Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

W poszukiwaniu przyczyn wysokiego odczytu inflacji w Czechach. Co się dzisiaj będzie działo?

|
selectedselectedselected

Rano poznaliśmy PPI z Niemiec. Odczyt wypadł blisko konsensusu (0,2% m/m oraz -3,3% r/r). Dynamika cen producentów była spychana w dół przede wszystkim przez niższe ceny energii. Inflacja dla dóbr inwestycyjnych wyniosła 2,4% r/r (0,2% m/m) przy wzroście cen pojazdów o 1,7% r/r (0,4% m/m).

W poszukiwaniu przyczyn wysokiego odczytu inflacji w Czechach. Co się dzisiaj będzie działo?
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

O godz. 10:00 EBC poda marcowe saldo rachunku bieżącego dla obszaru wspólnej waluty (kons. 30,2 mld EUR). Godzinę później dane banku centralnego o wymianie towarowej zostaną uzupełnione przez analogiczną publikację Eurostatu (kons. 19,9 mld EUR). Popołudniowy i nocny kalendarz zostanie zdominowany przez przynajmniej sześć wystąpień przedstawicieli FOMC. Biorąc pod uwagę tematy konferencji i zakres odpowiedzialności poszczególnych członków dla FX & FI ważne będą wnioski przedstawione przez Ch. Wallera w PIIE (tutaj). Uważamy, że forma przekazu może być zbliżona do tej z połowy stycznia w Brooking Institution (tutaj). Sądzimy jednocześnie, że jest zbyt wcześnie, by dobrze przedstawiający funkcję reakcji Fed Ch. Waller zasugerował powrót do szerszej dyskusji o cięciach stóp procentowych przez FOMC.

 

Zobacz także: Fed oficjalnie w trybie wait&see. Czerwcowa obniżka stóp EBC już przyklepana

 

Dynamika cen producentów w Czechach bez zaskoczeń

W poszukiwaniu przyczyn zaskoczenia wysokim odczytem CPI u naszego południowego sąsiada (tutaj oraz tutaj) przyjrzeliśmy się dynamice PPI nad Wełtawą. Kwietniowe dane dla agregatu był zbieżne z oczekiwaniami – 0,2% m/m oraz 1,4% r/r. W przypadku cen produktów rolnych roczna dynamika wyniosła -13,4% (poprz. -13,2%) i była spychana przede wszystkim przez silny spadek cen warzyw. W odniesieniu do całego PPI dla komponentu spożywczego (na wykresie) miesięczna dynamika była ujemna (-0,1% m/m), zmniejszając przy tym roczną presję deflacyjną z 5,0% do 4,5%.

 

Reklama

w poszukiwaniu przyczyn wysokiego odczytu inflacji w czechach co sie dzisiaj bedzie dzialo grafika numer 1w poszukiwaniu przyczyn wysokiego odczytu inflacji w czechach co sie dzisiaj bedzie dzialo grafika numer 1

 

Podobnie jak w poprzednich wpisach oceniamy, że silny wzrost cen żywności w Czechach miał charakter jednorazowy. Ani tendencje narażonych na wysoką zmienność cen warzyw, ani komponent PPI dla przetwórstwa spożywczego nie sugerują, by składowa żywności w CPI u naszego południowego sąsiada miała ponownie zaskoczyć w górę.

 

Spokojna sesja na bazowym FI

Pusty kalendarz makro za Oceanem nie sprzyjał podwyższonej zmienności na Treasuries. Dochodowość 10Y UST poruszała się w przedziale 4,41-4,45%. W tle napłynęło kilka komentarzy przedstawicieli FOMC.

R. Bostic, sugerujący od dłuższego czasu tylko jedną obniżkę stóp procentowych w tym roku, podtrzymał swój pogląd o konieczności utrzymania restrykcyjnej polityki pieniężnej. Z kolei L. Mester w wywiadzie dla agencji Bloomberg oceniła, że kwietniowy odczyt CPI był „dobry”, ale jest zbyt wcześnie, by oszacować na jakiej ścieżce jest obecnie inflacja. Członkini FOMC z Cleveland dodała również, że widzi mniej niż trzy obniżki stóp procentowych w 2024r (w marcowym dot plot zakładała 75 pb. cięcia w tym roku).

Reklama

Ostatecznie na głównych węzłach amerykańska krzywa przesunęła się o -1, +2 oraz +2 pb. do odpowiednio 4,82% (2Y), 4,44% (10Y) oraz 4,58% (30Y). Niewiele wydarzyło się również na Starym Kontynencie. Dochodowość Bunda na głównych węzłach przesunęła się o 0, +1 oraz +1 pb. do odpowiednio 3,00% (2Y), 2,53% (10Y) oraz 2,67% (30Y).

Oceniamy, że wydarzeniem dnia będzie wystąpienie Ch. Wallera (godz. 15:00). Nie spodziewamy się jednak gołębiego zwrotu ze strony członka Rady Gubernatorów Fed. W rezultacie, podobnie jak wczoraj, zmienność na FI może być ograniczona, a dochodowość 10Y UST prawdopodobnie utrzyma się blisko poziomu 4,45%.

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama