włoszech spadła w maju do 7,6% r/r z 8,2% w kwietniu. Oczekiwano spadku do 7,4% r/r. Tutaj z kolei mamy więc lekkie rozczarowanie in minus.

Reklama

 

 

Na Półwyspie Apenińskim trwają protesty przeciwko wysokim i rosnącym kosztom życia.

Reklama

 

 

Inflacja nad Renem zaskakująco szybko idzie w dół

W maju inflacja CPI w Niemczech wstępnie wyniosła 6,1% r/r, prognoza sięgała 6,5%. Poprzednio, w kwietniu odczyt sięgał 7,2%. To oznacza, że spada szybciej od oczekiwań, tak jak we Francji i Hiszpanii. Inflacja zharmonizowana poszła w górę w maju o 6,3% r/r, analitycy spodziewali się 6,8%. To najniższy odczyt od marca 2022 roku.

Reklama

 

 

Obiecujące dane o inflacji z tych trzech dużych europejskich gospodarek, w połączeniu ze słabymi wskaźnikami wzrostu, to argumenty za zwiększoną ostrożnością w zakresie podwyżek stóp procentowych, którą będą się musiały wykazać władze Europejskiego Banku Centralnego w nadchodzących miesiącach, po najszybszym tempie zacieśniania polityki pieniężnej w historii.

Reklama

Inflacja w strefie euro w maju mogła spaść bardziej, niż oczekiwano. „Spadek był większy, niż przewidywali analitycy i myślę, że to pozytywna wiadomość" - powiedział w środę wiceprezes EBC Luis de Guindos.

EBC podniósł stopy procentowe o rekordowe 375 punktów bazowych w ciągu ostatniego roku. Bank już zobowiązał się do kolejnego ruchu w czerwcu.

Zobacz również: Inflacja w tym europejskim kraju najniżej od blisko 2 lat. Zobacz jak reaguje euro

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej