Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd informacji plus kalendarz makroekonomiczny (31 maja 2023): obniżki coraz bliżej

|
selectedselectedselected
Przegląd informacji plus kalendarz makroekonomiczny (31 maja 2023): obniżki coraz bliżej | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W środę o 9:55 opublikowane zostaną majowe dane o stopie bezrobocia w Niemczech. Konsensus zakłada stabilizację na poziomie 5,6%. O 10:00 GUS opublikuje wstępny szacunek PKB Polski za 1Q’23. Pierwszy odczyt pokazał spadek o 0,2% r/r. Spodziewamy się nieznacznej rewizji do - 0,3% r/r, przy konsumpcji prywatnej spadającej o 2,6% r/r (konsensus PAP - 2,6% r/r) oraz inwestycjach rosnących o 4% r/r (konsensus PAP 3,1% r/r).

O 10:00 GUS opublikuje pierwszy szacunek inflacji konsumenckiej za maj. Spodziewamy mogą̨ obniżenia wskaźnika CPI z 14,7% r/r do 12,9% r/r (konsensus PAP 13,2% r/r), głównie dzięki spadkom cen m/m energii i znacznego wyhamowani tempa wzrostu cen żywności. Inflacja bazowa naszym zdaniem powoli wytraca impet i cofnęła mogą̨ z 12,2% r/r do 11,9% r/r (zgodnie z konsensusem PAP). Dane inflacyjne naszym zdaniem mogą̨ mocnić złotego i mocnić dług. O 14:00 opublikowany zostanie pierwszy szacunek inflacji konsumenckiej dla Niemiec. Konsensus zakłada obniżenie CPI z 7,2% r/r do 6,4% r/r, a HICP z 7,6% r/r do 6,7% r/r.

Przegląd informacji plus kalendarz makroekonomiczny (31 maja 2023): obniżki coraz bliżej - 1Przegląd informacji plus kalendarz makroekonomiczny (31 maja 2023): obniżki coraz bliżej - 1

 

W kraju

  • Decyzję ws. obniżek stóp procentowych będzie można podjąć, gdy będzie widać trwały spadkowy trend inflacji i perspektywę szybkiego jej powrotu do celu - powiedziała agencji Bloomberg członkini RPP, Iwona Duda.
  • Jeżeli obecne procesy utrzymają się, to pod koniec roku może pojawić się przestrzeń do obniżek stóp procentowych w Polsce - ocenił we wtorek wieczorem w TVP Info członek RPP Ireneusz Dąbrowski. Jego zdaniem, w maju inflacja CPI może spaść poniżej 13 proc. rdr.
  • Wskaźnik oczekiwań inflacyjnych konsumentów w Polsce w maju wzrósł do 26,7 pkt. z 22,1 pkt. w kwietniu - wynika z danych Komisji Europejskiej.
  • Wskaźnik nastrojów w polskiej gospodarce (Economic Sentiment Indicator - ESI) w maju wyniósł 93,3 pkt. wobec 91,4 w kwietniu 2023 r. - wynika z danych Komisji Europejskiej.
  • Rząd chce w II kw. przyjąć projekt zmian w stabilizującej regule wydatkowej dotyczących nowego mechanizmu korekty, który zapewniałby konsolidację finansów publicznych, a także szczególne traktowanie wydatków na obronność w ramach reguły - podano w wykazie prac Rady Ministrów.

Przegląd informacji plus kalendarz makroekonomiczny (31 maja 2023): obniżki coraz bliżej - 2Przegląd informacji plus kalendarz makroekonomiczny (31 maja 2023): obniżki coraz bliżej - 2

Reklama

 

Ze świata

  • Indeks nastrojów w gospodarce strefy euro wyniósł w maju 96,5 pkt. wobec 99,0 pkt. w poprzednim miesiącu - podała Komisja Europejska w komunikacie. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 98,8 pkt.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama
Reklama