Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

RPP nie zmienia w listopadzie stóp procentowych NBP. To już koniec na ten rok?

|
selectedselectedselected
RPP nie zmienia w listopadzie stóp procentowych NBP. To już koniec na ten rok?  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w listopadzie utrzymała stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego na niezmienionym poziomie, po dwóch z rzędu obniżkach we wrześniu i w październiku br.

 

 

Decyzja ta oznacza szybszą względem naszych oczekiwań (zakładaliśmy obniżkę stóp o 0,25 pkt proc., która była też zgodna z konsensusem prognoz) reakcję Rady na niepewność po wyborach parlamentarnych dotyczącą polityki fiskalnej oraz działań regulacyjnych. Działania te obejmują obecne mrożenie cen energii elektrycznej i gazu ziemnego. Ponadto nie wiemy, czy zostanie przywrócona 5% stawka podatku VAT na podstawową żywność. Zakładamy, że w najbliższych miesiącach czeka nas stabilizacja stóp procentowych co najmniej do przyszłej projekcji makroekonomicznej, którą poznamy w marcu 2024 r.

Reklama

 

W komunikacie Rada uzasadnia stabilizację stóp procentowych pisząc: „Biorąc pod uwagę dokonane w poprzednich miesiącach dostosowanie stóp procentowych NBP, a także niepewność co do kształtu przyszłej polityki fiskalnej i regulacyjnej oraz jej wpływu na inflację, Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie”. Komunikat uwzględnia też 50% procentowe przedziały prawdopodobieństwa dla ścieżek inflacji i PKB w projekcji listopadowej, z którą na tym posiedzeniu zapoznała się RPP. Co ciekawe, wbrew naszym oczekiwaniom w listopadzie tego roku, w przeciwieństwie do listopada 2022 r., Narodowy Bank Polski nie wydłużył horyzontu prognoz. Oznacza to, że znamy projekcję w latach 2023-2025, a prognozy na 2026 r. będą pokazane w marcu 2024 r. Zakładając symetrię tych przedziałów prawdopodobieństw średnioroczna inflacja CPI wynieść ma w latach 2023-2025 odpowiednio: 11,4% r/r, 4,7% r/r i 3,8% r/r. Oznacza to niższe niż w lipcowej rundzie prognozy dla 2023-2024 r., przy korekcie w górę oczekiwań na 2025 r., co wskazuje, że zapewne pod koniec 2025 r. wskaźnik CPI „ledwo” mieści się w przedziale dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego. W przypadku PKB ścieżka projekcyjna wskazuje na wzrost w 2023 r. o 0,3%, w 2024 r. o 2,9% i w 2025 r. o 3,6%. Oznacza to oczekiwania szybszego wzrostu gospodarczego w 2024 i 2025 r. niż w lipcu.

 

Naszym zdaniem w świetle niepewności oraz projekcji listopadowej stabilizacja stóp procentowych jest dobrą decyzją. Czynnik niepewności dotyczącej polityki fiskalnej zapewne nie zmieni się w najbliższych miesiącach. Co więcej, nie można wykluczyć, że polityka fiskalna realizowana przez nowo powołany rząd będzie bardziej ekspansywna niż zapisy ustawy budżetowej na 2024 r. Jednocześnie naszym zdaniem aktywność gospodarcza w Polsce będzie się poprawiać, a pozytywny wpływ na inflację ustępowania szoków na rynkach surowców będzie zanikał i spadki wskaźnika CPI wyhamują. W takich warunkach zakładamy, że najbliższe miesiące przyniosą stabilizację stóp procentowych, co najmniej do nowej projekcji makroekonomicznej w marcu 2024 r. Zaznaczamy również, że ze względu na nasze prognozy na 2024 r. ożywienia gospodarczego, ciasnego rynku pracy, odbudowującego się kredytu i wolniejszych spadków wskaźnika CPI niż w I poł. tego roku, przestrzeń do obniżek stóp w przyszłym roku nie będzie znaczna. Zakładamy, że na koniec 2024 r. stopa referencyjna wyniesie 4,50%, a dzisiejsza decyzja o stabilizacji stóp stanowi pewne ryzyko w górę dla tej prognozy.

 

Reklama

Uwaga przenosi się teraz na konferencję prezesa Narodowego Banku Polskiego A.Glapińskiego, która została zaplanowana na jutro na godz. 15:00. W centrum uwagi będą komentarze prezesa dotyczące przyszłych decyzji w zależności od ostatecznego kształtu polityki fiskalnej w 2024 r., współpracy z nowym ministrem finansów oraz warunków do kolejnych obniżek stóp procentowych. Na ten moment wydaje nam się, że powrót do podwyżek stóp jest mało prawdopodobny.

 

Zobacz także: Stopy procentowe w Polsce w listopadzie - RPP znów zaskoczyła! Kurs PLN reaguje

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama

Czytaj dalej